• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Apache Tomcat

  Przeczytaj także...
  JSP (ang. JavaServer Pages) to technologia umożliwiająca tworzenie dynamicznych dokumentów WWW w formatach HTML, XHTML, DHTML oraz XML z wykorzystaniem języka Java, wplecionego w kod HTML danej strony. W tym aspekcie, jest to rozwiązanie podobne do PHP.Serwlet – klasa Javy działająca po stronie serwera WWW w modelu żądanie-odpowiedź, rozszerzająca jego możliwości. Uruchamiane są w bezpiecznym środowisku serwera aplikacji (np. GlassFish) albo kontenera webowego (np. Apache Tomcat). Jako część platformy JEE, serwlety mają dostęp do całego API Javy.
  Spring jest szkieletem tworzenia aplikacji (ang. application framework) w języku Java dla platformy Java EE/J2EE (aczkolwiek istnieje też wersja dla środowiska .NET).

  Apache Tomcat – kontener aplikacji webowych (ang. „web container”) rozwijany w ramach projektu Apache.

  Jako kontener aplikacji jest serwerem, który umożliwia uruchamianie aplikacji internetowych w technologiach Java Servlets i Java Server Pages (JSP). Jest to jeden z popularniejszych kontenerów webowych. Tomcat jest wykorzystywany w takich serwerach aplikacji JEE (J2EE) jak Apache Geronimo. Jest również bardzo popularnym kontenerem dla samodzielnych aplikacji (niewymagających pełnego serwera aplikacji) pisanych w środowisku Spring Framework.

  Apache Software Foundation (ASF) – organizacja typu non-profit mająca na celu wspieranie projektów Apache typu Open Source, łącznie z serwerem HTTP Apache. Fundacja została stworzona w Stanach Zjednoczonych (stan Delaware) w czerwcu 1999 z przekształcenia Apache Group.Serwer aplikacji Java EE (wcześniej J2EE) - serwer aplikacji na którym działają aplikacje napisane w architekturze Java Enterprise Edition. Po wersji 1.4 nazywana Java EE (w skrócie JEE).

  Apache Tomcat początkowo rozwijany był jako część projektu Apache Jakarta. W 2005 roku projekt uzyskał status samodzielnego projektu w ramach struktury projektów Apache.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Apache Tomcat 8 (ang.). [dostęp 2015-08-18].
  Warto wiedzieć że... beta

  Apache Geronimo – otwarty serwer aplikacji dla platformy Java EE stworzony i rozwijany przez Apache Software Foundation. Rozpowszechniany na licencji Apache License.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.