• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arado Ar 68

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939.
  Polikarpow I-16 – jednomiejscowy samolot myśliwski i myśliwsko-bombowy produkcji ZSRR z czasów drugiej wojny światowej, zwany przez lotników niemieckich Rata (szczur).

  Arado Ar 68niemiecki samolot myśliwski z okresu przedwojennego i początku II wojny światowej.

  Historia konstrukcji[ | edytuj kod]

  Samolot, skonstruowany aby zastąpić typ Heinkel He 51, już w czasie lotu próbnego w roku 1934 wykazał doskonałą sterowność i osiągi. Na początku występowały kłopoty z trwałością i mocą zastosowanego silnika. W efekcie zastosowano silnik typu Junkers Jumo 210 i samolot przeszedł do produkcji seryjnej, mimo że istniały problemy z tolerancją błędów pilota, które groziły odrzuceniem projektu.

  Luftwaffe (pol. broń powietrzna) – Siły Powietrzne III Rzeszy (1933-1945), powołane 26 lutego 1935 roku rozkazem Hitlera, również oficjalna nazwa powojennych sił powietrznych Republiki Federalnej Niemiec aż do dzisiaj.Messerschmitt Bf 109 (pot. Me 109) – niemiecki samolot myśliwski, podstawowy myśliwiec Luftwaffe podczas drugiej wojny światowej.

  Pierwsze samoloty tego typu trafiły do oddziałów Luftwaffe we wschodnich Prusach w 1936 roku, a udział w walkach wzięły po raz pierwszy podczas wojny domowej w Hiszpanii. Tu okazało się, że Ar 68 miał słabsze osiągi niż stosowany przez hiszpańskich republikanów samolot typu I-16. Firma Arado zareagowała wprowadzeniem do produkcji modelu E, który do czasu wprowadzenia samolotu Messerschmitt Bf 109, był najczęściej stosowanym myśliwcem w Luftwaffe. W roku 1940 zdemobilizowano ostatnie samoloty tego typu, które służyły jeszcze jako maszyny szkoleniowe i do lotów nocnych.

  Samolot myśliwski, myśliwiec – samolot bojowy przeznaczony przede wszystkim do zwalczania innych statków powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej, jak i obrony własnych samolotów o innym przeznaczeniu, czym różni się od bombowców, służących do atakowania celów naziemnych, głównie przy użyciu bomb. Myśliwce z założenia są względnie małe, przeważnie jednomiejscowe, a przy tym silnie uzbrojone, szybkie i bardzo zwrotne.Heinkel He 51 - jednoosobowy dwupłat skonstruowany przez wytwórnię lotniczą Heinkel, używany przez Luftwaffe, początkowo jako myśliwiec oraz jako wodnosamolot, później jako samolot szturmowy i treningowy.

  Liczebność[ | edytuj kod]

  Przy braku precyzyjnych danych dotyczących produkcji, dla orientacji można podać, że w dniu 26 września 1938 Luftwaffe posiadała w jednostkach bojowych 640 szt. AR 68 (oraz 171 Bf-109). Rok później było 28 szt. Ar 68 i 747 szt. Bf-109.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.97 sek.