• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Apollo Theatre

  Przeczytaj także...
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Henryk Loewenfeld zw. Heinz (ur. 1 września 1859 w Warszawie, zm. 4 listopada 1931 w Paryżu) – jeden z ostatnich prywatnych właścicieli obszaru dworskiego w Chrzanowie (od 1881 do 1931), przemysłowiec, kolekcjoner dzieł sztuki.
  Dziwny przypadek psa nocną porą (oryginalny tytuł: The Curious Incident of the Dog in the Night-time), ISBN 0-09-945025-9) jest powieścią napisaną przez Marka Haddona, która wygrała w 2003 roku nagrodę Whitbread Book of the Year.

  Apollo Theatreteatr znajdujący się na londyńskim Weste Endzie.

  Historia teatru[ | edytuj kod]

  Henryk Loewenfeld wykupił ziemię na Shaftesbury Avenue. Do zaprojektowania teatru zaangażował architekta Lewina Sharpa oraz Huberta van Hooydonka (wnętrze). Teatr został otwarty 21 lutego 1901 roku spektaklem The Belle of Bohemia, a pierwszy publiczny, płatny spektakl odbył się dzień później.

  Teatr (architektura) – budynek, w którym odbywają się przedstawienia teatralne. W historii miejsce, w którym wystawianie sztuki było ukształtowane w różnorodny sposób. Najstarsze, pochodzące z czasów starożytnych są teatry greckie i rzymskie.West End - popularne określenie grupy teatrów ulokowanych w centralnym Londynie, w okolicy o tej samej nazwie. Łączna roczna liczba widzów wszystkich teatrów przekracza 13 milionów. Teatry West Endu uważane są powszechnie za mekkę i najbardziej lukratywną, z ekonomicznego punktu widzenia, część brytyjskiego teatru komercyjnego. W świecie brytyjskiej kultury pojęcie to ma znaczenie analogiczne jak nowojorski Broadway w USA.

  Katastrofa budowlana[ | edytuj kod]

  19 grudnia 2013 roku wieczorem podczas wystawiania spektaklu pt. "Dziwny przypadek psa nocną porą" na podstawie powieści Marka Haddona pod tym samym tytułem doszło do zawalenia się sufitu na ponad 700 widzów z czego ucierpiało ponad 70 osób. Większość urazów była niegroźna, lecz kilka osób zostało ciężko ranna.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Arthur Lloyd: Apollo Theatre (ang.). [dostęp 20 grudnia 2013].
  2. Information about the theatre at the This Is Theatre site (ang.). [dostęp 20 grudnia 2013].
  3. Tragedia w Londynie: Zarwany strop w teatrze. Ponad 70 osób rannych (pol.). wiadomosci.gazeta.pl, 20-12-2013. [dostęp 2013-12-20]. Cytat: W londyńskim teatrze muzycznym Apollo spadł strop na ponad 700 widzów. W wypadku ucierpiało przeszło 70 osób, kilka z nich jest ciężko rannych. Służby ratownicze podają, że większość urazów nie była poważna – głównie skaleczenia, zadrapania głowy. Niektórzy mieli też poważne duszności.
  4. Katastrofa w teatrze w Londynie. Sufit runął na publiczność (pol.). wiadomosci.onet.pl, 19-12-2013. [dostęp 2013-12-20]. Cytat: W katastrofie w londyńskim teatrze rannych zostało kilkadziesiąt osób. Podczas przedstawienia runęła część sklepienia sali. Sala teatru była zapełniona. Świadkowie mówili, że najpierw usłyszeli hałas łamiącej się konstrukcji. Następnie jej część runęła na widownię. Na sali wybuchła panika. Widzowie wybiegali z budynku. Świadkowie mówili, że niektórzy mieli rany na głowie, wszyscy byli pokryci pyłem. – Na publiczność przed nami spadła cała kopuła dachu. Ochronił nas balkon, który był nad nami. Wybiegliśmy. Ludzie zaczęli krzyczeć – powiedziała cytowana przez BBC Amy Lecoz, która była w teatrze ze swoimi nastoletnimi dziećmi. W teatrze, który mieści prawie 800 osób, wystawiano spektakl pt. "Dziwny przypadek psa nocną porą" na podstawie powieści Brytyjczyka Marka Haddona, o 15-letnim chłopcu z zespołem Aspergera. Budynek na West Endzie pochodzi z początku XX wieku. Okres świąteczny to dla teatrów na West Endzie najbardziej pracowita część roku.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Apollo Theatre London na www.apollotheatrelondon.co.uk
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.878 sek.