• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ara - rodzaj

  Przeczytaj także...
  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Owoc (łac. fructus) − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka, zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

  Ara – rodzaj ptaków z rodziny papugowatych (Psittacidae).

  Występowanie[]

  Ameryka Południowa

  Charakterystyka[]

  Ptaki te charakteryzują się dużymi rozmiarami i bardzo długim ogonem, kolorowym upierzeniem oraz dużym, hakowato zakończonym dziobem. Przedstawiciele obu płci wyglądają podobnie. Odżywiają się owocami i orzechami, których skorupę kruszą za pomocą bardzo silnego dzioba, a następnie wydobywają zawartość językiem. Łatwo się oswajają i dobrze współżyją w hodowli z innymi papugami, mogą jednak atakować inne zwierzęta lub obce osoby. Pojedyncze osobniki osiągały w hodowli wiek do 65 lat.

  Płeć – pojęcie odnoszące się do zróżnicowanie organizmów na męskie i żeńskie. Płeć zdeterminowana jest genetycznie. Podstawowym wyznacznikiem dla istnienia płci jest prokreacja. W odniesieniu do organizmów płci męskiej stosuje się określenia samiec i mężczyzna, a w odniesieniu do organizmów płci żeńskiej: samica i kobieta, odpowiednio dla zwierząt i ludzi.Ara trójbarwna (Ara tricolor) – wymarły gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występował endemicznie na Kubie.

  Systematyka[]

  Gatunkiem typowym jest Psittacus macao (= Ara macao). Do rodzaju należą następujące gatunki:

 • Ara ararauna – ara ararauna
 • Ara glaucogularis – ara szafirowa
 • Ara militaris – ara zielona
 • Ara ambiguus – ara oliwkowa
 • Ara macao – ara żółtoskrzydła
 • Ara chloropterus – ara zielonoskrzydła
 • Ara tricolor – ara trójbarwna – takson wymarły około 1885 roku.
 • Ara rubrogenys – ara różowooka
 • Ara severus – ara kasztanowoczelna
 • Przypisy

  1. Ara, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Lacépède, 1799. Discours de l'ouverture et de cloture du cours d'Histoire Naturelle...et Tableaux méthodiques des Mammifères et des Oiseaux, s. 1.
  3. Rafinesque, 1813. Analyse de la Nature ou Tableau de l'Univers et des Corps organisés, s. 65.
  4. Vieillot, 1816. Analyse d'une nouvelle ornithologie élémentaire, s. 26-70.
  5. Spix, 1824. Avium Species Novae,quas in Itinere per Brasiliam annis ,1817-20..., 1, s. 23.
  6. Swainson, 1837. On the natural history and classification of birds, W: D. Lardner, The Cabinet Cyclopaedia, no. 92, 2, s. 299.
  7. Gloger, 1841 ["1842"]. Gemeinnützige Hand-und Hilfsbuch der Naturgeschichte, s. 193.
  8. Bonaparte, 1854. Revue et Magasin de Zoologie pure et appliquée, 6, Tableau des Perroquets, s. 149.
  9. Frank Gill, David Donsker (red.): Family Psittacidae (ang.). IOC World Bird List: Version 4.3. [dostęp 2014-08-04].
  10. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Plemię: Arini Gray,GR, 1840 (Wersja: 2015-10-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-02-26].
  11. Ara tricolor. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 2014-04-12]
  Gatunek typowy – gatunek wyznaczony przez systematyków jako typ nomenklatoryczny rodzaju. Typ nie musi być typowym przedstawicielem reprezentowanego taksonu, nie musi też świadczyć o jego zmienności. Typ umożliwia identyfikację taksonów. Okazy będące typami przechowywane są w specjalnych kolekcjach, a miejsce przechowywania wzorca jest dokładnie znane. W razie wątpliwości można odwołać się do gatunku typowego i wyróżnionych dla niego cech diagnostycznych.Ara zielonoskrzydła (Ara chloropterus) – gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ararauna (Ara ararauna) – gatunek dużego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), z jaskrawoniebieskimi piórami z wierzchu i żółtymi od spodu. Na boku głowy naga biała skóra poprzecinana czarnymi prążkami. Najczęściej żyje w parach, lecz czasami w luźnych grupach powyżej 25 osobników. Lata pewnie, chociaż wolno. Aktywna głównie wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Przez większą część dnia żeruje w koronach drzew, gdzie trudno ją dostrzec.
  Ara żółtoskrzydła, ara czerwona (Ara macao) – gatunek dużego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), zamieszkującego Amerykę Środkową od południowego Meksyku i Południową do północnej Boliwii i środkowej Brazylii.
  Ara oliwkowa (Ara ambiguus) – gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występuje od Nikaragui po Kolumbię. W Kostaryce spotykane są najczęściej na wybrzeżu karaibskim. Zazwyczaj występują w małych grupach od 5 do 6 osobników. Uczone w niewoli mogą powtarzać nawet całe zdania.
  Dziób (rostrum) – rogowy twór u ptaków oraz niektórych innych zwierząt. Tworzą go przekształcone kości szczęki górnej, kości międzyszczękowej oraz kości żuchwy. Kości te tworzą zrąb kostny pokryty pochwą rogową – ramfoteką (rhamphotheca). Część dzioba najbardziej wysunięta do przodu to wierzchołek (culmen).
  Papugowate (Psittacidae) – rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniejsze w Ameryce Południowej i Australii. Ptaki te charakteryzują się obecnością:
  Orzech (nux) – rodzaj suchych owoców zamkniętych (niepękających), jednonasiennych (rzadko dwunasiennych), odpadających od rośliny matecznej w całości. Często dla owoców o niewielkich rozmiarach używa się równoważnej nazwy orzeszek. Mają one twardą, zdrewniałą owocnię, niezrośniętą z nasieniem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.