• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ar - informatyka

  Przeczytaj także...
  Binutils to zestaw programów wydanych przez projekt GNU, służących do tworzenia i obróbki plików wykonywalnych. Składa się z:deb – format pakietu instalacyjnego używanego przez dystrybucję systemu operacyjnego Linux Debian GNU/Linux. Wszystkie pakiety w tym formacie posiadają rozszerzenie .deb. Jest to skrót od "Deborah" (inaczej: "Debora"), imienia byłej żony twórcy Debiana, Iana Murdocka.
  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

  ar (od pierwszych liter angielskiego wyrazu archiver) to uniksowe narzędzie służące do archiwizacji wielu plików w jednym. Na ogół używane jest do grupowania w pojedynczej bibliotece wielu plików .o stworzonych przez linker; może być także wykorzystywany do innych zadań archiwizacyjnych. ar jest częścią pakietu Binutils.

  Dla przykładu, aby stworzyć bibliotekę libclass.a zawierającą pliki class1.o, class2.o, class3.o, należy wywołać program ar w następujący sposób:

  ar rcs libclass.a class1.o class2.o class3.o
  

  aby skompilować program korzystający z plików class1.o, class2.o, i class3.o można wykonać polecenie (przy założeniu, że plik libclass.a znajduje się w katalogu bieżącym)

  cc main.c -L. -lclass
  

  co jest równoznaczne z wydaniem polecenia:

  cc main.c class1.o class2.o class3.o
  

  Format ar jest wykorzystywany w pakietach Debiana (.deb) z uwagi na prostotę oraz łatwość obsługi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.954 sek.