• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arch Top

  Przeczytaj także...
  Mahoń – drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".
  Klon jawor, jawor, klon jaworowy (Acer pseudoplatanus L.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Występuje naturalnie w środkowej Europie i północnym Kaukazie, poza tym zawleczony.
  Gitara akustyczna typu Arch Top.

  Arch Top (lub Hollow body) – typ budowy gitar akustycznych oraz elektryczno-akustycznych charakteryzujący się występowaniem grubego pudła rezonansowego oraz otworami rezonansowymi w kształcie stylizowanej litery f. Mają niższe boki, a spód z wierzchnią płytą są wypukłe. Mostek może nie być przymocowany do pudła, a przytrzymywany jedynie siłą nacisku strun. W modelach przeznaczonych do rock'n'rolla zdarzają się czasem mostki typu Bigsby. Potocznie takie gitary nazywa się gitarami orkiestrowymi lub "gibsonką".

  Sklejka (potocznie dykta, z niem. Dickte) – materiał kompozytowy sklejony z krzyżujących się cienkich warstw drewna (obłogów). Zwykle składa się z nieparzystej liczby warstw. Sklejki wytwarza się z różnych gatunków drewna. Najczęściej z brzozy, olchy, sosny, rzadziej z buku lub z drzew egzotycznych. Wewnętrzne warstwy sklejki często są z innego, tańszego gatunku niż zewnętrzne.Marek Bohdan Bliziński (ur. 22 marca 1947 w Warszawie, zm. 17 marca 1989 tamże) – polski gitarzysta jazzowy i kompozytor. Grał m.in. w zespołach Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego.
  Gitara elektryczno-akustyczna typu Arch Top.

  Instrumenty typu Arch Top są najczęściej skonstruowane z następujących gatunków drewna:

 • płyta tylna – jawor, klon lub mahoń w tańszych instrumentach
 • boczki – jawor, klon lub mahoń w tańszych instrumentach
 • płyta wierzchnia, tzw. top – jawor, świerk, jawor o falistym układzie włókien, klon o falistym układzie włókien
 • W tanich instrumentach zamiast litego drewna stosuje się sklejkę.

  Malcolm Young (ur. 6 stycznia 1953 w Glasgow) - gitarzysta australijski pochodzenia szkockiego, członek i założyciel zespołu AC/DC, brat Angusa. Gra na gitarze rytmicznej.Klon (Acer L.) – rodzaj roślin z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) (czasem, zwłaszcza dawniej z wyodrębnianej osobno rodziny klonowatych Aceraceae). Do rodzaju należy około 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków), występujących głównie w strefie umiarkowanej (kilka w górach tropikalnych). Występują w największym zróżnicowaniu w Azji, poza tym w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest klon jawor (Acer pseudoplatanus L.).

  Pudła są najczęściej przyozdobione jedną lub dwiema żyłkami po bokach, tzw. binding.

  Chętnie używane przez muzyków bluesowych, jazzowych i rockandrollowych (np. B.B. Kinga - gitara bez wycięć tzw. "efekt", Chucka Berry'ego, czy Malcolma Younga)

  Bibliografia[]

 • Marek Bliziński: Gitara Jazzowa. Professional Music Press: 1983. ISBN 83-90040-53-0. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mostek – w akustycznych instrumentach strunowych (np. gitara klasyczna, skrzypce czy wiolonczela) element odpowiedzialny za przenoszenie drgań ze strun na pudło rezonansowe.
  Świerk (Picea A. Dietr.) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Picea rubra A. Dietrich.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Gitara elektryczno-akustyczna - gitara posiadające pudło rezonansowe Arch Top lub Semi-hollow body wyposażona podobnie jak gitary elektryczne w przetworniki elektromagnetyczne. Od gitar akustyczno-elektrycznych różni się budową (akustyczno-elektryczne posiadają pudło rezonansowe typu Flattop) oraz zastosowaniem przetworników elektromagnetycznych zamiast przystawek.
  Binding – tłumaczone w żargonie muzycznym jako „ożyłkowanie”, odnosi się do różnego rodzaju instrumentów strunowych.
  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.
  Riley B. King znany jako B.B. King (ur. 16 września 1925 w Itta Bena w stanie Missisipi) – amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy. Został obdarzony nieformalnym tytułem: King of Blues – "Król Bluesa". Muzyka Kinga zaliczana jest do stylów Memphis Blues, Modern Electric Blues i Soul Blues.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.