• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aquapark

  Przeczytaj także...
  Gryfino, (niem. Greifenhagen) – miasto w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Baseny rekreacyjne we wrocławskim aquaparku
  Szybka zjeżdżalnia w plażowym parku w Brazylii
  FlowRider to miejsce do surfowania
  World Waterpark

  Aquapark, akwapark, park wodny, wodny park rozrywki (od łac. aqua – woda) – obiekt sportowo-rekreacyjny rodzaj parku rozrywki, którego główną częścią są baseny kąpielowe.

  Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.Energia geotermalna (energia geotermiczna, geotermia) − energia termiczna skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Jest pobierana za pomocą odwiertów, do których wtłaczana jest chłodna woda i odbierana gorąca po wymianie ciepła z gorącymi skałami. Służy również jako naturalne źródło ciepła w źródłach termalnych.

  W skład infrastruktury aquaparku wchodzą baseny kąpielowe o różnych głębokościach, wielkościach i ze zróżnicowaną temperaturą wody, często również ze sztucznymi falami oraz miejscami do surfowania. Dodatkowe atrakcje to m.in. zjeżdżalnie, sztuczne rzeki z rwącym nurtem, fontanny, bicze wodne oraz gejzery wodne. W ofercie parków wodnych są również zabiegi hydroterapeutyczne, sauny, solaria, czasem także kąpiele solankowe. Często buduje się parki wodne w miejscach występowania wód termalnych, umożliwiających całoroczne wykorzystywanie obiektów, także tych znajdujących się na powietrzu.

  Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.Falowanie, fale morskie – oscylacyjny ruch cząstek wody po orbitach kołowych lub eliptycznych. Najczęstszą przyczyną falowania jest tarcie wiatru o powierzchnię wody.

  Położenie aquaparków[ | edytuj kod]

  Pierwszy kryty aquapark, jaki kiedykolwiek powstał, został zbudowany w Edmonton w Kanadzie w 1985 r. w centrum handlowym West Edmonton Mall jako część wartego 1,2 miliona dolarów projektu. Został nazwany World Waterpark i jest wielkości 20 230 m. Jest również wyposażony w największy basen z sztucznymi falami oraz zjeżdżalniami.

  Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.Surfing – jazda (ślizg) na przystosowanej do tego specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali morskiej. Największy efekt osiąga się na przybrzeżnych falach oceanicznych. Deska wyposażona w żagiel służy do uprawiania windsurfingu, deski do uprawiania kitesurfingu napędzane są rodzajem latawca - paralotni. Jednym z rodzajów surfingu jest bodyboard, czyli ślizg na desce w pozycji leżącej.

  Ze względu na warunki klimatyczne w strefie umiarkowanej w Polsce aquaparki są najczęściej kryte (wewnątrz budynków), natomiast w cieplejszych strefach klimatycznych znajdują się także na wolnym powietrzu oraz na plażach.

  Obecnie w Polsce największy park wodny znajduje się we Wręczy. Suntago Wodny Świat będący częścią parku rozrywki Park of Poland oddano do użytku 20 lutego 2020 r., kompleks ten o kubaturze m (powierzchnia basenów  m) jest największym aquaparkiem w Europie najliczniej odwiedzanym aquaparkiem w Polsce jest park wodny we Wrocławiu – w ciągu roku odwiedza go ponad milion osób.

  West Edmonton Mall (WEM) - największe centrum handlowe w Ameryce Północnej i piąte na świecie, położone w zachodniej części miasta Edmonton, prowincja Alberta w Kanadzie. West Edmonton Mall zajmuje powierzchnię około 570,000 m2 a jego budowa kosztowała 1,2 miliarda dolarów kanadyjskich. W centrum znajduje się ponad 800 sklepów i punktów usługowych, parking na 20,000 samochodów a przy obsłudze centrum pracuje ponad 23,000 osób.Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:

  Aquaparki są także w Bielawie, Bukowinie Tatrzańskiej, Darłówku, Dąbrowie Górniczej, Gorzowie Wlkp., Gryfinie, Kaliszu, Jarocinie, Kleszczowie, Koszalinie, Krakowie, Kudowie-Zdroju, Kutnie, Lesznie, Łodzi, Polkowicach, Poznaniu, Oleśnicy, Radomiu, Redzie, Rudzie Śląskiej, Słupsku, Sopocie, Tarnowskich Górach, Wałbrzychu, Zakopanem, Zielonej Górze, Pile.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.

  Największe parki wodne na świecie[ | edytuj kod]

 • 82 akry, 30 tysięcy ludzi i ponad 50 zjeżdżalni – taki park wodny znajduje się w Pekinie (Chiny).
 • Suntago Wodny Świat we Wręczy to największy park wodny w Europie (67 000 m2)
 • Aquapark "Nemo" w Dąbrowie Górniczej

 • Aquapark w Malezji

  Leszno (łac. Lessna Polonorum, niem. Lissa) – miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkuje je 64 722 mieszkańców, na powierzchni 31,86 km²; co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie.Aquapark Wrocław - aquapark we Wrocławiu na osiedlu Huby, przy ul. Borowskiej. W kompleksie znajdują się czynne cały rok baseny rekreacyjne kryte i zewnętrzne, kryty basen sportowy, sauny oraz wellness. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków wodnych w Europie. Istnieje od 2008 roku.
 • Aquapark w Kuwejcie

 • World Waterpark. Basen typu Wavepool

 • World Waterpark. Różne typy zjeżdżalni

 • Zjeżdżalnie w Aquaparku w Polkowicach

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Waterpark charakteristics. [dostęp 2013-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-09)].
  2. Aquaparki w Polsce. [dostęp 2014-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-14)].
  3. Park of Poland Mszczonów otwarty! Sprawdź, gdzie kupić bilety! Dowiedz się, jak dojechać do Park of Poland. Dużo zdjęć z otwarcia, www.muratorplus.pl [dostęp 2020-02-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • ParkiWodne.pl Polskie parki wodne i pływalnie z basenami rekreacyjnymi.
 • Infobasen.pl Katalog oraz ranking polskich parków wodnych, pływalni i basenów.
 • iPlywamy.pl Najlepsze baseny i pływalnie w Polsce, parki wodne, aquaparki – katalog.
 • Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.Pile (pilusy) - rodzaj fimbrii, specyficznych, pustych w środku "włosków" komórkowych, pełniących ważną rolę w procesie koniugacji. Podczas tego procesu pile łączą komórki o odmiennym typie płciowym. Przez ich puste wnętrza materiał genetyczny w postaci plazmidów przechodzi z jednej komórki do drugiej. Pile zbudowane są z białka piliny. Przez pile mogą wnikać bakteriofagi.
  Warto wiedzieć że... beta

  World Waterpark – aquapark, powszechnie uważany za pierwszy oraz jeden z największych na świecie. Położony jest na terenie centrum handlowego West Edmonton Mall w Edmonton.
  Wesołe miasteczko, park rozrywki, lunapark – to teren, na którym zgromadzone są urządzenia rekreacyjne, takie jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce. Program wesołego miasteczka jest często uzupełniony o punkty gastronomiczne, sklepy z zabawkami, upominkami itp. Wesołe miasteczka podzielić można na trzy główne kategorie: przyjezdne (kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi), parki rozrywki (stawiające na ilość i intensywność atrakcji) oraz parki tematyczne (stawiające na ilość i bogactwo dekoracji w kilku różnych tematach skupionych w różnych miejscach parku).
  Polkowice (niem. Polkwitz) – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Polkowice. Położone przy trasie E65 (droga krajowa nr 3), na południowo-wschodnim skraju Wzgórz Dalkowskich w kierunku Doliny Szprotawy. Stanowi jeden z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Na terenie miasta znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  Jarocin – miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin. Położone w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej.
  Bukowina Tatrzańska – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska.
  Kudowa-Zdrój (tuż po wojnie Chudoba, niem. Bad Kudowa, czes. Lázně Kudova lub Lázně Chudoba) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.
  Rekreacja, aktywny wypoczynek (łac. recreo – odnowić, ożywić) – forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką. Stosowana w celu odpoczynku i rozrywki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.