• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arado Ar 199

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy kod samolotowy – alfanumeryczne oznaczenie przynależności państwowej statków powietrznych. Kod ten często potocznie nazywany jest "rejestracją" lub "numerami rejestracyjnymi" samolotów (statków powietrznych).Arado Flugzeugwerke GmbH - niemiecka wytwórnia lotnicza powstała w roku 1925, jeden z pionierów zastosowania napędu odrzutowego w lotnictwie.
  Pływak – podstawowy element podwozia wodnosamolotów pływakowych, który pozwala maszynie na utrzymanie się, startowanie i lądowanie na powierzchni wody.

  Arado Ar 199niemiecki wodnosamolot wyprodukowany w wytwórni Arado Flugzeugwerke. Zbudowano dwa prototypy, których produkcja nie była dalej rozwijana.

  Historia[ | edytuj kod]

  Samolot został zaprojektowany w 1938 roku miał pełnić rolę standardowego samolotu szkolno treningowego. Maszyna nie była produkowana seryjnie a dwa wybudowane egzemplarze z cywilnymi znakami rejestracyjnymi D-IRFB i D-ISBC w 1939 roku zostały przejęte przez Luftwaffe gdzie były używane jako samoloty treningowe.

  Samolot szkolno-treningowy – samolot wykorzystywany do szkolenia pilotów i rozwijania ich umiejętności pilotażu, nawigacji. Najczęściej są to samoloty służące do szkolenia podstawowego w zakresie pilotażu.Skrzydlata Polska - czasopismo o tematyce lotniczej wydawane od 1930, jest najstarszym periodykiem o tematyce lotniczej w Polsce.

  Konstrukcja[ | edytuj kod]

  Samolot był wolnonośnym dolnopłatem o metalowej konstrukcji z płóciennym pokryciem skrzydeł i sterów. Silnik rzędowy, 12 cylindrowy, chłodzony powietrzem napędzający dwułopatowe śmigło. Podwozie składało się z dwóch pływaków, maszyna wyposażona była w zaczep do startów z katapult okrętowych. Samoloty nie były uzbrojone.

  Luftwaffe (pol. broń powietrzna) – Siły Powietrzne III Rzeszy (1933-1945), powołane 26 lutego 1935 roku rozkazem Hitlera, również oficjalna nazwa powojennych sił powietrznych Republiki Federalnej Niemiec aż do dzisiaj.Silnik rzędowy jest to silnik spalinowy wielocylindrowy, w którym cylindry usytuowane są w jednym rzędzie. Silniki takie stosowane są głównie w motoryzacji, do napędu samochodów i motocykli. Silniki rzędowe oznacza się w Polsce Rx – gdzie x oznacza liczbę cylindrów. W praktyce spotyka się:

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Świdziński, Wodnosamolot treningowy AR-199, "Skrzydlata Polska", nr 46 (1984), s. 11, ISSN 0137-866x.
 • Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.