• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anzelm Polanco Fontecha

  Przeczytaj także...
  Śluby zakonne (profesja zakonna) – w Kościele katolickim – zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (wobec przełożonych zakonnych oraz papieża).Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
  45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii – 1 października 1995 roku papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ofiar prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowanych z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i uznanych przez Kościół katolicki za męczenników.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Anzelm Polanco Fontecha, Ojciec Polanco właśc. hiszp. Anselmo Polanco Fontecha (ur. 16 kwietnia 1881 w Buenavista de Valdavia w Prowincji Palencia, zm. 7 lutego 1939 w Pont de Molins) – hiszpański zakonnik (OSA), biskup Teruelu, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Pont de Molins – gmina w Hiszpanii, w prowincji Girona, w Katalonii, o powierzchni 8,63 km². W 2011 roku gmina liczyła 538 mieszkańców.

  Nowicjat rozpoczął w klasztorze augustianów w Valladolid mając 15 lat. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1897 roku, a później podjął studia teologiczne i filozoficzne. W 1904 roku otrzymał święcenia kapłańskie, po których dalsze studia odbył w Niemczech. Wróciwszy do Hiszpanii wykładał w seminarium w La Vid (Burgos), a następnie kierował klasztorem w Valladoid. Od 1929 prowadził działalność misyjną na Filipinach będąc przełożonym powstałej tam prowincji augustiańskiej{{FRO}}. 21 czerwca 1935 został mianowany przez papieża Piusa XI biskupem Teruelu w Aragoni i administratorem apostolskim Albarracin. W czasie ingresu zadeklarował wiernym swoje przesłanie przytaczając słowa św. Pawła .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.

  Przyszedłem, żeby „dać samego siebie za dusze wasze”.

  Na skutek bombardowań Seminarium Duchowne diecezji Teruel zostało zniszczone i Anzelm Polanco Fontecha schronił się w klasztorze. Aresztowany został 7 stycznia 1938 roku na ulicy gdy po wkroczeniu oddziałów republikańskich wyszedł na ulicę z krzyżem i pastorałem razem z wikariuszem generalnym księdzem Filipem Ripoll Morata. Pochowany został w katedrze w Teruel.

  Buenavista de Valdavia – gmina w Hiszpanii, w prowincji Palencia, w Kastylii i León, o powierzchni 81,64 km². W 2011 roku gmina liczyła 373 mieszkańców.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Poniósł śmierć męczeńską w wieku 58 lat zamordowany podczas odwrotu sił republikańskich z Katalonii tylko dlatego, że był utożsamiany z Kościołem katolickim i bez względu na wieloletnią działalność na rzecz sprawiedliwości społecznej.

  Po procesie informacyjnym zapoczątkowanym w Teruel w 1950 roku został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 1 października 1995 roku w grupie 45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007, s. 371. ISBN 978-83-7318-736-8.
  2. 2 Kor 12,14
  3. Frances Leon: Wojna domowa w Hiszpanii. Fiasko demokratycznego eksperymentu 1936-1939. Michał Studniarek (tłumacz). Poznań: Amercon S. A., 2000, s. 75. ISBN 978-83-261-0508-1.
  4. Frances Leon: Wojna domowa w Hiszpanii. Fiasko demokratycznego eksperymentu 1936-1939. Michał Studniarek (tłumacz). Poznań: Amercon S. A., 2000, s. 74. ISBN 978-83-261-0508-1.
  5. Błogosławieni Jana Pawła II (1995r.) na wiara.pl

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • 7.lutego - Dzień bł. Anselmo Polanco na stronie polskiej prowincji św. Augusta
 • Blessed Anselmo Polanco (ang.). CatholicSaints.Info. [dostęp 2015-12-19].
 • Administrator apostolski – urząd kościelny, występujący w prawie kanonicznym Kościoła katolickiego. Administratorem apostolskim jest duchowny (prezbiter lub biskup), któremu papież powierzył zarząd (często tymczasowy) nad diecezją lub inną administraturą kościelną, nie mianując go równocześnie biskupem ordynariuszem. Urzędu tego nie należy mylić z administratorem diecezjalnym, który ma podobne zadania i uprawnienia, lecz jest powoływany bez udziału Stolicy Apostolskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ingres (łac. ingressus – wejście, wkroczenie) – uroczysty wjazd, uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.764 sek.