Arbalest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kusza ze stalowym łuczyskiem (pot. arbalest)

Arbalest – wywodzące się z języka francuskiego potoczne określenie średniowiecznej ciężkiej europejskiej kuszy, wyposażonej w stalowe łuczysko.

Łuczysko – część kuszy magazynująca i oddająca energię kinetyczną w celu wystrzelenia pocisku. Ma kształt i działa na zasadzie łuku, ale jest znacznie twardsze i mniejsze.Arbaletarbaleta, ręczna wyrzutnia kamieni, rodzaj kuszy o metalowym łęczysku oraz lekkim łożu wygiętym w części przedniej przystosowanej do miotania kul kamiennych lub ołowianych zamiast bełtów. Wyposażony był w podwójną cięciwę oraz skórzaną patkę w środku (podobnie jak proca). Stosowany przede wszystkim do polowań i zawodów strzeleckich, głównie w XVI-XVIII w.Czasami posiadały również prymitywne przyrządy celownicze, zazwyczaj w postaci koralika zawieszonego na ramce, w miejscu łączenia łęczyska z łożem, oraz blaszki z przeziernikiem lub szczerbiną, umiejscowionej za orzechem mechanizmu spustowego.

Zastąpienie w kuszach łuczyska drewnianego – stalowym, nadawało bełtowi większą energię kinetyczną. Najmocniejsze, naciągane za pomocą kołowrotu kusze mogły naciskać na bełt siłą ponad 22 kN. Wykwalifikowany kusznik mógł wystrzelić dwa bełty w ciągu minuty.

Język potoczny – forma posługiwania się językiem służąca bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej i przeważnie niezapisywana.Bełt – pocisk przypominający strzałę, używany do strzelania z kuszy. Najczęściej jest cięższy i krótszy od strzały stosowanej w łukach. Jego własności zależą od typu kuszy.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • arbalet
  • Kusznik – żołnierz średniowieczny posługujący się kuszą. Formacja kuszników była tak samo zwrotna i mobilna jak łuczników, cała różnica polegała na szybkostrzelności i sile ognia. Kusznik strzelał z prędkością około 7 bełtów na minutę, lecz z upływem czasu szybkostrzelność zmniejszyła się do około 5 bełtów. Kusznicy używali lekkich pancerzy, ale w przeciwieństwie do łuczników często nosili hełmy zwane kapalinami.
    Reklama