• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aquarius/Let the Sunshine In

  Przeczytaj także...
  Nagroda w kategorii Nagranie roku (Record of the Year) jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród Grammy, przyznawanych co roku. Jest przyznawana od 1959. Nagroda była przyznawana:The Fifth Dimension (ang. Piąty wymiar) – to amerykańska grupa wokalna, najczęściej kojarzona z gatunkami R&B, soul i jazz. Największa aktywność grupy przypada na lata 60. i 70., XX wieku. Utwory dla tego zespołu pisali tacy artyści jak: Jimmy Webb, Laura Nyro, Burt Bacharach, Ashford & Simpson. Swoimi utworami przyczynili się do popularyzacji kultury "Flower Power" wśród białej i czarnej społeczności amerykańskiej.
  Hair (pełny tytuł Hair: The American Tribal Love-Rock Musical) jest amerykańskim musicalem rockowym powstałym w 1967 roku. Autorami libretta są James Rado i Gerome Ragni, muzyki Galt MacDermot. Musical osadzony jest w realiach lat sześćdziesiątych XX wieku i opisuje losy nowojorskiej komuny hippisów kontestujących wojnę wietnamską. Dzieło jest uznawane za pierwszy w historii musical rockowy, wzbudzało kontrowersje tematyką i formą (wolna miłość, rewolucja seksualna,narkotyki, nagość na scenie). Kilka utworów stało się hymnem pokoleniowym.

  Aquarius/Let the Sunshine In (niekiedy określany błędnie jako The Age of Aquarius) – wiązanka piosenek: Aquarius i The Flesh Failures (Let The Sunshine In) z musicalu Hair, pierwotnie wydana przez zespół 5th Dimension. Utwór był zawarty na ich płycie z 1969 – The Age of Aquarius. Singel zajmował 1. miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 przez 6 tygodni w 1969, i osiągnął status platyny. W wersji filmowej jest wykonywana przez Renn Woods.

  The New Danger - drugi studyjny album amerykańskiego rapera Mos Defa. Został wydany 19 października 2004 roku. Na płycie znajduje się 19 premierowych utworów. Za podkłady muzyczne odpowiadały takie osoby jak Easy Mo Bee, Kanye West czy The Alchemist. Tytuł zadebiutował na 5. miejscu notowania Billboard 200 i na 2. pozycji listy przebojów Top R&B/Hip-Hop Albums. Sprzedaż w pierwszym tygodniu wyniosła ponad 90.000 egzemplarzy.Société Bic (nazywana potocznie Bic, BIC) - firma francuska założona w 1945 r. przez barona Marcela Bicha i Edouarda Buffarda. Swoją siedzibę ma w Clichy.

  Historia[ | edytuj kod]

  Piosenka została napisana przez Jamesa Rado, Gerome’a Ragniego i Galta MacDermota.

  Nagranie zdobyło nagrodę Grammy w kategorii Record of the Year oraz Best Contemporary Vocal Performance by a Group w roku 1970, zaraz po wydaniu albumu The Age of Aquarius.

  Piosenka nawiązywała do wiary w nadejście ery Wodnika - epoki miłości, światła i człowieczeństwa, w przeciwieństwie do trwającej obecnie ery Ryb. Przejście miało mieć miejsce pod koniec XX. wieku, pomimo że astrologicznie era Wodnika miała nadejść nie wcześniej niż w 2654 roku.

  Mos Def, właściwie Dante Terrell Smith-Bey (ur. 11 grudnia 1973 w Nowym Jorku) – amerykański raper i aktor. Znany również jako Yasiin Bey, Mighty Mos Def, The Freaky Night Watchman, Boogie Man, Black Dante, Dante Beze, Pretty Flaco i Flaco Bey.Renn Woods (ur. 1 stycznia 1958 jako Ren Woods w Portland w stanie Oregon) – afromerykańska aktorka i piosenkarka, znana głównie z wykonania utworu „Aquarius” w ekranizacji musicalu Hair.

  Aquarius/Let the Sunshine In została sklasyfikowana na 33 miejscu na wydanej w 2004 roku liście AFI’s 100 Years... 100 Songs.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  Pozycje na listach przebojów[ | edytuj kod]

  Covery[ | edytuj kod]

 • Helena Paparizou, grecka piosenkarka, wykonała własną wersję utworu podczas gali Mad Video Music Awards 2007!
 • Holenderski zespół Party Animals zamieścił Aquarius na swojej debiutanckiej płycie Good Vibrations z 1996 roku. Singel uzyskał status platyny i utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów przez 3 tygodnie
 • Aquarius/Let the Sunshine In jest wykonywana łącznie z układem tanecznym na zakończenie filmu z 2005 roku - The 40-Year-Old Virgin, po pierwszym zbliżeniu głównych postaci
 • piosenka została wykorzystana w reklamie Kia Rondo oraz napojów „Aquarius”
 • William Shatner wykonywał wersję utworu w reklamie Priceline.com
 • Société Bic wykorzystała piosenkę w ich kampanii reklamowej z 2007 roku w Ameryce
 • Mos Def wykorzystał sample z piosenki w swoim utworze Sunshine, zamieszczonym w albumie The New Danger
 • druga część wiązanki - Let the Sunshine In, została przerobiona przez zespół Army of Lovers na ich albumie z 2000 roku - Le Grand Docu-Soap
 • W disneyowskim filmie z 2001 roku - Wakacje. Żegnaj szkoło Aquarius/Let the Sunshine In jest wykonywana pod koniec. Kiedy pojawiają się napisy końcowe, śpiewany jest refren Let the sunshine in.
 • Bob Rivers nagrał parodystyczną wersję utworu o tytule I Think It's Time to Clean My Aquarium
 • Milk & Sugar, duet niemieckich muzyków wykonujących muzykę taneczną, nagrał remake Let the Sunshine In
 • Monika Borzym, polska wokalistka jazzowa, zaśpiewała utwór Aquarius, wcielając się w rolę Renn Woods, w programie Twoja twarz brzmi znajomo
 • Ewelina Flinta, polska wokalistka; wykonała "Wodnika" w programie Idol
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Benedict Elie: The Age of Pisces and the Age of Aquarius (ang.). [dostęp 04.11.2007].
  2. SwissCharts.com (ang.). [dostęp 05.11.2007].
  3. certyfikat (niderl.). nvpi. [dostęp 05.11.2007].
  4. Stichting Nederlandse Top 40: 500 Nr. 1 Hits uit de Top 40. s. 330. ISBN 90-230-0944-4.Sprawdź autora:1.
  Wakacje: żegnaj, szkoło (ang. Recess: School’s Out, 2001) – amerykański film animowany w reżyserii Chucka Sheetza. Film wyprodukował Walt Disney Pictures. Scenariusz filmu oparto na serialu Byle do przerwy.William Shatner (ur. 22 marca 1931 w Montrealu) – kanadyjski aktor, wokalista i pisarz, najbardziej znany jako odtwórca roli kapitana Enterprise – Jamesa T. Kirka – w serialu Star Trek: Seria oryginalna oraz w kolejnych siedmiu pełnometrażowych filmach serii Star Trek, w latach 2004-2008 występujący w roli Denny’ego Crane’a, adwokata-legendy w serialu Orły z Bostonu. Absolwent McGill University.
  Warto wiedzieć że... beta

  Galt MacDermot (urodzony 18 grudnia 1928 roku w Montrealu) – jest kanadyjskim kompozytorem i pianistą. W roku 1960 zdobył nagrodę Grammy za utwór African Waltz. Jego najbardziej znane dzieła to: musical Hair oraz Two Gentlemen of Verona (1971). MacDermot komponował również muzykę filmową, nagrywał albumy muzyki klasycznej, jazzowe i funkowe. Jego muzyka jest wykorzystywana w wielu samplach hip-hopowych.
  Army of Lovers – szwedzka popowa grupa muzyczna. Nazwa formacji została zaczerpnięta z filmu "Armee der Liebenden", poświęconemu gejowskiemu aktywiście Rosie von Praunheimowi, którego tytuł nawiązuje do Świętego Zastępu.
  Elena Paparizou, (gr.Έλενα Παπαρίζου, ur. 31 stycznia 1982 w Borås) – grecka piosenkarka, urodzona i wychowana w Szwecji, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2005 z utworem "My Number One".
  Twoja twarz brzmi znajomo – polski program rozrywkowy oparty na hiszpańskim formacie Your Face Sounds Familiar, emitowany w telewizji Polsat.
  Astrologia (gr. αστρολογία astrología = άστρον ástron + λόγος lógos, ’nauka o gwiazdach’) – wróżbiarstwo polegające na przewidywaniu przyszłości poszczególnych ludzi i wydarzeń na Ziemi na podstawie położenia ciał niebieskich na nieboskłonie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.