• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arctic Monkeys


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Suck It and See – czwarty album studyjny angielskiego zespołu Arctic Monkeys. Tytuł albumu jest nawiązaniem do filmu Stanleya Kubricka – Mechaniczna pomarańcza.UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.
  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.

  Arctic Monkeys – brytyjski zespół, zaliczany do muzyki indierockowej. Powstał w 2002 roku na przedmieściach Sheffield – High Green.

  Kariera[]

  Grupa zyskała popularność wśród odbiorców nie dzięki reklamom w pismach muzycznych, czy telewizji, ale dzięki zamieszczaniu swoich utworów demo w internecie (co miało miejsce dzięki fanom przychodzącym na ich koncerty). Na listy przebojów Arctic Monkeys trafili w 2005 roku dzięki singlom Leave Before The Lights Come On (2006), I Bet You Look Good on the Dancefloor (2005) oraz When the Sun Goes Down (2006).

  Humbug – trzecia płyta brytyjskiego zespołu Arctic Monkeys wydana w sierpniu 2009. Przy nagrywaniu płyty pomagał gitarzysta i wokalista zespołu Queens of the Stone Age, Josh Homme.BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

  Na początku 2006 roku zespół wydał debiutancki album Whatever People Say I Am, That's What I'm Not, który stał się najszybciej sprzedawanym debiutanckim albumem w historii brytyjskiego rynku muzycznego. Otrzymał on nagrodę Mercury Prize oraz nagrody BRIT dla najlepszego zespołu brytyjskiego i za najlepszy album brytyjski 2007 roku.

  Dyskografia zespołu Arctic Monkeys, brytyjskiej grupy indierockowej, składająca się z pięciu albumów studyjnych, trzech minialbumów (EP) i dziewiętnastu singli.Mercury Prize (Mercury Music Prize) – corocznie przyznawana nagroda dla najlepszego albumu muzycznego w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Po raz pierwszy przyznana w 1992 roku.

  Kolejny album został wydany na początku 2007 roku pod tytułem Favourite Worst Nightmare również okazał się dużym sukcesem. Album ten został także nominowany do Mercury Prize w 2007 roku.

  W 2009 roku Arctic Monkeys wydali trzecią płytę, nazwaną Humbug.

  6 czerwca 2011 roku została wydana płyta Suck It and See.

  Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.Indie rock – gatunek muzyczny, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa independent – niezależny. Zespoły nazywane tym mianem często wydają swoją twórczość w małych, niezależnych wytwórniach płytowych. Indie rock niekiedy określa się jako podgatunek rocka alternatywnego.

  9 września 2013 roku wydany został piąty album studyjny grupy, AM. Płyta zebrała pozytywne recenzje krytyków muzycznych oraz przyniosła Arctic Monkeys trzecią nominację do Mercury Prize. Album debiutował na szczycie UK Albums Chart, dzięki czemu Arctic Monkeys pobili rekord, stając się pierwszym w historii zespołem wydawanym przez niezależną wytwórnię, którego pięć albumów znalazło się na pierwszym miejscu tej listy.

  The Independent – dziennik brytyjski o charakterze liberalno-centrolewicowym (formalnie bez politycznych afiliacji), wydawany od października 1986 w Londynie przez Independent News & Media, będące od 25 marca 2010 własnością rosyjskiego biznesmena-oligarchy Aleksandra Lebiediewa i jego syna Jewgienija. W 2004 uzyskał tytuł National Newspaper of the Year w konkursie British Press Awards 2004. Nosi przydomek Indie, a niedzielne wydanie Sindie.

  Dyskografia[]

   Osobny artykuł: Dyskografia Arctic Monkeys.
  Albumy studyjne
 • Whatever People Say I Am, That's What I'm Not (2006)
 • Favourite Worst Nightmare (2007)
 • Humbug (2009)
 • Suck It and See (2011)
 • AM (2013)
 • Przypisy

  1. Andrew Leahey: Arctic Monkeys Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2013-07-14].
  2. Arctic Monkeys make chart history (ang.). BBC News, 2006-01-29. [dostęp 2013-01-24].
  3. Arctic Monkeys win Mercury prize (ang.). 5 września 2006. [dostęp 7 lipca 2009].
  4. History Of The BRITs (ang.). 2008. [dostęp 7 lipca 2009].
  5. www.mercuryprize.com
  6. AM Reviews. Metacritic. [dostęp 21 września 2013].
  7. 2013 Shortlist - Barclaycard Mercury Prize. Mercury Prize, 11 września 2013. [dostęp 14 września 2013].
  8. Arctic Monkeys make history as fifth album AM enters chart at number one. The Independent, 15 września 2013. [dostęp 21 września 2013].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.