Apolinary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Apolinary – męskie imię pochodzenia greckiego, powstałe od imienia boga Apollina.

23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni. Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Formą żeńską imienia jest Apolinaria.

Apolinary imieniny obchodzi: 8 stycznia, 8 kwietnia, 23 lipca, 23 sierpnia, 2 września, 13 września i 5 października.

Znane osoby noszące imię Apolinary:

 • Apolinary z Laodycei – teolog chrześcijański, twórca apolinaryzmu
 • św. Apolinary z Rawennyświęty katolicki, prawosławny i ormiański, pierwszy biskup Rawenny
 • św. Apolinary z Hierapolis – święty katolicki, biskup, ojciec Kościoła
 • św. Apolinary Sydoniusz – biskup Clermont w Owernii
 • bł. Apolinary z Posatbłogosławiony kapucyn, męczennik
 • Apolinary Kurowski – pułkownik powstania styczniowego
 • Apolinary Szeluto – polski kompozytor, pianista i adwokat
 • Apolinary Wasniecow rosyjski malarz, historyk sztuki
 • Guillaume Apollinaire, właśc. Wilhelm Apolinary Kostrowicki – francuski poeta polskiego pochodzenia
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bazylika św. Apolinarego przy Termach w Rzymie
 • Sant’Apollinare in Classe
 • Sant’Apollinare Nuovo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Apolinary – znaczenie imienia Apolinary, imieniny, www.mjakmama24.pl [dostęp 2021-08-21].
  Sydoniusz Apolinary, Gaius Sollius Modestus Sidonius Apollinaris (ur. ok. 430 w Lyonie, zm. ok. 489) – rzymski poeta, dyplomata i biskup Clermont (w regionie Owernia), święty katolicki, ojciec Kościoła, uznawany za najważniejszego twórcę tego okresu zamieszkującego ówczesną Galię.Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 151 055 osób, 228 os./km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Ojcowie Kościoła (łac. Patres Ecclesiae) – pisarze i teologowie we wczesnym chrześcijaństwie, w epoce bezpośrednio po czasach apostolskich, aż do czasów średniowiecza. Pierwszymi Ojcami Kościoła byli Ojcowie Apostolscy (Patres apostolici), nazwani tak ze względu na to, iż uczestniczyli jeszcze w Kościele, któremu przewodzili Apostołowie lub pisali pod bezpośrednim wpływem życia Kościoła czasów apostolskich. Okres ojców trwał aż do VIII wieku. Doktryna starożytnych i wczesnośredniowiecznych ojców Kościoła, a także dział teologii zajmujący się ich nauczaniem, nazywa się patrystyką.
  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  Apolinary Kurowski herbu Nałęcz III (ur. 17 marca 1818, zm. 11 maja 1878 w Baden) – pułkownik powstania styczniowego.
  Apolinary z Posat OFMCap, (fra.) Apollinaire de Posat, właściwe Jean-Jacques Morel (ur. 12 czerwca 1739 w Prez-vers-Noréaz, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.
  Apolinary Szeluto (ur. 23 lipca 1884 w Petersburgu, zm. 22 sierpnia 1966 w Chodzieży) – polski kompozytor, pianista, adwokat. Należał do grupy kompozytorskiej Młoda Polska, do której należeli również Karol Szymanowski, Grzegorz Fitelberg i Ludomir Różycki.
  Apolinaria – żeńska forma imienia Apolinary. Według stanu na 17 stycznia 2015 r. imię to miało w Polsce 5 nadań. W Rosji i krajach wschodniosłowiańskich utworzono od Apolinarii skróconą formę Polina (możliwą też od Pelagii lub współcześnie jako fonetyczne przeniesienie francuskiej Pauline na grunt rosyjski), która w 2007 roku imię była drugim pod względem liczby nadań wśród noworodków imieniem żeńskim w okręgu moskiewskim w Rosji.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Reklama