• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arica

  Przeczytaj także...
  La Paz - miasto w Boliwii, siedziba rządu (stolica konstytucyjna to Sucre). Około 1,1 mln mieszkańców, razem z przedmieściem El Alto tworzy ponad dwumilionową aglomerację miejską. Położona w Andach Środkowych na wysokości od 3600–4100 m n.p.m., nad brzegami rzeki La Paz, u podnóża masywu wulkanicznego Illimani. Jest to najwyżej położona stolica na świecie. Działa tu jedynie polski konsulat honorowy, najbliższa ambasada mieści się w Limie w Peru. Największe miasto kraju.Arica y Parinacota (hiszp.: XV Región de Arica y Parinacota) – jeden z 15 regionów Chile, położony na północy kraju. Jego stolicą jest Arica. Jest to najnowszy region kraju, który powstał 8 października 2007 roku z podziału regionu Tarapacá i składa się z dwóch prowincji: Arica i Parinacota.
  Arequipa - miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru - zaraz po stolicy Limie - liczącym obecnie ok. 762 tys. mieszkańców.
  Panorama miasta
  Port Arica

  Aricamiasto portowe i gmina w północnym Chile, nad Oceanem Spokojnym, przy ujściu rzek San José i Lluta, 18 km od granicy z Peru. Stolica regionu Arica y Parinacota oraz prowincji Arica. Znane jest także jako „miasto wiecznej wiosny”.

  Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Dane ogólne[ | edytuj kod]

 • Liczba ludności (2017): gmina 221 364, w tym miasto 204,078.
 • Ośrodek przemysłu włókienniczego i spożywczego. Port morski, wolnocłowy i tranzytowy głównie dla Chile, Boliwii i w mniejszym stopniu Peru; kąpielisko.

  Liczba ludności – liczba osób zamieszkujących dany obszar (np. jednostkę osadniczą, jednostkę administracyjną, państwo, kontynent itp.) w danym momencie.Wojna o Pacyfik (nazywana też "wojną o saletrę" lub "saletrzaną") – konflikt zbrojny w latach 1879-1884, pomiędzy Chile i połączonymi siłami Boliwii i Peru. Wojna zakończyła się zwycięstwem Chile, które zdobyło terytorium bogate w surowce mineralne i odcięło Boliwii dostęp do Pacyfiku. Peru straciło swoją prowincję Tarapacá, a Boliwia dostęp do morza (prowincja Litoral).

  Historia[ | edytuj kod]

  Teren, na którym znajduje się obecnie miasto Arica, jest zamieszkany już od 11 tysięcy lat. Najbardziej znaną grupą ludności, która tu zamieszkiwała od 8000 do 3000 roku przed Chrystusem, byli Chinchorro, którzy jako pierwsi prowadzili życie osiadłe typu wioskowego. Jednak to, z czego najbardziej są znani, to ze swoich rytuałów pogrzebowych dla wszystkich swoich zmarłych, przeprowadzając mumifikacje zwłok zarówno dorosłych jak i dzieci, nie omijając dzieci zmarłych przy porodzie, a nawet poronionych płodów.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Monterrey – miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo León. Monterrey jest także znane jako "Miasto Gór" i "Sultana del Norte" (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku (po Ciudad de México i Guadalajara). Monterrey do niedawna było jednym z najbardziej bezpiecznych miast w Ameryce Łacińskiej lecz liczne działania mafii narkotykowych spowodowały, że miasto stało się bardzo niebezpieczne. Monterrey zajmuje pierwsze miejsce jako miasto z największym PKB per capita. Przemysł hutniczy i elektromaszynowy.

  Arica została założona 25 kwietnia 1541 roku. Miasto początkowo znajdowało się w Peru, aż do 1880 roku. Okupowane przez Chile od czasu wojny o saletrę w latach 18791884. Przedmiot wieloletnich sporów między Peru a Chile, formalnie uregulowanych traktatem z 1929 (decydującym o wcieleniu miasta do Chile), praktycznie trwających do dzisiaj.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Ważne wydarzenia[ | edytuj kod]

 • 16 sierpnia 1868 roku Aricę nawiedziło tsunami wywołane trzęsieniem ziemi o sile 8,5 w skali Richtera. Żywioł pochłonął 25 tys. ludzi w samej Arice, a 70 tys. w ogóle.
 • 10 maja 1877 nowe trzęsienie ziemi i tsunami niszczą dużą część miasta.
 • Arica była jednym z czterech miast organizujących mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1962 roku.
 • Prasa[ | edytuj kod]

 • „El aMaule”
 • „La Prensa”
 • „El Centro”
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Boliwia Cochabamba, Boliwia
 • Boliwia La Paz, Boliwia
 • Boliwia Santa Cruz, Boliwia
 • Brazylia Cuiabá, Brazylia
 • Francja Bressuire, Francja
 • Izrael Eilat, Izrael
 • Polinezja Francuska Taiohae, Polinezja Francuska
 • Meksyk Monterrey, Meksyk
 • Peru Arequipa, Peru
 • Peru Tacna, Peru
 • Urugwaj Artigas, Urugwaj
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

  W trybie wieloosobowym gry Battlefield: Bad Company 2 znajduje się mapa o nazwie Port Arica, przedstawiająca część miasta oraz port.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Trzęsienie ziemi w Chile (1868) – katastrofalne trzęsienie ziemi, do którego doszło w 1868 roku w pobliżu miasta Arica. W wyniku kataklizmu zginęło ok. 25 tys. osób.

  Arica jest miastem z najniższą sumą opadów na Ziemi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alcalde de Arica (hiszp.). W: Strona internetowa miasta [on-line]. [dostęp 2018-12-12].
  2. Arica. Municipality in Chile (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2018-12-12].
  3. Arica in Arica (Arica y Parinacota) (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2018-12-12].
  4. Global Weather & Climate Extremes (ang.). World Meteorological Organization. [dostęp 2016-05-29].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Polinezja Francuska – wspólnota zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Łączna powierzchnia wysp to 3521 km², a ludność – 259,7 tys. mieszk. (2007). Stolicą tego terytorium jest Papeete (26 tys., 2007) na wyspie Tahiti. Językiem urzędowym jest język francuski.Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  VII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1962 rozgrywano w Chile od 30 maja do 29 czerwca. Tytuł obronili Brazylijczycy.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Santa Cruz de la Sierra, bardziej znane jako Santa Cruz – miasto we wschodniej Boliwii, położone nad rzeką Piraí, na wysokości 320 m n.p.m. Współrzędne geograficzne: 17°46′S 63°13′W/-17,766667 -63,216667. Ośrodek administracyjny departamentu Santa Cruz. Ludność: 1115,4 tys. (2001). Obecnie jest największym miastem Boliwii, wyprzedzając w latach 90. XX wieku siedzibę rządu La Paz. Jeszcze w połowie lat 70. zamieszkiwało je ok. 257 tys. osób. Od tego czasu nastąpił gwałtowny przyrost demograficzny.
  Cochabamba (ajmara Kuchawampa) – miasto w środkowej Boliwii, położone w górskiej dolinie rzeki Rocha w Kordylierze Wschodniej (Andy) na wysokości około 2600 m n.p.m. Współrzędne geograficzne: 17°23′S 66°10′W/-17,383333 -66,166667. Ludność: 778,6 tys. mieszkańców (2001). Czwarte pod względem liczby ludności miasto kraju. Ośrodek administracyjny departamentu Cochabamba. Nazwa miasta pochodzi z języka keczua, gdzie qucha oznacza "jezioro, woda", a pampa - "otwarta przestrzeń".

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.002 sek.