• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arabian Gulf Rugby Football Union

  Przeczytaj także...
  Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.
  Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.

  Arabian Gulf Rugby Football Union — były związek sportowy, działający na terenie zrzeszonych w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej państw (Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich), posiadający osobowość prawną, będący prawnym reprezentantem rugby 15-osobowego i 7-osobowego w tych krajach, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Siedziba organizacji znajdowała się w Dubaju.

  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.Rada Współpracy Zatoki Perskiej (ang. Persian Gulf Cooperation Council – w skrócie GCC), nazywana również Radą Krajów Zatoki Perskiej, powstała 25 maja 1981 roku w Rijadzie. W jej skład wchodzi 6 państw: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od początku roku 2011 trwają prace nad przyłączeniem Jemenu, Jordanii i Maroka.

  Jego początki sięgają roku 1974, kiedy to reprezentanci klubów z tych krajów postanowili zawiązać związek rugby. Statut AGRFU z 1979 wymieniał jako członków założycieli kluby z ZEA (Abu Dhabi, Dubai Exiles, Ras Al Khaimah, Sharjah Wanderers), Bahrajnu (Bahrain Rugby Football Club), Kataru (Doha Rugby Union Club) i Arabii Saudyjskiej (Dhahran). Organizacja oficjalnie powstała w 1987 r., członkiem IRB została w 1990, a członkiem ARFU w 1999.

  IRB Sevens World Series (od nazwy sponsora HSBC Sevens World Series) – coroczna seria turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7 organizowana przez IRB od sezonu 1999/2000. Zwycięzcą w danym sezonie zostaje zespół, który podczas całego cyklu zdobędzie najwięcej punktów, które są przyznawane za zajęcie poszczególnych miejsc w każdym turnieju, których liczba w historii zawodów wahała się od siedmiu do jedenastu. Turnieje trwają z reguły dwa dni i występuje w nich szesnaście reprezentacji, wyjątkiem jest trzydniowy Hong Kong Sevens. Spośród trzynastu dotychczasowych edycji dziesięciokrotnie triumfowała reprezentacja Nowej Zelandii.Reprezentacja Zatoki Perskiej w rugby union mężczyzn – była działającą w latach 1993-2010 wspólną drużyną zrzeszonych w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej arabskich państw (Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny był AGRFU.

  W styczniu 2009 IRB ogłosił dwuletni plan zlikwidowania AGRFU i stworzenia w jego miejsce narodowych związków rugby. Takie związki bowiem mogą liczyć na dofinansowanie działalności zarówno ze strony IRB, jak i miejscowych rządów, a także, w związku z włączeniem rugby do programu olimpijskiego, na dotacje ze strony miejscowych komitetów olimpijskich. Kolejną przesłanką była konieczność przygotowania tych państw do wystawienia reprezentacji narodowych w eliminacjach do olimpijskiego turnieju rugby – zawodnicy tam startujący będą musieli legitymować się paszportem danego kraju, a to ekspatrianci stanowili większość kadry Zatoki Perskiej.

  Osobowość prawna – pojęcie określające zdolność osób prawnych do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Jest immanentnie związane z powstaniem osoby prawnej, gdyż bez osobowości prawnej osoba prawna przestaje istnieć.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

  AGRFU był organizatorem m.in. Dubai Sevens, jednego z turniejów rugby siedmioosobowego zaliczanych do klasyfikacji IRB Sevens World Series.

  Zgodnie z ustaleniami AGRFU przestał istnieć 31 grudnia 2010 roku. Obecnie pod nazwą Gulf Rugby LLC koordynuje międzypaństwowe rozgrywki ligowe tych krajów.

  Przypisy

  1. History of Rugby in the Gulf Region (ang.). gulfrugby.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
  2. Final countdown: Arabian Gulf’s final XVs match (ang.). gulfrugby.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
  3. Major boost for West Asia (ang.). irb.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-10)].
  4. Time to make the break (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-13)].
  5. Ex-diplomat oversees changes in Gulf rugby (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-22)].
  6. Future of rugby in UAE is strong, says AGRFU chairman (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
  7. Life after the AGRFU (ang.). gulfrugby.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-25)].
  8. Gulf Rugby ink historic deal with UAERA (ang.). emirates247.com. [dostęp 2011-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-21)].

  Zobacz też[]

 • Reprezentacja Zatoki Perskiej w rugby union mężczyzn
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona AGRFU/Gulf Rugby LLC
 • Asian Rugby Football Union – międzynarodowa organizacja zrzeszająca krajowe związki sportowe w rugby union z Azji, jedna z sześciu regionalnych federacji stowarzyszonych z IRB, odpowiedzialna za organizację rozgrywek międzynarodowych w tej części świata. Uznawana przez Olimpijską Radę Azji.Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bahrajn, Królestwo Bahrajnu (Al-Bahrajn, Mamlakat al-Bahrajn) – państwo położone w Azji na archipelagu w Zatoce Perskiej. W roku 1971 uzyskało niepodległość. Od lat 30. XX wieku wydobywa się tam ropę naftową, a uzyskane dochody inwestuje na miejscu. Od 2002 roku emir Bahrajnu używa tytułu "król".
  World Rugby – międzynarodowa organizacja pozarządowa zarządzająca rozgrywkami rugby union oraz ustalająca zasady gry. Powstała w 1886 jako „International Rugby Football Board” (IRFB) na wniosek szkockiego, walijskiego i irlandzkiego związku rugby. Związek angielski początkowo odmówił przystąpienia, niemniej w 1890 został pierwszym członkiem-niezałożycielem.
  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.
  Rugby 7 – zarządzany przez IRB wariant rugby union, w którym w jednej drużynie gra siedmiu graczy zamiast piętnastu. Wersja rugby 7 jest bardzo popularna, przykładem są światowe serie IRB Sevens World Series i Puchar Świata siódemek. Rugby 7 w roku 2016 zostanie dyscypliną olimpijską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.