• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arawn

  Przeczytaj także...
  Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.
  Annwn, znany też jako: Annwfn, Annwyn, Annwvyn, Annwyfn, Annwfyn (wymowa: Annun) – w mitologii brytańskiej z wysp, w szczególności walijskiej - zaświaty, w których mieszkały dusze zmarłych. Krainą tą rządził Arawn, a w czasach znacznie późniejszych - Gwyn ap Nudd. Była zawsze postrzegana jako kraina rozkoszy i wiecznej młodości, gdzie nie istnieją choroby, a żywności jest ciągle pod dostatkiem. Mówiono, iż leży tak daleko na zachód, że nie znalazł jej nawet Manawydan ap Llyr, i że można się do niej dostać wyłącznie umierając. Twierdzono też jednak, iż żywy, który znajdzie drzwi do Annwn, może do niej wstąpić.

  W mitologii walijskiej, Arawn był Panem Zaświatów zwanych Annwn (wymowa Annun).

  Niektóre spośród najważniejszych mitów o Arawnie opisują incydent, w którym Amaethon ukradł mu psa, czajkę i białego kozła sarny, co doprowadziło do Cath Godeau (Wojny Drzew), którą Arawn przegrał, a zwycięzcą, oprócz Amaethona, był jego brat, Gwydion.

  Według jednej opowieści Arawn poznał Pwylla, swojego późniejszego wiernego przyjaciela gdy ten omyłkowo wysłał swoje psy w pogoń za jeleniem, którego ścigała już sfora Arawna. Jeleń właśnie został schwytany przez Pwylla gdy pojawiła się odziana na szaro postać, zwracając się do niego z pretensjami o pierwszeństwo złowienia zwierzęcia. Owa postać okazała się być Panem Zaświatów. W formie rekompensaty Pwyll miał zamienić się z nim miejscami na rok i jeden dzień, a zadaniem jego miało być zabicie wroga Arawna, Havgana. W czasie tym miał również dzielić łoże z żoną Avarna, nie zbliżają się jednak do niej. Avarn ostrzegł Pwylla, aby ten zabił Havgana jednym ciosem, bo w przeciwnym wypadku kolejny cios spowoduje, że Havgan będzie się ciągle odradzał. W czasie walki Pwyll postąpił w zgodzie z otrzymanymi wskazówkami i był głuchy na prośby Havgana o dobicie go. Od tamtej pory Arawn i Pwyll zostali wiernymi przyjaciółmi.

  Gwydion – w mitologii celtyckiej syn Beli i Danu. Pomógł Gilfaethwy zgwałcić Goewin, która podtrzymywała stopy króla Math ap Mathonwy. Wykonał to okradając króla Pryderi ze świń Dyfeda, co skłoniło Matha do wyruszenia na wojnę. Gwydion i Gilfaethwy mieli być razem z nim, ale się wycofali.Sarna europejska (Capreolus capreolus) – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy. Samica jest potocznie nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak na dorosłego samca sarny.

  W folklorze walijskim, Arawn pędzi przez jesienny, zimowy i wczesnowiosenny nieboskłon ze sforą swoich białych, czerwonouchych ogarów, zwanych Cwn Annwn (Ogary z Annwn, wym. Cun Annun). Szczekanie psów jest postrzegane jako gęganie dzikich gęsi w czasie ich wędrówki, a łupem ogarów są potępione dusze, gnane z powrotem do Annwn (czasami do siedziby Szarego Króla Brenin Llwyda).

  Mitologia celtycka – zespół wierzeń wyznawanych przez plemiona celtyckie przed przyjęciem przez nie chrześcijaństwa.Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową, oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

  Arawn to również istotna (choć najczęściej niedostrzegana) postać z cyklu toczących się w świecie walijskich mitów opowieści fantasy pod tytułem The Chronicles of Prydain, których autorem jest Lloyd Alexander. Jednakże, w tych utworach Arawn przedstawiany jest jako postać dobitnie i ostatecznie zła.

  Czajka zwyczajna, czajka, czajka pospolita (Vanellus vanellus) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae), zamieszkujący niemal całą Europę i umiarkowaną strefę Azji aż po Pacyfik (do Morza Japońskiego). Zimuje w Europie Zachodniej, wyspach wschodniego Atlantyku, w północnej Afryce, basenie Morza Śródziemnego, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Indiach. Jest to zatem jeden z bardziej rozpowszechnionych ptaków błotnych. W Polsce, Holandii i północnych Niemczech występuje ¾ europejskich populacji. W Polsce występuje w całym kraju, choć nierównomiernie, bo najliczniej na wschodzie. Pojawia się też w niższych partiach gór. Zachodnio- i południowoeuropejskie populacje są osiadłe, ma na to wpływ łagodny klimat. Przeloty marzec-kwiecień oraz czerwiec i późniejsze miesiące.Cwn Annwn (wym. Kun Annun, "ogary z Annwn") -- w mitologii brytańskiej były białymi, czerwonouchymi ogarami-duchami z Annwn, czyli krainy zmarłych. Były związane z Dzikim Łowem, a kierował nimi albo Arawn, albo Gwynn ap Nudd.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dorota Nowak, Piotr Warsiński: Podręczna miniencyklopedia mitologii : Grecy, Rzymianie, Celtowie. Warszawa: Wydawnictwo RTW, 2001, s. 186. ISBN 83-7294-019-3.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pies domowy – udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae), uznawana przez niektórych za podgatunek wilka, a przez innych za odrębny gatunek, opisywany pod synonimicznymi nazwami Canis lupus familiaris albo Canis familiaris. Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne uzyskano w wyniku doboru sztucznego.
  Zima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.
  Lloyd Chudley Alexander (ur. 30 stycznia 1924 w Filadelfii, zm. 17 maja 2007 w Drexel Hill) – amerykański pisarz fantasy, autor ponad 40 powieści, skierowanych głównie do dzieci i młodzieży, z których najbardziej znany jest cykl The Chronicles of Prydain.
  Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.