Aqua (satelita)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aqua (EOS PM-1) – międzynarodowy satelita naukowy na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) obsługiwany przez NASA, wystrzelony 4 maja 2002 na pokładzie rakiety nośnej Delta II z bazy sił powietrznych Vandenberg, badający opady atmosferyczne, parowanie oraz ogólny obieg wody w przyrodzie. Satelita ten jest drugim pod względem ważności elementem Systemu Obserwacji Ziemi (ang. Earth Observing System), w skrócie EOS, pierwszym elementem systemu jest Terra (wystrzelona w 1999), natomiast trzecim Aura, wystrzelona w roku 2004.

Atmosfera ziemska – powłoka gazowa otaczająca planetę Ziemię, utrzymywana przy powierzchni przez grawitację planety. Ogrzewa ona powierzchnię Ziemi dzięki efektowi cieplarnianemu i zmniejsza różnice temperatur między stroną dzienną i nocną. Pozwala także na istnienie różnorodnego życia na Ziemi, dostarczając substancji niezbędnych do jego podtrzymania i chroniąc przed promieniowaniem ultrafioletowym.Cykl hydrologiczny – naturalny obieg wody na Ziemi. Obejmuje on procesy zachodzące zarówno w atmosferze, takie jak: parowanie, kondensacja, opady, transport wilgoci; w biosferze: pobieranie wody i jej oddawanie w procesie oddychania, czyli transpiracji, jak i w litosferze: wsiąkanie, spływ podziemny i powierzchniowy. W cyklu hydrologicznym wyróżnia się obieg duży i mały.

Nazwa Aqua pochodzi od łacińskiej nazwy wody. Satelita porusza się po orbicie synchronicznej ze Słońcem. Wchodzi w skład formacji satelitów nazywanej A-Train, złożonej z kilku obiektów (Aura, CALIPSO, Cloudsat, OCO-2, Shizuku i francuski PARASOL).

Instrumenty naukowe[ | edytuj kod]

Aqua przenosi sześć instrumentów naukowych, których zadaniem jest studiowanie obiegu wody na powierzchni lądów i oceanów oraz w atmosferze:

 • AMSR-E — Advanced Microwave Scanning Radiometer for EOS – bada właściwości chmur, temperaturę powierzchni oceanów oraz prędkość wiatru przy powierzchni Ziemi.
 • MODIS — Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer – bada właściwości chmur, strumieniowy przepływ energii oraz stężenie i właściwości aerozoli w atmosferze, pochodzące z pożarów lub wybuchów wulkanów. Ten przyrząd badawczy znajduje się również na pokładzie satelity Terra.
 • AMSU-A — Advanced Microwave Sounding Unit – dokonuje pomiarów temperatury oraz wilgotności powietrza atmosferycznego.
 • AIRS — Atmospheric Infrared Sounder – pomiary temperatury i wilgotności powietrza oraz temperatury powierzchni lądów i oceanów.
 • HSB — Humidity Sounder for Brazil – pracujący w zakresie fal VHF sprzęt badający wilgotność atmosfery. Stworzony przez Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais w Brazylii. HSB był instrumentem eksperymentalnym aż do 5 maja 2003.
 • CERES — Clouds and the Earth's Radiant Energy System – bada strumieniowy przepływ energii w atmosferze.
 • Wymiary[ | edytuj kod]

  Aqua ma masę około 2850 kg (6300 lb), plus około 230 kg paliwa (510 lb) (w momencie wystrzelenia). Złożony satelita ma wymiary: 2,68 x 2,49 x 6,49 m. Po rozłożeniu Aqua ma rozmiary 4,81 x 16,70 x 8,04 m.

  Delta II - rakieta nośna należąca do rodziny rakiet Delta zaprojektowana i zbudowana przez wytwórnię lotniczą McDonnell Douglas, następnie produkowana przez Integrated Defense Systems - własność Boeinga. Rakiety te są w użyciu od 1989 roku. Za program Delta II od 1 grudnia 2006 roku odpowiedzialny jest United Launch Alliance. Jest dwuczłonowa. Do pierwszego członu doczepia się najczęściej 9 silników pomocniczych na stały materiał pędny. Jest średniej wysokości [około 40 metrów]. Wynosi sondy i satelity na niskie orbity stacjonarne i międzyplanetarne. Jest jednym z podstawowych środków transportu kosmicznego. Na ponad 300 startów 95% było udanych.CloudSat – amerykański satelita do badań atmosfery, szczególnie chmur, który razem z innymi satelitami badawczymi (m.in. PARASOL, Aqua, Aura, CALIPSO) stanowi konstelację A-Train, pozwalającą na kolejne szybko następujące po sobie pomiary z orbity tego samego miejsca na Ziemi. A-Train ma na celu wielowymiarową obserwację procesów fizycznych zachodzących w chmurach i w atmosferze. CloudSat ma na pokładzie 3 mm radar meteorologiczny.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Aqua na stronie internetowej NASA (ang.)
 • NSSDC Master Catalog (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii.
  Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) – sztuczny satelita agencji NASA, który ma badać i mierzyć dwutlenek węgla w ziemskiej atmosferze. Wyniesienie statku na orbitę nastąpiło 2 lipca 2014. OCO-2 wejdzie w skład konstelacji satelitów obserwacji Ziemi A-Train.
  Pożar – niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania:
  PARASOL (fr. Polarisation et Anisotropie des Reflectances au sommet de l’Atmosphère, couplées avec un Satellite d’Observation emportant un Lidar) – francuski mały satelita obserwacji Ziemi. Jego celem było badanie atmosfery Ziemi, a w szczególności wpływu chmur i aerozoli atmosferycznych na procesy klimatyczne. Organizatorem misji jest francuska agencja kosmiczna CNES.
  Niska orbita okołoziemska (ang. low Earth orbit – LEO) jest orbitą dookoła Ziemi, przebiegającą między powierzchnią Ziemi a Pasami Van Allena, czyli na wysokości od 200 do 2000 kilometrów nad Ziemią. Nad nią znajdują się średnia orbita okołoziemska i orbita geostacjonarna.
  Shizuku (jap. 「しずく」, nazwa kodowa GCOM-W1) – japoński satelita obserwacyjny, pierwszy satelita z serii Global Changing Observation Mission (GCOM). Jego zadaniem jest obserwacja zmian w globalnym obiegu wody. Wchodzi w skład konstelacji satelitów meteorologicznych i środowiskowych A-Train.
  A-Train (dosł. "pociąg A") – konstelacja satelitów meteorologicznych i środowiskowych, które lecą w formacji jeden za drugim i prowadzą skoordynowane prawie jednoczesne obserwacje tych samych obszarów na powierzchni Ziemi za pomocą różnorodnych instrumentów naukowych. Ich obserwacje pozwalają uzyskać kompleksowy obraz pogody i klimatu na Ziemi.

  Reklama