Apochromat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zależność błędu ogniskowania związanego z aberracją chromatyczną od długości fali dla różnych układów soczewek: 1 – pojedyncza soczewka, 2 – achromat, 3 – apochromat, 4 – superachromat

Apochromat (z gr. apó – od, chrōma – barwa, chrōmatos – dopełniacz barwy, apochrōmatos – odbarwiony) – układ soczewek (np. obiektyw) złożony z co najmniej dwóch soczewek ze szkła optycznego różnych gatunków, o różnych współczynnikach załamania i różnych dyspersjach – zależnościach współczynnika załamania światła od długości fali. W tym jednej ze szkła nisko dyspersyjnego.

Aberracja chromatyczna, chromatyzm – cecha soczewki lub układu optycznego, wynikająca z różnych odległości ogniskowania (ze względu na różną wartość współczynnika załamania) dla poszczególnych barw widmowych światła (różnych długości fali światła). W rezultacie występuje rozszczepienie światła, które widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki (zobacz zdjęcie obok).Dyspersja w optyce – zależność współczynnika załamania ośrodka od częstotliwości fali świetlnej. Jednym ze skutków dyspersji jest to, że wiązki światła o różnych barwach, padające na granicę ośrodków pod kątem różnym od zera, załamują się pod różnymi kątami. Efekt ten można zaobserwować, gdy światło białe pada na pryzmat i ulega rozszczepieniu na barwy tęczy.

Dzięki takiemu zestawieniu aberracja chromatyczna jest całkowicie korygowana dla trzech różnych długości fali, np. dla barwy czerwonej, niebieskiej i żółtozielonej. Dla porównania, układ korygujący aberrację chromatyczną, złożony z dwóch soczewek ze zwykłych szkieł optycznych (achromat) pozwala na całkowitą korekcję tylko dla dwóch długości fali czerwonej i niebieskiej, zaś układ z 2 soczewek z których jedna jest wykonana z egzotycznego szkła nisko-dyspersyjnego pozwala przy umiarkowanej światłosile skonstruować apochromat skorygowany dla 3 barw czerwonej, żółtozielonej i niebieskiej, układy optyczne zwierające w swoim składzie trzy, cztery i więcej soczewek pozwalają skonstruować dobrze skorygowany (superachromat) – co najmniej dla czterech długości fali optycznej jak na przedstawionym wykresie.

Soczewka – proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny).Współczynnik załamania ośrodka jest miarą zmiany prędkości rozchodzenia się fali w danym ośrodku w stosunku do prędkości w innym ośrodku (pewnym ośrodku odniesienia). Dokładniej jest on równy stosunkowi prędkości fazowej fali w ośrodku odniesienia do prędkości fazowej fali w danym ośrodku

Poniższy rysunek przedstawia przykładowy układ trzech soczewek typu superapochromat korygujący aberrację chromatyczną:

Apochromat.svg


Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Rapid Landscape
  • Warto wiedzieć że... beta

    Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:
    Rapid Landscape – obiektyw fotograficzny zaprojektowany w 1864 przez Johna Dallmeyera. Składał się z trzech klejonych ze sobą soczewek o ogólnym kształcie wypukło-wklęsłym, apertura umieszczona była przed soczewką.

    Reklama