• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archiwum Krajowe Aktów Grodzkich i Ziemskich we Lwowie

  Przeczytaj także...
  Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwami Oświęcimia i Zatoru (niem. Königreich Galizien und Lodomerien mit dem Großherzogtum Krakau und den Herzogtümern Auschwitz und Zator; ukr. Королівство Галичини та Володимирії з великим князівством Краківським і князівствами Освенціма і Затору) – państwo (w praktyce prowincja i kraj koronny) na terytorium Galicji, w latach 1772-1918 wchodzące w skład Monarchii Habsburgów, Cesarstwa Austriackiego i Austro-Węgier. Kraina historyczna na wschodzie Europy Środkowej, obecnie w granicach Polski i Ukrainy.Oswald Marian Balzer (ur. 23 stycznia 1858 w Chodorowie, zm. 11 stycznia 1933 we Lwowie) – polski historyk ustroju i prawa polskiego.
  Ksawery Liske (ur. 1838, zm. 1891) – polski historyk, twórca lwowskiej szkoły historycznej, założyciel oraz pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

  Archiwum Krajowe Aktów Grodzkich i Ziemskich we Lwowie (inna nazwa: Archiwum Bernardyńskie, od 1919 Archiwum Ziemskie) – założone w 1877 r. przez zaborcze władze austriackie do przechowywania zasobu dawnych polskich archiwów grodzkich i ziemskich z obszaru całej Galicji.

  Pierwszym dyrektorem archiwum był Ksawery Liske (do 1891 r.), potem, do 1933 r. Oswald Balzer .

  Archiwum Państwowe we Lwowie – powstało w 1908 r. z przekształconego Archiwum Namiestnictwa. Archiwum utworzono w celu przechowywania akt po zlikwidowanych urzędach Galicji, zarówno centralnych jak i terenowych.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Archiwum stanowiło ważną placówkę naukową, wydając m.in. 20 tomów wydawnictwa Akta grodzkie i ziemskie z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie.

  Po I wojnie światowej (1919) archiwum weszło do polskiej sieci archiwalnej pod nazwą Archiwum Ziemskie, po śmierci Balzera w 1933 r. zostało włączone do Archiwum Państwowego we Lwowie.

  Bibliografia[]

 • H. Robótka, B. Ryszewski, A. Tomczak, Archiwistyka, Warszawa 1989
 • Roman Nowacki, Archiwum Krajowe Akt Grodzkich i Ziemskich we Lwowie w latach 1879-1933, Rocznik Lwowski 2003
 • Stefan Sochaniewicz, Archiwum Krajowe Aktów Grodzkich i Ziemskich we Lwowie, Lwów 1912
 • Linki zewnętrzne[]

  Akta grodzkie i ziemskie z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie

  Przypisy

  1. Od siedziby w dawnym klasztorze bernardynów  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.