• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archidiecezja Santiago de Cuba  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Archidiecezja San Cristobal de la Habana (łac. Archidioecesis Avanensis) – katolicka archidiecezja na Kubie. Została erygowana 10 grudnia 1878 roku.Diecezja Santisimo Salvador de Bayamo y Manzanillo (łac. Dioecesis Sanctissimi Salvatoris Bayamensis-Manzanillensis) – katolicka diecezja na Kubie należąca do archidiecezji Santiago de Cuba . Została erygowana 9 grudnia 1995 roku.
  Historia[ | edytuj kod]

  W 1518 z mocy decyzji Leona X, wyrażonej w bulli Super specula, erygowano diecezję kubańską (inna nazwa diecezja Baracoa) z siedzibą biskupią w pierwszej stolicy kolonii Baracoi. Do tej pory tereny nowej diecezji należały do biskupstwa Santo Domingo (obecnie archidiecezja Santo Domingo) ze stolicą na Hispanioli. Nowa diecezja została sufraganią arcybiskupstwa Sewilli w Hiszpanii. W skład diecezji kubańskiej prócz samej wyspy wchodziły m.in. Luizjana i Floryda.

  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Archidiecezja Sewilli - łac. Archidioecesis Hispalensis - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Hiszpanii. Jest główną diecezją metropolii sewillska. Została erygowana w III w. W IV wieku została podniesiona do rangi metropolii.

  W 1522 przeniesiono stolicę władz świeckich kolonii do Santiago de Cuba. W ślad za królewskimi urzędnikami przeniesiono stolicę biskupią. 28 kwietnia tego roku zmieniono nazwę omawianej jednostki na diecezja Santiago de Cuba.

  12 lutego 1546 diecezja Santiago de Cuba została sufraganią arcybiskupstwa Santo Domingo.

  10 września 1787 z terytorium biskupstwa Santiago de Cuba wydzielono drugą kubańską diecezję – Hawanę (obecnie archidiecezja San Cristobal de la Habana).

  Baracoa - miasto we wschodniej Kubie, nad Oceanem Atlantyckim. Założone przez Diego de Velazquez de Cuellara - pierwszego gubernatora wyspy w 1511 roku jako pierwsza stolica hiszpańskiej kolonii. Jest to miasto zamieszkane w dużej mierze przez potomków rdzennych mieszkańców Kuby - Indian Taino. Szacuje się, iż we wschodniej Kubie żyje obecnie kilka lub kilkanaście tysięcy Indian czystej krwi, ale o wiele znaczniejsza część ludności Baracoa i okolic ma w sobie domieszkę krwi indiańskiej. Lokalnym bohaterem jest tu Hatuey - kacyk Taino, który walczył z hiszpańskimi najeźdźcami i został przez nich spalony na stosie w 1512 roku.28 kwietnia jest 118. (w latach przestępnych 119.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 247 dni.

  24 listopada 1803 papież Pius VII bullą In universalis Ecclesiae regimine podniósł diecezję Santiago de Cuba do godności arcybiskupstwa i stolicy metropolii. Była to pierwsza i do 1925 jedyna archidiecezja na Kubie.

  W XX wieku z arcybiskupstwa Santiago de Cuba wydzielono:

 • 10 grudnia 1912 diecezję Camagüey (obecnie archidiecezja Camagüey)
 • 8 stycznia 1979 diecezję Holguín
 • 9 grudnia 1995 diecezję Santisimo Salvador de Bayamo y Manzanillo
 • 24 stycznia 1998 diecezję Guantánamo–Baracoa
 • W dniach 26–27 marca 2012 Santiago de Cuba odwiedził Benedykt XVI.

  Pius VII (łac. Pius VII, właśc. Giorgio Luigi Barnaba Chiaramonti OSB; ur. 14 sierpnia 1742 w Cesenie, zm. 20 sierpnia 1823 w Rzymie) – papież w okresie od 14 marca 1800 do 20 lipca 1823, sługa Boży Kościoła katolickiego.Diecezja Holguín (łac. Dioecesis Holguinensis) – katolicka diecezja na Kubie należąca do archidiecezji Santiago de Cuba . Została erygowana 8 stycznia 1979 roku.
   Osobny artykuł: II podróż apostolska Benedykta XVI do Ameryki Łacińskiej.

  Ordynariusze[ | edytuj kod]

  Obecny arcybiskupem metropolitą Santiago de Cuba jest Dionisio García Ibáñez. Posługę biskupią na tej katedrze sprawuje od 10 lutego 2007.

  Arcybiskupem Santiago de Cuba w latach 1850–1859 był św. Antoni Maria Claret CMF.

  Archidiecezja (z gr. arche – pierwszeństwo), arcybiskupstwo – jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej. Istnieją ich cztery rodzaje:Archidiecezja Camagüey (łac. Archidioecesis Camagueyensis) – katolicka archidiecezja na Kubie. Została erygowana 10 grudnia 1912 roku.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, potocznie klaretyni, lub Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów, zostało założone 16 lipca 1849 r. przez św. Antoniego Marię Klareta w Vic (Hiszpania), a zatwierdzone 22 grudnia 1865 r. przez papieża Piusa IX.
  Antoni Maria Claret i Clarà (hiszp. Antonio María Claret y Clarà; ur. 23 grudnia 1807 w Sallent w Katalonii, zm. 24 października 1870 w Narbonne) – święty Kościoła katolickiego.
  Haiti – wyspa na Morzu Karaibskim (najwyższy szczyt Pico Duarte 3098 m n.p.m., długość linii brzegowej 3059 km), druga co do wielkości (po Kubie) wyspa Wielkich Antyli. Dawniej używano nazwy Hispaniola. Hispaniola to zlatynizowana wersja nazwy Española, czyli Mała Hiszpania, nadanej w 1492 podczas pierwszej wyprawy Kolumba. Później używano także nazw: Santo Domingo i San Domingo. W Polsce zaprzestano używania nazwy Hispaniola w XIX wieku, a przyjęto nazwę Haiti. W innych językach nadal używa się nazwy Hispaniola.
  Santiago de Cuba, miasto i port w południowo-wschodniej Kubie, drugie co do wielkości w kraju, położone nad zatoką Morza Karaibskiego.
  Sufragania – w Kościele katolickim diecezja, która należy do prowincji (metropolii), ale nie jest jej stolicą. Sufraganiami zazwyczaj są zwykłe diecezje, jednak zdarzają się też archidiecezje. Na czele sufraganii stoi biskup sufragan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.738 sek.