• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archieparchia Filadelfii

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (ukr. Українська Греко-Католицька Церква) – większy arcybiskupi Kościół wschodni działający obecnie na terenie Ukrainy oraz wśród diaspory ukraińskiej, uznający władzę i autorytet papieża.
  Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

  Archieparchia Filadelfii - archieparchia Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, obejmująca parafie tego obrządku znajdujące się w stanach Maryland, New Jersey, Wirginia, a także w środkowej i wschodniej Pensylwanii i w Waszyngtonie. Siedzibą archieparchy jest największe miasto Pensylwanii, Filadelfia. Eparchia bierze swój początek z bizantyjsko-ukraińskiego ordynariatu Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Filadelfii, powołanego w 1913 roku w celu zapewnienia opieki duszpasterskiej nad diasporą ukraińską. W 1924 ordynariat został podniesiony do rangi egzarchatu apostolskiego, w 1958 uzyskał nowe granice i został archieparchią pod obecną nazwą. Dzisiejszy kształt terytorialny archieparchii został ostatecznie ustalony w 1983 roku.

  Archieparchia (z gr. "arche" - pierwszeństwo) - jednostka terytorialna administracji kościelnej we wschodnim chrześcijaństwie, wyższej rangi niż eparchia, podległa metropolicie (odpowiednik zachodniej archidiecezji). Polski Kościół prawosławny używa nazwy archidiecezja.Egzarchat – typ jednostki kościelnego podziału administracyjnego występujący w wielu Kościołach prawosławnych oraz katolickich Kościołach wschodnich.

  Bibliografia[]

 • Archieparchia w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.