• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Apple iWork

  Przeczytaj także...
  Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.iCloud – zestaw usług online oraz oprogramowania firmy Apple zaprezentowany na WWDC 6 czerwca 2011 roku, zastępujący wcześniejsze MobileMe.
  Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.

  iWorkpakiet biurowy stworzony przez firmę Apple dla systemów OS X oraz iOS. Dostępny jest również na inne platformy za pośrednictwem iCloud.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza wersja pakietu, iWork '05, została zaprezentowana 11 stycznia 2005 na wystawie MacWorld w San Francisco. Do sprzedaży trafiła 22 stycznia 2005 w Stanach Zjednoczonych i 29 stycznia w pozostałej części świata i kosztował 79 dolarów. Na stronie internetowej Apple udostępniono również 30-dniową wersję próbną pakietu. Początkowo prawo do nazwy iWork posiadała firma IGG Software. Wersja iWork'08 weszła na rynek 7 sierpnia 2007 roku. Następna wersja iWork '09 miała premierę 6 stycznia 2009 roku podczas konferencji Macworld Expo. W 2013 roku Apple ogłosił reorganizację wydawania iWork zarówno dla OS X, jak i iOS. Każda aplikacja została udostępniona osobno w App store i Mac App Store.

  iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznacza komputerowe przygotowanie do druku. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi.

  Aplikacje[ | edytuj kod]

  Pages[ | edytuj kod]

  Program do obsługi tekstu z możliwościami niewymagającego DTP. Jest to spadkobierca pakietu AppleWorks. Część funkcji została ograniczona – natomiast zwiększono możliwości programu poprzez dodanie szablonów zaprojektowanych przez Apple umożliwiających druk ulotek czy folderów na potrzeby małej firmy. Pages w wersji 2 ma już prosty arkusz kalkulacyjny wbudowany w funkcje tabeli. Pages umożliwia także tworzenie wykresów i zamieszczanie szeregu multimediów w pliku. Program używa własnego rozszerzenia ".pages" lecz możliwe jest również eksportowanie do takich formatów jak: ".doc", ".rtf", ".txt", ".html" oraz Adobe PDF a także do formatu programu Keynote.

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.Microsoft PowerPoint – program do tworzenia prezentacji multimedialnych wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office. PowerPoint jest dostępny dla systemów Microsoft Windows oraz Mac OS.

  Numbers[ | edytuj kod]

  Arkusz kalkulacyjny – jest odpowiednikiem programu Microsoft Excel.

  Keynote[ | edytuj kod]

  Program do tworzenia multimedialnych prezentacji – jest odpowiednikiem programu Microsoft PowerPoint. Duża integracja programu z innymi aplikacjami firmy Apple pozwala na bardzo łatwe i intuicyjne tworzenie prezentacji. Poza zwykłymi prezentacjami tekstu mogą one zawierać pliki zdjęciowe, filmowe czy muzyczne. Keynote jest zintegrowany z Pages oraz pakietem iLife firmy Apple. Aplikacja używa swojego własnego formatu ".key". Możliwe jest także zdalne sterowanie Keynote na Macu za pomocą specjalnej aplikacji na iPhone i iPod touch – Keynote Remote.

  Adobe Systems Incorporated NASDAQ: ADBE – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe z siedzibą w San José w Kalifornii, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów Mac OS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w 1982 r. byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke. Obecnie spółka publiczna notowana na giełdzie NASDAQ, zatrudniająca w 2004 roku ponad 4000 pracowników w 26 biurach na całym świecie.PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Apple Unveils iWork ’05 (ang.). apple.com. [dostęp 2016-11-06].
  2. Apple to Announce ‘iWork’ Office Suite? (ang.). daringfireball.net, 2005-01-03. [dostęp 2016-11-06].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Anglojęzyczna strona pakietu
 • Polska strona pakietu
 • San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.AppleWorks - pakiet zintegrowany dla systemów Mac OS i Windows opracowany przez firmę Apple. Pakiet, znany pierwotnie jako ClarisWorks, zawiera procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do grafiki prezentacyjnej, program malarski, program rysunkowy - możliwe jest edytowanie informacji pochodzących z jednego modułu w innym, np. danych z arkusza w edytorze tekstów.
  Warto wiedzieć że... beta

  macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).
  iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.
  iPod touch – kieszonkowy odtwarzacz MP3 firmy Apple Inc., zasadniczo wielofunkcyjny palmtop z systemem operacyjnym iOS, zaprezentowany 5 września 2007. Jest to pierwszy iPod z wbudowanym Wi-Fi, z bezpośrednim dostępem (jedynie bezprzewodowym) do internetu, w tym przez przeglądarkę sieciową, a także specjalną przeglądarkę serwisu YouTube bez pomocy wtyczki Adobe Flash i sklepu internetowego iTunes Store. Szacuje się że sprzedano 32 miliony sztuk iPodów touch (dane pod koniec 2009).
  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.276 sek.