• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Apatheia

  Przeczytaj także...
  Sceptycyzm - pojęcie wieloznaczne, określające postawę w nauce, pogląd filozoficzny oraz potocznie - postawę "sceptyka" (człowiek wątpiący, krytyczny, niedowierzający).Stoicyzm – kierunek filozoficzny zapoczątkowany w III wieku przed n.e. w Atenach przez Zenona z Kition, doprowadzony do ostatecznej formy przez Chryzypa i kontynuowany przez całą starożytność. Wywarł znaczny wpływ na rozwój chrześcijaństwa, w pewnym stopniu oddziaływał na myśl średniowieczną, odżył w nowej formie w filozofii nowożytnej, np. u Justusa Lipsiusa. Modelem człowieka był mędrzec, który żył w zgodzie z naturą, kierujący się rozumem.
  Filozofia cynicka to zespół poglądów właściwych grupie filozofów antycznej Grecji, powstały w V wieku p.n.e., a gasnący dopiero pod koniec starożytności. Trudno rozstrzygnąć, czy filozofia cyników była sposobem życia, czy właściwą szkołą filozoficzną (do ostatniego poglądu przychyla się Diogenes z Synopy zwany także Psem Mądrości).

  Apatheia (gr. apátheia 'beznamiętność, niewrażliwość' od a 'brak' i páthos 'doświadczenie; uczucie; namiętność; cierpienie') – stan niepodatności na wzruszenia, spokój wewnętrzny. Dla stoików, sceptyków czy cyników stan pożądany, który odnosi się do stanu umysłu, w którym nie przeszkadzają pasje, namiętności.

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Apatia – stan znacznie zmniejszonej wrażliwości na bodźce emocjonalne i fizyczne. Towarzyszy mu obniżenie aktywności psychicznej i fizycznej, utrata zainteresowań, zmniejszenie liczby kontaktów społecznych, anhedonia.

  Według stoików apatia była cechą, która charakteryzowała mędrca.

  Podczas gdy Arystoteles twierdził, że cnota znajduje się w złotym środku pomiędzy nadmiarem a niedoborem emocji (metriopatia), Stoicy szukali wolności od wszelkich namiętności (apatia). Oznaczało to wyeliminowanie skłonności do emocjonalnego lub egoistycznego reagowania na wydarzenia zewnętrzne, rzeczy, których nie można kontrolować. Dla stoików była to optymalna racjonalna reakcja na świat, ponieważ rzeczy nie mogą być kontrolowane, jeśli są spowodowane wolą innych lub Naturą; tylko własna wola może być kontrolowana. Nie oznaczało to utraty uczuć, ani całkowitego odłączenia się od świata. Stoik, który dokonuje prawidłowych (cnotliwych) osądów i działań w ramach porządku świata, doświadcza zadowolenia (eudajmonia) i dobrych uczuć (eufatia).

  Od słowa apatheia pochodzi polskie słowo apatia, które jednak ma inne znaczenie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.