• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archidiecezja kartagińska

  Przeczytaj także...
  Prześladowania chrześcijan – zjawisko występujące na przestrzeni wieków w wielu krajach, polegające na mniej lub bardziej otwartej walce z chrześcijaństwem i jego wyznawcami. Prześladowcy posługiwali się różnymi metodami: w pierwszych wiekach chrześcijaństwa często uciekali się do fizycznej eksterminacji, co ma miejsce także obecnie w wielu krajach Trzeciego Świata.Cyprian z Kartaginy, Święty Cyprian, łac. Thascius Caecilius Cyprianus, cs. Swiaszczennomuczenik Kiprian, jepiskop Karfagienskij (ur. ok. 200 lub 210 w rzymskiej prowincji Afryki, zm. 14 września 258 niedaleko Kartaginy) – biskup Kartaginy i męczennik za wiarę, pisarz apologeta chrześcijaństwa, jeden z ojców Kościoła, święty katolicki i prawosławny. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.
  Avissa (łac. Avissensis) - stolica historycznej diecezji we Cesarstwie rzymskim w prowincji Afryka Prokonsularna, sufragania metropolii Kartagina. Współcześnie kojarzona z okolicą Henchir-Bour-Aouitta w Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. Pierwszym biskupem tytularnym Avissy był Vincent Billington, ówczesny wikariusz apostolski Kampali w Ugandzie. Od 1978 jest zajmowana przez polskich hierarchów. Jako pierwszy objął ją biskup pomocniczy częstochowski, Miłosław Jan Kołodziejczyk, a następnie biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki.

  Archidiecezja kartagińska (łac. Archidioecesis Carthaginensis) – historyczna rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Kartaginie, w dzisiejszej Tunezji. Obecnie archidiecezja tytularna nieobsadzona od 1979.

  Sufraganie[]

  Sufraganiami archidiecezji kartagińskiej za czasów rzymskich były m.in.:

  Zgromadzenie Misji (nazwy potoczne: Zgromadzenie Księży Misjonarzy, Misjonarze Wincentego à Paulo, lazaryści - czasem mylone z zakonem rycerskim o podobnej nazwie potocznej) - zgromadzenie zakonne, założone 17 kwietnia 1625 roku przez św. Wincentego à Paulo.Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.
 • Abbir Maius
 • Abbir Germaniciana
 • Ausana
 • Avissa
 • Beneventum
 • Bulla Regia
 • Clypia
 • Furnos Minor
 • Suas
 • Taddua
 • Tagarata
 • Historia[]

  Dokładna data powstania diecezji kartagińskiej nie jest znana, lecz pewne jest, że istniała już za czasów prześladowań chrześcijan. W tym okresie na stolicy biskupiej zasiadał najbardziej znany biskup kartagiński św. Cyprian z Kartaginy (zmarł w 258). Nie jest również znany rok promowania diecezji do godności arcybiskupstwa. U schyłku panowania Rzymian Kartagina stała się ośrodkiem silnie rozprzestrzeniającego się w północnej Afryce chrześcijaństwa.

  Tagarata (łac. Tagaratensis) - stolica historycznej diecezji we Cesarstwie rzymskim w prowincji Africa Proconsularis w metropolii Kartaginy, współcześnie w północnej Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. Od lipca 1985 zasiada na niej Jan Bagiński, w latach 1985-2009 biskup pomocniczy opolski, a obecnie biskup senior tej diecezji.Kartagina Nowe Miasto (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt-ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) – starożytne miasto-państwo w północnej Afryce na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu dzisiejszego Tunisu, założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Bardzo ważny ośrodek handlowy i polityczny.

  Kres chrześcijaństwu na tych terenach przyniósł podbój północnej Afryki przez Arabów i zdobycie miasta w 697 przez arabskiego wodza Hasana Ibn Numana.

  W następnych wiekach Kartagina była archidiecezją tytularną. Pierwszy wymieniany przez portal Catholic-Hierarchy arcybiskup tytularny Kartaginy to Diego Requeséns - arcybiskup ad personam diecezji Mazara del Vallo.

  10 listopada 1884 papież Leon XIII przywrócił archidiecezję kartagińską. Powstała ona w miejsce wikariatu apostolskiego Tunisu. Przetrwała ona do 9 lipca 1964, kiedy to papież Paweł VI ją zlikwidował ustanawiając w jej miejsce prałaturę terytorialną Tunisu (obecnie archidiecezja Tunisu).

  Abbir Germaniciana (łac. Abbiritanus Germanicianorum) - stolica historycznej diecezji w Cesarstwie rzymskim w prowincji Afryka Prokonsularna, sufragania archidiecezji Kartagina. Sama miejscowość Abbir Germaniciana nie została dotychczas zidentyfikowana, choć przyjmuje się, że znajdowała się na obszarze dzisiejszej Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne.Charles Martial Allemand Lavigerie (ur. 31 października 1825 w Bayonne − zm. 26 listopada 1892 w Algierze) – francuski duchowny, kardynał, założyciel zakonu Misjonarzy i misjonarek Afryki (zwanych białymi od koloru habitu).

  Po likwidacji arcybiskupstwo kartagińskie ponownie zostało stolicą tytularną.

  Arcybiskupi kartagińscy[]

  Ordynariusze 1884 - 1964[]

  Wszyscy arcybiskupi w tym okresie byli Francuzami.

 • kard. Charles Martial Allemand Lavigerie (10 listopada 1884 - 25 listopada 1892)
 • Barthélemy Clément Combes (15/16 czerwca 1893 - 20 lutego 1922) od 22 stycznia 1909 również arcybiskup algierski)
 • Alexis Lemaître MAfr (20 lutego 1922 - 16 maja 1939)
 • Charles Albert Gounot CM (16 maja 1939 - 20 czerwca 1953)
 • Paul Marie Maurice Perrin (29 października 1953 - 9 lipca 1964) następnie mianowany prałatem terytorialnym Tunisu
 • Arcybiskupi tytularni po 1964[]

 • Agostino Casaroli (4 lipca 1967 - 30 czerwca 1979)
 • Bibliografia[]

 • Giga-Catholic
 • Catholic-Hierarchy
 • Archidiecezja (z gr. arche – pierwszeństwo), arcybiskupstwo – jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej. Istnieją ich cztery rodzaje:Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.
  Suas (łac. Suensis) - stolica historycznej diecezji we Cesarstwie rzymskim w prowincji Africa Proconsularis w starożytnej metropolii Kartaginy, współcześnie w północnej Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. Pierwszym biskupem był abp Giovanni Gravelli, nuncjusz apostolski w Boliwii, a następnie w Dominikanie. Od 2008 na stolicy tej zasiada Józef Wróbel SCJ, biskup pomocniczy lubelski.
  Clypia (łac. Clypiensis) – stolica historycznej diecezji w Cesarstwie rzymskim w prowincji Afryka Prokonsularna, sufragania diecezji Kartagina. Współcześnie identyfikowana z Kelibią (Cilibia) w północnej Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. Od roku 2000 biskupem tytularnym Clypia jest Józef Szamocki, biskup pomocniczy toruński.
  Ausana (łac. Ausanensis) – stolica historycznej diecezji we Cesarstwie rzymskim w prowincji Afryka Prokonsularna, sufragania metropolii Kartagina. Współcześnie w Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. Pierwszym i jak dotąd jedynym biskupem jest Józef Zawitkowski, w latach 1990-92 biskup pomocniczy warszawski, a od 1992 biskup pomocniczy łowicki.
  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
  Leon XIII (łac. Leo XIII, właśc. Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci; ur. 2 marca 1810 w Carpineto, zm. 20 lipca 1903 w Watykanie) – papież w okresie od 20 lutego 1878 do 20 lipca 1903.
  Furnos Minor (łac. Furnitanus Minor) – stolica historycznej diecezji w cesarstwie rzymskim, sufragania archidiecezji Kartagina, współcześnie znana jako Henchir-El-Msaadine w północnej Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. W latach 1992 - 2009 biskupem tytularnym Furnos Minor był Henryk Tomasik, obecny biskup diecezjalny radomski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.