Areometr akumulatorowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Areometr akumulatorowyareometr do pomiaru gęstości elektrolitu w akumulatorze samochodowym. Gęstość elektrolitu informuje o stopniu naładowania akumulatora. W czasie pomiaru istotne jest skontrolowanie temperatury elektrolitu (zarówno w czasie ładowania, jak i rozładowania akumulator się nagrzewa). Temperatura, jako czynnik wpływający na rozszerzalność cieczy, jest parametrem istotnie wpływającym na wartość pomiaru. Wraz ze wzrostem temperatury następuje rozszerzenie się i spadek gęstości roztworu.

Ciecz – stan skupienia materii – pośredni między ciałem stałym a gazem, w którym ciało fizyczne trudno zmienia objętość, a łatwo zmienia kształt. Wskutek tego ciecz przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, ale w przeciwieństwie do gazu nie rozszerza się, aby wypełnić je całe. Powierzchnia styku cieczy z gazem lub próżnią nazywa się powierzchnią swobodną cieczy.Akumulator kwasowo-ołowiowy – rodzaj akumulatora elektrycznego, opartego na ogniwach galwanicznych zbudowanych z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu(IV) (PbO2) oraz ok. 37% roztworu wodnego kwasu siarkowego, spełniającego funkcję elektrolitu.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • gęstość bezwzględna
  • gęstość względna
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Piotr Wypych. Pomiar gęstości w domowym browarze. „Piwowar”, s. 12, 2010 (0). Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. 
  • Gęstość względna – niemianowana wielkość będąca stosunkiem gęstości bezwzględnej badanego ciała do gęstości bezwzględnej ciała wzorcowego. Dla cieczy i ciał stałych najczęściej wzorcem jest woda w temperaturze 20 °C, i przeważnie w stosunku do niej przelicza się wielkość gęstości.
    Reklama