• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archidiecezja Louisville

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Thomas Cajetan Kelly OP (ur. 14 lipca 1931 w Rochester, Nowy Jork, zm. 14 grudnia 2011 w Louisville, Kentucky) – amerykański duchowny katolicki, dominikanin, w latach 1981-2007 arcybiskup Louisville.
  Louisville – miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Kentucky. Leży nad rzeką Ohio, która wyznacza granicę między stanami Kentucky i Indiana.

  Archidiecezja Louisville (łac. Archidioecesis Ludovicopolitana, ang. Archdiocese of Louisville) – diecezja rzymskokatolicka z siedzibą w Louisville, w stanie Kentucky, Stany Zjednoczone.

  Mapa archidiecezji

  Obejmuje terytorialnie, wchodzące w skład metropolii Louisville, stany Kentucky i Tennessee.

  Archikatedrą diecezjalną jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

  Archidiecezja Nowy Jork (łac. Archidioecesis Neo-Eboracensis, ang. Archdiocese of New York) – rzymskokatolicka archidiecezja metropolitalna ze stolicą w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych.Archidiecezja Filadelfii (łac. Archidioecesis Philadelphiensis, ang. Archdiocese of Philadelphia) – rzymskokatolicka archidiecezja metropolitalna ze stolicą w Filadelfia, w stanie Pensylwania, Stany Zjednoczone.

  Historia[]

  Diecezja powstała w roku 1808, kiedy diecezja Bardstown, wraz z diecezjami w Bostonie, Nowym Jorku i Filadelfii, została wydzielona z terytorium diecezji Baltimore, pierwszej katolickiej diecezji w USA.

  Papież Benedykt XVI, w kwietniu 2008 roku, wziął udział w obchodach 200 rocznicy powstania tych diecezji i wyniesienia diecezji Baltimore do rangi archidiecezji.

  Elizabethtown – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Hardin, w centralnej części stanu Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku miasto liczyło 29 948 mieszkańców.Archidiecezja Boston (łac. Archidioecesis Bostoniensis, ang. Archdiocese of Boston), Boston, Massachusetts jest diecezją rzymskokatolicką w regionie Nowej Anglii Stanów Zjednoczonych. Obejmuje terytorialnie kilka hrabstwach stanu Massachusetts. Jest prowadzona przez Arcybiskupa prałata, który służy jako proboszcz kościoła matki, w Katedrze Świętego Krzyża w dzielnicy South End Bostonu.

  Diecezja Louisville jest jedną z najstarszych diecezji w Stanach Zjednoczonych. Najstarszą jest archidiecezja Nowy Orlean, założona w 1793 roku przez Hiszpanów.

  W 1841 roku, diecezja została przeniesiona z Bardstown do Louisville, stając się diecezją Louisville. Diecezja Louisville została wyniesiona w 1937 roku do rangi archidiecezji Louisville i została metropolią dla wszystkich diecezji w Kentucky i Tennessee. Obecnie są trzy dekanaty: Elizabethtown, Libanon i Bardstown.

  Martin John Spalding (ur. 23 maja 1810 w Rolling Fork, zm. 7 lutego 1872) – amerykański duchowny katolicki, arcybiskup Baltimore i prymas Stanów Zjednoczonych w latach 1864-1872.Archidiecezja Nowy Orlean (łac. Archidioecesis Novae Aureliae, ang. Roman Catholic Archdiocese of New Orleans) – rzymskokatolicka archidiecezja metropolitalna ze stolicą w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana, Stany Zjednoczone.

  Poprzedni ordynariusze[]

  Biskupi[]

 • Benedict Joseph Flaget (1808–1832)
 • John Baptist Mary David (1832–1833)
 • Benedict Joseph Flaget (1833–1850)
 • Martin John Spalding (1850–1864)
 • Peter Joseph Lavialle (1865–1867)
 • William George McCloskey (1868–1909)
 • Denis O’Donaghue (1910–1924)
 • John A. Floersh|John Alexander Floersh (1924–1937)
 • Arcybiskupi[]

 • John Alexander Floersh (1937–1967)
 • Thomas Joseph McDonough (1967–1981)
 • Thomas Kelly, OP (1981–2007)
 • Joseph Kurtz (od 2007)
 • Linki zewnętrzne[]

 • The Cathedral of the Assumption (ang.)
 • 1910 New Advent – Diocese of Louisville (ang.)
 • Catholic-Hierarchy – Archdiocese of Louisville (ang.)
 • Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.Joseph Edward Kurtz (ur. 18 sierpnia 1946 w Mahanoy City, Pennsylvania) – amerykański duchowny katolicki, arcybiskup metropolita Louisville, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archikatedra, Kościół archikaterdalny – główny kościół archidiecezji i metropolii, siedziba arcybiskupa metropolity.
  Bardstown - miasto w USA, w środkowej części stanu Kentucky. Około 11,7 tys. mieszkańców. Siedziba hrabstwa Nelson.
  Archidiecezja Baltimore (łac. Archidioecesis Baltimorensis, ang. Archdiocese of Baltimore) - rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Baltimore, w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje ona miasto Baltimore, oraz hrabstwa stanu Maryland: Allegany, Anne Arundel, Baltimore, Carroll, Frederick, Garrett, Harford, Howard i Washington.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, łac. Assumptio Beatae Mariae Virginis in coelum – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest w Kościele katolickim. Według teologii katolickiej Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba podobnie jak Henoch i Eliasz.
  Benedict Joseph Flaget PSS (ur. 7 listopada 1763 w Contournat we Francji, zm. 11 lutego 1850 w Louisville, Kentucky) – amerykański duchowny katolicki pochodzenia francuskiego, jeden z pierwszych organizatorów struktur Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych, ordynariusz Bardstown w latach 1808-1850.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.