• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka

  Przeczytaj także...
  Adam Michnik (ur. 17 października 1946 w Warszawie) – polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
  Jacek Jan Kuroń (ur. 3 marca 1934 we Lwowie, zm. 17 czerwca 2004 w Warszawie) – polski polityk, jeden z przywódców opozycji w okresie PRL, historyk, działacz tzw. Czerwonego Harcerstwa, współzałożyciel KOR, dwukrotny minister pracy i polityki socjalnej, w latach 1989–2001 poseł na Sejm X, I, II i III kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

  Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka to największy tego typu obiekt w Europie. Przeznaczony dla około 1500 osadzonych.

  Historia[]

  Tablica upamiętniająca internowanych na murze Aresztu Śledczego

  Jego projekt został wykonany w 1951 roku. Zgodnie z decyzją ówczesnych władz Nowe Centralne Więzienie (dzisiejszy Areszt Śledczy), zostało wybudowane przez więźniów. Pierwszym naczelnikiem Centralnego Więzienia Białołęka był Ludwik Rokicki. Pełnił tę funkcję od 2 listopada 1960 do 6 lipca 1968. 28 kwietnia 1964 zmieniono nazwę na Więzienie Karno-Śledcze Warszawa Białołęka. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce areszt śledczy wraz z zakładem karnym zostały największym ośrodkiem internowanych przywódców i działaczy „Solidarności”. Wśród internowanych znaleźli się m.in. Bronisław Komorowski, Adam Michnik i Jacek Kuroń.

  Stan wojenny w Polsce 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Areszt Śledczy składa się z czterech pawilonów Oddziałów Penitencjarnych oraz Oddziału Szkoły.

  Areszt zasłynął również z polskiego filmu Symetria, który był kręcony na terenie tego obiektu.

  Przypisy

  1. AŚ Warszawa- Białołęka. W: Ogólnopolski Portal Służby Więziennej [on-line]. 2009-11-25. [dostęp 2010-01-07].
  2. Areszt Śledczy Warszawa-Białołeka 1958–2014 – ulotka informacyjna. Warszawa: Służba Więzięnna, 2014.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Areszt – wspólna nazwa instytucji znanych różnym gałęziom prawa, których cechę wspólną stanowi przymusowe odizolowanie poddanej mu osoby od świata zewnętrznego. Różne natomiast są cele, którym instytucje te służą.
  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.