• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Architekt

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.
  Herodot z Halikarnasu (starogr. Ἡρόδοτος ὁ Ἁλικαρνασσεύς, Herodotos ho Halikarnasseus) (ur. ok. 484 p.n.e. w Halikarnasie, obecnie Bodrum w Turcji, zm. ok. 426 p.n.e. w Turioj lub Atenach) – historyk grecki, zwany Ojcem historii, czasem także Ojcem geografii. Jedynym zachowanym jego dziełem jest 9-księgowa relacja z wojen perskich, opisująca także geografię i historię Hellady, Persji i Egiptu oraz okolicznych krain, zatytułowana Dzieje (Ἱστορίαι Historiai, łac. Historiae). Jego relacje nie były zawsze dokładne, ale − w odróżnieniu od wielu innych historyków, aż po czasy dzisiejsze − zawsze opatrzone klauzulą "zgodnie z tym, czego się dowiedziałem" (Dzieje, I, 2) i "Ja zaś muszę podać, co się opowiada, ale bynajmniej nie jestem zobowiązany w to wierzyć i te słowa mają się odnosić do całych mych Dziejów." (VII, 152).
  Wykonawca projektu utworu architektonicznego przy pracy (1893)
  Biuro architektoniczne Lyons, Melbourne

  Architekt (w odniesieniu do kobiet można stosować formę architektka; łac. architectus, gr. arkhitekton ) – specjalista w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli, także inicjator i organizator czegoś. .

  Michael Keaton, właśc. Michael John Douglas (ur. 5 września 1951 w Coraopolis) – amerykański aktor i producent filmowy pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego. Tunel Eupalinosa – starożytny podziemny akwedukt na greckiej wyspie Samos, zbudowany w połowie VI wieku p.n.e. z rozkazu tyrana Polikratesa. Przez Herodota uznany za jedno z największych osiągnąć inżynieryjnych świata helleńskiego.
   Osobny artykuł: Architektura.
   Osobny artykuł: Inżynieria lądowa.

  Historia[ | edytuj kod]

  Termin architekt (gr. αρχιτέκτων arkhitekton) pojawia się w zachowanej literaturze z V w. p.n.e. u Herodota, który w ten sposób identyfikował projektanta robót budowlanych i kierownika budowy Akweduktu w Samos, Eupalinosa z Megary. Do czasu rewolucji przemysłowej architekci byli finansowani przez swoich mecenasów. W XIX wieku zaś zaczęli działać niezależnie od nich.

  Niemoralna propozycja (ang. Indecent Proposal) – film z 1993 roku z gatunku dramatu, romansu i obyczajowy produkcji amerykańskiej w reżyserii Adriana Lyne’a. Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.

  Architekci w kulturze[ | edytuj kod]

  Architekt i laureat Nagrody Pritzkera, Frank Gehry, który dubbingował samego siebie w serialu Simpsonowie

  Zawód architekta jest często przedstawiany w filmach i serialach, jak np.:

 • Paul Newman w filmie Płonący wieżowiec (1974),
 • Steve Martin w filmie Dzika lokatorka (1992),
 • Woody Harrelson w filmie Niemoralna propozycja (1993),
 • Keanu Reeves w filmie Dom nad jeziorem (2000),
 • Michael Keaton w filmie Głosy (2005),
 • Gary Cooper w filmie Fountainhead,
 • Frank Gehry w serialu Simpsonowie,
 • Josh Radnor (Ted Mosby) w serialu Jak poznałem waszą matkę.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rada Języka Polskiego, rjp.pan.pl [dostęp 2021-02-21].
  2. Online Etymology of the term „architect” (ang.). [dostęp 2014-05-02].
  3. architekt – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2016-01-07].
  4. Louis Callebat. <<Architecte>>: Historie d'un mot. „Voces”. 10/11 (1999/2000), s. 47. Universidad de Salamanca. ISSN 1130-3336 (fr.). 
  5. Artur Jasiński: SARP – historia, tradycja i dzień dzisiejszy. SARP. [dostęp 2015-08-03].
  6. Sebastian Jordana: Fictional Architects in Movies (ang.). ArchDaily. [dostęp 2015-07-16].
  7. Caroline Massie: A Look Back at Ted Mosby's Architectural Career on How I Met Your Mother (ang.). Architect Magazine, 31.03.2014. [dostęp 2015-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Internetowa Krajowej Izby Samorządu Zawodowego Architektów
 • Strona Internetowa Krajowej Izby Samorządu Zawodowego Inżynierów Budownictwa
 • Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
 • Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Płonący wieżowiec – amerykański film fabularny z 1974 roku w reżyserii Johna Guillermina ze Steve’em McQueenem i Paulem Newmanem w rolach głównych. Scenariusz na podstawie powieści The Tower Richarda M. Sterna i The Glass Inferno Thomasa N. Scortii i Franka Robinsona.
  Joshua Thomas Josh Radnor (ur. 29 lipca 1974 w Columbus) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, także reżyser, producent filmowy i scenarzysta.
  Paul Leonard Newman (ur. 26 stycznia 1925 w Shaker Heights, zm. 26 września 2008 w Westport w stanie Connecticut) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kolor pieniędzy (1987) w reż. Martina Scorsese. Rok wcześniej (1986) otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ponadto był 8 razy nominowany do tej nagrody – za pierwszoplanowe role w filmach: Kotka na gorącym blaszanym dachu (1958), Bilardzista (1961), Hud, syn farmera (1963), Nieugięty Luke (1967), Bez złych intencji (1981), Werdykt (1982), Naiwniak (1994) oraz raz za drugoplanową rolę w obrazie Droga do zatracenia (2002).
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  Eupalinos z Megary - projektant i kierownik budowy akweduktu w Samos. Został "zatrudniony" specjalnie w tym celu przez Polikratesa. Jest to pierwszy znany z literatury budowniczy określony mianem architekt.
  Ted Mosby – postać fikcyjna, główny bohater i narrator serialu Jak poznałem waszą matkę. W rolę wcielał się Josh Radnor, zaś głosu „Tedowi z przyszłości” (narratorowi) użyczał Bob Saget.
  Jak poznałem waszą matkę (tytuł oryg. How I Met Your Mother) – serial telewizyjny produkowany w latach 2005 - 2014 przez stację CBS.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.851 sek.