• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aparat wielkoformatowy

  Przeczytaj także...
  Błona fotograficzna, film fotograficzny lub tylko film (potocznie: taśma filmowa, klisza) – jeden z podstawowych rodzajów materiałów światłoczułych. Błona fotograficzna jest materiałem płaskim, przezroczystym i elastycznym.Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.
  Aparat studyjny – aparat fotograficzny o konstrukcji najbardziej zbliżonej do pierwszych aparatów konstruowanych w XIX wieku.

  Aparat wielkoformatowyaparat fotograficzny o formacie kadru większym niż format średni, czyli kadrze o wymiarach co najmniej 6×9 cm.

  W aparatach wielkoformatowych stosuje się błonę (materiał światłoczuły) ciętą (w arkuszach, nie w rolkach). Błony zwojowe (mały i średni format) można zastosować przy użyciu roll-kasety. W dobie fotografii cyfrowej praktycznie każdy model aparatu wielkoformatowego może być wyposażony w przystawkę cyfrową.

  Materiał światłoczuły – ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.

  Większość aparatów wielkoformatowych jest wyposażona w urządzenia pozwalające na modyfikację geometrii układu optycznego w oparciu o regułę Scheimpfluga.

  Najczęściej wykorzystywane formaty w tego rodzaju aparatach to: 4×5" (9×12 cm), 5×7" (13×18 cm), 7×9,5" (18×24 cm), 8x10" (20×25 cm). Na poniższym rysunku widnieje porównanie formatów: mały obrazek – 35 mm oraz formaty średnie – 6×4,5 do 6×9 cm i wielkie (w calach).

  Reguła Scheimpfluga - reguła stosowana w fotografii, gdy fotografowana płaszczyzna znajduje się pod kątem do aparatu fotograficznego (i płaszczyzny naświetlanego właśnie filmu).Rollkaseta to urządzenie montowane do aparatów fotograficznych średnio- lub wielkoformatowych, pozwalające na używanie fotograficznej błony zwojowej (35 mm lub 60 mm).
  35mm MF LF Comparison.svg


  Najbardziej popularne marki w tej sferze to: Shen Hao, Linhof, Sinar, Tachihara, Ebony, Globica, Mentor, Toyo.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • średnioformatowy aparat fotograficzny
 • aparat małoobrazkowy
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.