• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Architekt

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.
  Studia drugiego stopnia (dawniej: studia uzupełniające magisterskie) – forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, kończąca się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia.
  Wykonawca projektu utworu architektonicznego przy pracy (1893)
  Biuro architektoniczne Lyons, Melbourne

  Architekt (łac. architectus, gr. arkhitekton ) – osoba zajmująca się inicjowaniem i organizowaniem prac projektowych w budownictwie, a także osoba specjalizująca się w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli .

  Herodot z Halikarnasu (starogr. Ἡρόδοτος ὁ Ἁλικαρνασσεύς, Herodotos ho Halikarnasseus) (ur. ok. 484 p.n.e. w Halikarnasie, obecnie Bodrum w Turcji, zm. ok. 426 p.n.e. w Turioj lub Atenach) – historyk grecki, zwany Ojcem historii, czasem także Ojcem geografii. Jedynym zachowanym jego dziełem jest 9-księgowa relacja z wojen perskich, opisująca także geografię i historię Hellady, Persji i Egiptu oraz okolicznych krain, zatytułowana Dzieje (Ἱστορίαι Historiai, łac. Historiae). Jego relacje nie były zawsze dokładne, ale − w odróżnieniu od wielu innych historyków, aż po czasy dzisiejsze − zawsze opatrzone klauzulą "zgodnie z tym, czego się dowiedziałem" (Dzieje, I, 2) i "Ja zaś muszę podać, co się opowiada, ale bynajmniej nie jestem zobowiązany w to wierzyć i te słowa mają się odnosić do całych mych Dziejów." (VII, 152).Michael Keaton, właśc. Michael John Douglas (ur. 5 września 1951 w Coraopolis) – amerykański aktor i producent filmowy pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Termin architekt (gr. αρχιτέκτων arkhitekton) pojawia się w zachowanej literaturze z V w. p.n.e. u Herodota, który w ten sposób identyfikował projektanta robót budowlanych i kierownika budowy Akweduktu w Samos, Eupalinosa z Megary. Do czasu rewolucji przemysłowej architekci byli finansowani przez swoich mecenasów. W XIX wieku zaś zaczęli działać niezależnie od nich.

  Tunel Eupalinosa – starożytny podziemny akwedukt na greckiej wyspie Samos, zbudowany w połowie VI wieku p.n.e. z rozkazu tyrana Polikratesa. Przez Herodota uznany za jedno z największych osiągnąć inżynieryjnych świata helleńskiego.Niemoralna propozycja (ang. Indecent Proposal) – film z 1993 roku z gatunku dramatu, romansu i obyczajowy produkcji amerykańskiej w reżyserii Adriana Lyne’a.

  Architekt w Polsce[ | edytuj kod]

  Polskie uczelnie wyższe przyznają osobom, które ukończyły kierunek studiów architektura, po uzyskaniu dyplomu I stopnia tytuł zawodowy inżynier architekt, a po uzyskaniu dyplomu II stopnia magister inżynier architekt.

  Architekci w kulturze[ | edytuj kod]

  Architekt i laureat Nagrody Pritzkera, Frank Gehry, który dubbingował samego siebie w serialu Simpsonowie

  Zawód architekta jest często przedstawiany w filmach i serialach, jak np.:

  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Paul Newman w filmie Płonący wieżowiec (1974),
 • Steve Martin w filmie Dzika lokatorka (1992),
 • Woody Harrelson w filmie Niemoralna propozycja (1993),
 • Keanu Reeves w filmie Dom nad jeziorem (2000),
 • Michael Keaton w filmie Głosy (2005),
 • Gary Cooper w filmie Fountainhead,
 • Frank Gehry w serialu Simpsonowie,
 • Josh Radnor (Ted Mosby) w serialu Jak poznałem waszą matkę.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Online Etymology of the term „architect” (ang.). [dostęp 2014-05-02].
  2. architekt – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2016-01-07].
  3. Louis Callebat. <<Architecte>>: Historie d'un mot. „Voces”. 10/11 (1999/2000), s. 47. Universidad de Salamanca. ISSN 1130-3336 (fr.). 
  4. Artur Jasiński: SARP – historia, tradycja i dzień dzisiejszy. SARP. [dostęp 2015-08-03].
  5. Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. [dostęp 2016-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  6. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1861)
  7. Sebastian Jordana: Fictional Architects in Movies (ang.). ArchDaily. [dostęp 2015-07-16].
  8. Caroline Massie: A Look Back at Ted Mosby's Architectural Career on How I Met Your Mother (ang.). Architect Magazine, 31.03.2014. [dostęp 2015-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Internetowa Krajowej Izby Samorządu Zawodowego Architektów
 • Strona Internetowa Krajowej Izby Samorządu Zawodowego Inżynierów Budownictwa
 • Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
 • Płonący wieżowiec – amerykański film fabularny z 1974 roku w reżyserii Johna Guillermina ze Steve’em McQueenem i Paulem Newmanem w rolach głównych. Scenariusz na podstawie powieści The Tower Richarda M. Sterna i The Glass Inferno Thomasa N. Scortii i Franka Robinsona.Studia pierwszego stopnia (dawniej: studia licencjackie albo studia inżynierskie) – forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, kończąca się uzyskaniem kwalifikacji pierwszego stopnia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Joshua Thomas Josh Radnor (ur. 29 lipca 1974 w Columbus) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, także reżyser, producent filmowy i scenarzysta.
  Paul Leonard Newman (ur. 26 stycznia 1925 w Shaker Heights, zm. 26 września 2008 w Westport w stanie Connecticut) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kolor pieniędzy (1987) w reż. Martina Scorsese. Rok wcześniej (1986) otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ponadto był 8 razy nominowany do tej nagrody – za pierwszoplanowe role w filmach: Kotka na gorącym blaszanym dachu (1958), Bilardzista (1961), Hud, syn farmera (1963), Nieugięty Luke (1967), Bez złych intencji (1981), Werdykt (1982), Naiwniak (1994) oraz raz za drugoplanową rolę w obrazie Droga do zatracenia (2002).
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  Eupalinos z Megary - projektant i kierownik budowy akweduktu w Samos. Został "zatrudniony" specjalnie w tym celu przez Polikratesa. Jest to pierwszy znany z literatury budowniczy określony mianem architekt.
  Ted Mosby – postać fikcyjna, główny bohater i narrator serialu Jak poznałem waszą matkę. W rolę wcielał się Josh Radnor, zaś głosu „Tedowi z przyszłości” (narratorowi) użyczał Bob Saget.
  Jak poznałem waszą matkę (tytuł oryg. How I Met Your Mother) – serial telewizyjny produkowany w latach 2005 - 2014 przez stację CBS.
  Keanu Charles Reeves (/kiˈɑːnuː/) (ur. 2 września 1964 w Bejrucie) – kanadyjski aktor, reżyser, filantrop, producent filmowy i muzyk urodzony w Libanie. Uważany za jednego z najlepszych producentów filmowych na świecie i jednego z najlepiej opłacanych aktorów swojego pokolenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.