• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arietydy

  Przeczytaj także...
  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

  Arietydy (ARI) – silny rój meteorów, trwający od 22 maja do 2 lipca. Jego maksimum przypada na 7 czerwca.

  Radiant – niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów (z którego "rozbiegają się" drogi meteorów) należących do danego roju. Radiant jest efektem skrótu perspektywicznego, któremu ulega strumień meteorów widziany z Ziemi.Komety muskające Słońce (ang. Sungrazing comet) – komety, które przechodząc przez punkt przysłoneczny swojej orbity, przechodzą ekstremalnie blisko powierzchni Słońca. Podczas takich spotkań może dojść do rozpadu tych komet, bądź mogą one ulec destrukcji w koronie słonecznej.

  Rój ten został odkryty w 1947 roku. Arietidy to najsilniejszy rój, który widać za dnia. Rój pochodzi prawdopodobnie od asteroidy (1566) Ikar, chociaż jego źródłem może być też kometa 96P/Machholz należąca do komety muskających Słońce. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Barana.

  Rój meteorów – zjawisko polegające na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wtedy zjawisko tzw. "spadających gwiazd". Meteory, wskutek skrótu perspektywicznego, wybiegają z jednego punktu na sferze niebieskiej zwanego radiantem.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista rojów meteorów
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NASA: June's Invisible Meteors (ang.). NASA, 2000. [dostęp 2007-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-02)].
  2. Daylight Meteors: The Arietids (ang.). spaceweather.com. [dostęp 2007-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-07)].
  3. Katsuhito Ohtsuka, Nakano, Syuichi, Yohikawa, Makoto: On the Association among Periodic Comet 96P/Machholz, Arietids, the Marsden Comet Group, and the Kracht Comet Group. (ang.). Science Links Japan, luty 2003. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-10)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pracownia Komet i Meteorów • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.