Arabian Gulf Rugby Football Union

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arabian Gulf Rugby Football Union – były związek sportowy, działający na terenie zrzeszonych w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej państw (Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich), posiadający osobowość prawną, będący prawnym reprezentantem rugby 15-osobowego i 7-osobowego w tych krajach, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Siedziba organizacji znajdowała się w Dubaju.

World Rugby Sevens Series (od nazwy sponsora HSBC World Rugby Sevens Series) – coroczna seria turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7 organizowana przez World Rugby (wcześniej IRB) od sezonu 1999/2000. Zwycięzcą w danym sezonie zostaje zespół, który podczas całego cyklu zdobędzie najwięcej punktów, które są przyznawane za zajęcie poszczególnych miejsc w każdym turnieju, których liczba w historii zawodów wahała się od siedmiu do jedenastu. Turnieje trwają z reguły dwa dni i występuje w nich szesnaście reprezentacji, wyjątkiem jest trzydniowy Hong Kong Sevens. Spośród szesnastu dotychczasowych edycji dwunastokrotnie triumfowała reprezentacja Nowej Zelandii.Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

Jego początki sięgają roku 1974, kiedy to reprezentanci klubów z tych krajów postanowili zawiązać związek rugby. Statut AGRFU z 1979 wymieniał jako członków założycieli kluby z ZEA (Abu Dhabi, Dubai Exiles, Ras Al Khaimah, Sharjah Wanderers), Bahrajnu (Bahrain Rugby Football Club), Kataru (Doha Rugby Union Club) i Arabii Saudyjskiej (Dhahran). Organizacja oficjalnie powstała w 1987 r., członkiem IRB została w 1990, a członkiem ARFU w 1999.

Rada Współpracy Zatoki Perskiej (ang. Persian Gulf Cooperation Council – w skrócie GCC), nazywana również Radą Krajów Zatoki Perskiej, powstała 25 maja 1981 roku w Rijadzie. W jej skład wchodzi 6 państw: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od początku roku 2011 trwają prace nad przyłączeniem Jemenu, Jordanii i Maroka.Reprezentacja Zatoki Perskiej w rugby union mężczyzn – była działającą w latach 1993-2010 wspólną drużyną zrzeszonych w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej arabskich państw (Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny był AGRFU.

W styczniu 2009 IRB ogłosił dwuletni plan zlikwidowania AGRFU i stworzenia w jego miejsce narodowych związków rugby. Takie związki bowiem mogą liczyć na dofinansowanie działalności zarówno ze strony IRB, jak i miejscowych rządów, a także, w związku z włączeniem rugby do programu olimpijskiego, na dotacje ze strony miejscowych komitetów olimpijskich. Kolejną przesłanką była konieczność przygotowania tych państw do wystawienia reprezentacji narodowych w eliminacjach do olimpijskiego turnieju rugby – zawodnicy tam startujący będą musieli legitymować się paszportem danego kraju, a to ekspatrianci stanowili większość kadry Zatoki Perskiej.

Osobowość prawna – pojęcie określające zdolność osób prawnych do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Jest immanentnie związane z powstaniem osoby prawnej, gdyż bez osobowości prawnej osoba prawna przestaje istnieć.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

AGRFU był organizatorem m.in. Dubai Sevens, jednego z turniejów rugby siedmioosobowego zaliczanych do klasyfikacji IRB Sevens World Series.

Zgodnie z ustaleniami AGRFU przestał istnieć 31 grudnia 2010 roku. Obecnie pod nazwą Gulf Rugby LLC koordynuje międzypaństwowe rozgrywki ligowe tych krajów.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. History of Rugby in the Gulf Region (ang.). gulfrugby.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
 2. Final countdown: Arabian Gulf’s final XVs match (ang.). gulfrugby.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
 3. Major boost for West Asia (ang.). irb.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-10)].
 4. Time to make the break (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-13)].
 5. Ex-diplomat oversees changes in Gulf rugby (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-22)].
 6. Future of rugby in UAE is strong, says AGRFU chairman (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
 7. Life after the AGRFU (ang.). gulfrugby.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
 8. Gulf Rugby ink historic deal with UAERA (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-21)].

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Reprezentacja Zatoki Perskiej w rugby union mężczyzn
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona AGRFU/Gulf Rugby LLC
 • Asian Rugby Football Union – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportowe w rugby union z Azji, jedna z sześciu regionalnych federacji stowarzyszonych z IRB, odpowiedzialna za organizację rozgrywek międzynarodowych w tej części świata. Uznawana przez Olimpijską Radę Azji.Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bahrajn, Królestwo Bahrajnu (Al-Bahrajn, Mamlakat al-Bahrajn) – państwo położone w Azji na archipelagu w Zatoce Perskiej. W roku 1971 uzyskało niepodległość. Od lat 30. XX wieku wydobywa się tam ropę naftową, a uzyskane dochody inwestuje na miejscu. Od 2002 roku emir Bahrajnu używa tytułu "król".
  World Rugby – międzynarodowa organizacja pozarządowa zarządzająca rozgrywkami rugby union oraz ustalająca zasady gry. Powstała w 1886 jako „International Rugby Football Board” (IRFB) na wniosek szkockiego, walijskiego i irlandzkiego związku rugby. Związek angielski początkowo odmówił przystąpienia, niemniej w 1890 został pierwszym członkiem-niezałożycielem.
  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Rugby 7 – zarządzany przez IRB wariant rugby union, w którym w jednej drużynie gra siedmiu graczy zamiast piętnastu. Wersja rugby 7 jest bardzo popularna, przykładem są światowe serie IRB Sevens World Series i Puchar Świata siódemek. Rugby 7 w roku 2016 zostanie dyscypliną olimpijską.

  Reklama