• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arado Ar 69

  Przeczytaj także...
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Samolot szkolno-treningowy – samolot wykorzystywany do szkolenia pilotów i rozwijania ich umiejętności pilotażu, nawigacji. Najczęściej są to samoloty służące do szkolenia podstawowego w zakresie pilotażu.
  Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz (niem. szczygieł) – dwumiejscowy dwupłatowiec szkolno-treningowy i akrobacyjny, zaprojektowany w wytwórni Focke Wulf.

  Arado Ar 69niemiecki dwupłatowy samolot szkolny.

  Dwupłat – układ konstrukcyjny płatowca, samolotu o dwóch płatach nośnych umieszczonych jeden nad drugim. Najczęściej górny płat umieszczony jest nad kadłubem na wspornikach lub zastrzałach i połączony z dolnym płatem za pomocą rozpórek oraz usztywniony za pomocą napiętych stalowych cięgien lub linek. Rzadziej górny płat mocowany jest bezpośrednio do górnej części kadłuba. Dolny płat zwykle mocowany jest do dolnej części kadłuba, rzadko pod kadłubem. Układ płatów górnego i dolnego wraz ze znajdującymi się między nimi zastrzałami, rozpórkami i cięgnami nosi nazwę komory płatów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Samolot został zaprojektowany jako konkurent szkolnego samolotu firmy Focke-Wulf Fw 44. Samolot został zaprojektowany w 1933 roku. Pierwszą wersją samolotu była Ar.69a, ważył 505 kg i wyposażony był w silnik Argus S8B. W 1935 roku powstała wersja Ar.69b, wyposażona w silnik Siemens SH14 o mocy 148 KM i prędkości 184 km/h. Do końca 1936 roku zbudowano tylko siedem egzemplarzy samolotu. Zaprzestanie produkcji samolotów było spowodowane rozpoczęciem produkcji modelu Ar.76.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  1. www.airway.ru
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.837 sek.