• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archipel de L'Isle-aux-Grues

  Przeczytaj także...
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Żurawie, żurawiowate, żurawie właściwe (Gruidae) – rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Nazwą żurawie określa się też jedną z podrodzin tej rodziny (Gruinae).
  Île aux Grues

  Archipel de L'Isle-aux-Grues (również Archipel de Montmagny) - archipelag 21 wysp w Kanadzie (prowincja Quebec) na Rzece Świętego Wawrzyńca znajdujących się na północny wschód od wyspy Île d'Orléans, w regionie administracyjnym Chaudière-Appalaches (poza dwoma, które znajdują się w regionie Capitale-Nationale).

  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.Capitale-Nationale – region administracyjny w kanadyjskiej prowincji Quebec. Obejmuje obszar stolicy prowincji- miasta Quebec i przyległych terenów. Capitale-Nationale podzielona jest na 6 regionalnych gmin hrabstwa oraz 67 gmin.

  Tylko wyspy Île aux Grues i Grosse Île są dostępne dla turystów, pozostałe wyspy są własnością prywatną. Wyspy archipelagu wchodzą w skład gminy Saint-Antoine-de-l'Isle-aux-Grues (MRC Montmagny), poza wyspami Île au Ruau i Île Madame, które wchodzą w skład gminy Saint-François-de-l'Île-d'Orléans (MRC L'Île-d'Orléans).

  Czaplowate (Ardeidae) – rodzina ptaków z rzędu pelikanowych (Pelecaniformes). Do 2008 roku czaplowate umieszczane były w rzędzie bocianowych lecz badania genetyczne zasugerowały że rodzina ta jest bliżej spokrewniona z pelikanowymi. Obejmuje gatunki zamieszkujące niemal cały świat, choć z przewagą strefy klimatów ciepłych. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Pochodzenie nazwy[]

  Nazwa Archipel de L'Isle-aux-Grues (fr. „Archipelag wyspy Isle-aux-Grues”, gdzie isle to dawna pisownia słowa île) została zaczerpnięta od nazwy największej wyspy archipelagu, Île aux Grues (fr. „Wyspa Żurawi”). Nazwę tę nadali wyspie odkrywcy francuscy, którzy uważali, że widzieli żurawie na wybrzeżu wyspy. W rzeczywistości widzianymi przez nich ptakami były czaple, które po dzień dzisiejszy można zobaczyć na wyspie.

  Chaudière-Appalaches – region administracyjny w prowincji Quebec w Kanadzie. Region położony jest na południowym brzegu Rzeki Świętego Wawrzyńca. Najważniejszym miastem regionu jest Lévis. Nazwa regionu pochodzi od rzeki Chaudière oraz gór Appalachów. Chaudière-Appalaches podzielone jest na 9 regionalnych gmin hrabstwa oraz 136 gmin.Rzeka Świętego Wawrzyńca (fr. Fleuve Saint-Laurent, ang. Saint Lawrence River) − duża rzeka w Ameryce Północnej. Wypływa z jeziora Ontario, a uchodzi w formie bardzo długiego i szerokiego estuarium do Zatoki Świętego Wawrzyńca (Ocean Atlantycki). Stanowi główny odpływ wodny z Wielkich Jezior. Powierzchnia dorzecza to 1,5 mln km. Długość Rzeki Św. Wawrzyńca od wypływu z jeziora Ontario wynosi 1200 km. Licząc od najbardziej oddalonego punktu dorzecza, jej długość wynosi 3058 km. Większe dopływy to: Richelieu, Ottawa, Saguenay.

  Nazwa Archipel de Montmagny pochodzi od najbliższego od archipelagu większego miasta, Montmagny.

  Lista wysp[]

  Prom Grue-des-Iles kursujący między miastem Montmagny a wyspą Île aux Grues
 • Île aux Grues - główna i jedyna posiadająca stałych mieszkańców wyspa. Ma 7 km długości i 2 km szerokości. Między wyspą a stałym lądem (a konkretnie miastem Montmagny) kursuje prom (poza miesiącami zimowymi, kiedy rzeka jest zamarznięta; wyspa jest wtedy dostępna wyłącznie poprzez samolot).
 • Île aux Oies - prawie tak duża, jak Isle-aux-Grues, jest własności prywatną związku łowieckiego.
 • Grosse-Île - przez długi czas służyła jako miejsce kwarantanny dla imigrantów, dziś należy do Narodowych Miejsc Historycznych Kanady.
 • Sainte-Marguerite - również własność prywatna związku łowieckiego.
 • Île au Canot
 • Île Longue
 • Île à Deux Têtes
 • Patience
 • Île la Sottise
 • Gointon
 • Île de la Corneille
 • Île à Durand
 • Île du Cheval
 • Île Ronde
 • Île au Ruau
 • Madame
 • Île du Calumet
 • Île aux Canards
 • Île à l'Oignon
 • Îles aux Frères (tą nazwą określa się dwie wyspy)
 • Linki zewnętrzne[]

  Oficjalna strona turystyczna archipelagu

  Montmagny – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Chaudière-Appalaches prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Montmagny. Składa się z 14 gmin: 1 miasta, 9 gmin i 4 parafii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.