• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archidiecezja Cambrai

  Przeczytaj także...
  Metropolia Lille - metropolia Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji. Powstała w czasie ostatniej reformy podziału administracyjnego Kościoła we Francji, w marcu 2008 roku. W jej skład wchodzą dwie archidiecezje i jedna diecezja. Od początku jej istnienia godność metropolity sprawuje abp Laurent Ulrich. Najważniejszą świątynią metropolii jest katedra w Lille.Archidiecezja (z gr. arche – pierwszeństwo), arcybiskupstwo – jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej. Istnieją ich cztery rodzaje:
  Diecezja Arras (nazwa oficjalna: Diecezja Arras (Boulogne e Saint-Omer)) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji. Została erygowana w VI wieku. W 1801 została połączona z diecezjami Boulogne i Saint-Omer, co w 1853 znalazło swój wyraz w nadaniu diecezji dłuższej nazwy oficjalnej. Przez kilkaset lat diecezja należała do metropolii Cambrai. W 2008 metropolia ta uległa likwidacji decyzją papieża Benedykta XVI, zaś diecezja Arras znalazła się w granicach nowopowstałej metropolii Lille.

  Archidiecezja Cambrai - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji, na terenie świeckiego departamentu Nord. Powstała w VI wieku jako diecezja Cambrai. W 1559 została podniesiona do rangi archidiecezji, lecz utraciła ten status w 1801 roku. Ponownie stała się archidiecezją w 1841 roku. W 2008, w ramach reformy podziału administracyjnego Kościoła we Francji, papież Benedykt XVI odebrał jej status metropolitarny i przyłączył do metropolii Lille, jednak zadecydował iż dalej będzie tytułowana archidiecezją.

  Archikatedra, Kościół archikaterdalny – główny kościół archidiecezji i metropolii, siedziba arcybiskupa metropolity.Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.

  Za pierwszego biskupa diecezji Cambrai uznawany jest św. Wedast, który ok. 500 roku został pierwszym biskupem diecezji Arras. Jego następcami byli Dominicus i Vedulphus. Po śmierci tego ostatniego biskupstwo z Arras zostało przeniesione do diecezji Cambrai i dopiero w 1093 roku ponownie powróciło do Arras.

  Bazylika mniejsza (basilica minor) – tytuł honorowy, nadawany przez papieża lub w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską.Metropolia kościelna – prowincja kościelna obejmująca kilka diecezji (sufraganii) oraz archidiecezję, od której najczęściej przejmuje nazwę. Stolicą metropolii jest równocześnie stolica archidiecezji. Zwierzchnikiem metropolii jest metropolita, który jest jednocześnie arcybiskupem ordynariuszem archidiecezji leżącej w granicach metropolii.

  Najważniejsze świątynie[]

 • Archikatedra: Katedra w Cambrai
 • Bazyliki mniejsze:
 • Bazylika w Valenciennes
 • Bazylika w Caudry
 • Przypisy

  1. Arras - Catholic Encyclopedia (ang.)

  Bibliografia[]

 • Cambrai (Archdiocese) [Catholic-Hierarchy]. [dostęp 2010-02-25].
 • Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.