• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aquitania - korporacja akademicka

  Przeczytaj także...
  Bolesław Jałowy (ur. 11 września 1906 w Przemyślu, zamordowany 1 października 1943 we Lwowie) – polski histolog, dermatolog.Związek Polskich Korporacji Akademickich (ZPKA) to organizacja zrzeszająca część korporacji działających w Polsce. Należą do niego obecnie Aquilonia i Baltia.
  Barwa zielona (zieleń) – jedna z addytywnych barw podstawowych, w kole barw dopełnia kolor karmazynowy, jest barwą powszechnie spotykaną w naturze. Rośliny są zielone, ponieważ zawierają chlorofil. Ten kolor uzyskuje się z żółtego i niebieskiego.

  P.K!A. Aquitania - polska korporacja akademicka założona została we Lwowie 3 grudnia 1924 r. W czasie V Zjazdu Ogólnokorporacyjnego, który miał miejsce w Warszawie w dniach 7-11 maja 1925 r. została przyjęta do Związku Polskich Korporacji Akademickich jako Korporacja kandydująca. Dwa lata później w czasie VII Zjazdu Ogólnokorporacyjnego, który odbył się w Poznaniu w dniach 28 stycznia - 1 lutego 1927 r. została członkiem rzeczywistym ZPK!A, z datą starszeństwa przypadającą na 11 maja 1925 r. Kandydowała do Związku Polskich Korporacji Akademickich przy P.K!A. Lutyco-Venedya. Brała czynny udział w życiu akademickim Lwowa.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Zygmunt Smogorzewski (ur. 12 października 1884 w Poniewieżu - zm. 9 listopada 1931 we Lwowie) - syn Bronisława Smogorzewskiego, polski arabista i orientalista, dyplomata Rosji carskiej (od 1912 r.) i Polski (1919-1924), profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, kierownik Katedry Orientalistyki na UJK, którą zamknięto po jego śmierci.

  Barwy: ciemnobrązowa - ciemnozielona - złota.

  Dewiza: Per aspera ad astra. (łac. Przez ciernie do gwiazd.).

  Dekiel: ciemnobrązowy

  Filistrzy honorowi[]

 • Stefan Banach prof.
 • Zygmunt Smogorzewski prof.
 • Filistrzy rzeczywiści[]

 • Bronisław Ekert
 • Bolesław Jałowy prof.
 • Tadeusz Kuchar
 • Bibliografia[]

 • "Rocznik Korporacyjny 1828-1928" - ZPKA, Warszawa 1928
 • "Polskie Korporacje Akademickie" - cykl wydawany w latach 1992-1998 przez Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich, w szczególności: "Album Insygniów i Hymnów Korporacyjnych" autorstwa L. Ter-Oganjana i "Związek Polskich Korporacyj Akademickich w latach 1928-1939" autorstwa Zbysława Popławskiego
 • Stefan Banach (ur. 30 marca 1892 w Krakowie, zm. 31 sierpnia 1945 we Lwowie) – polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej.Barwa brązowa (brąz) – barwa tworzona przez zmieszanie mało intensywnych barwników: czerwonego z zielonym, pomarańczowego z niebieskim lub żółtego z fioletem. Kiedy brakuje kontrastu z innymi barwami, może być postrzegany jako pomarańczowy lub żółty. Barwa brązowa jest to bowiem w rzeczywistości bardzo ciemna barwa pomarańczowa lub żółta. Ciemny i jasny to pojęcia wynikające z porównania danej barwy z otoczeniem, w którym daną barwę oglądamy. Ta sama barwa brązowa oglądana na białym tle będzie sprawiać wrażenie ciemniejszej niż oglądana na czarnym tle, gdzie może sprawiać wrażenie pomarańczowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Barwa złota (złoto) – barwa, powstająca w wyniku połączenia barwy żółtej z pomarańczową. Kodem barwy w systemie X11 jest FF C0 00, a w systemie dziesiętnym 255 191.25 0. Ponieważ na monitorze komputera nie można wyświetlić fluorescencyjności ani efektu błyszczenia się metali, kolor ten jest wyświetlany jako połączenia barwy żółtej z pomarańczową.
  Polskie korporacje akademickie – korporacje studenckie działające w Polsce lub środowiskach polskich za granicą, różniące się od ogółu europejskich korporacji nawiązaniem do tradycji Filomatów i Filaretów oraz polskiej tradycji niepodległościowej. Cechą wyróżniającą polskie korporacje akademickie jest też specyficzna ideologia; organizacje te upatrują cel swego istnienia w służbie państwu polskiemu i narodowi polskiemu. W ich szeregi przyjmowani byli Polacy, co odróżnia je od korporacji mniejszości narodowych działających w Polsce.
  Lutyco-Venedya – polska korporacja akademicka działająca początkowo w Dorpacie, a po I wojnie światowej we Lwowie. Po II wojnie światowej nie wznowiła działalności.
  Tadeusz Kuchar (ur. 13 kwietnia 1891 w Krakowie, zm. 5 kwietnia 1966 w Warszawie) – polski lekkoatleta, piłkarz, pływak, łyżwiarz, narciarz, działacz sportowy, brat Wacława Kuchara.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.