• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anuszteginidzi

  Przeczytaj także...
  Ludy tureckie (także turkijskie, turkskie, turskie, turańskie) – rodzina ludów wspólnego pochodzenia i kultury, posługujących się językami tureckiej rodziny językowej. Zamieszkują rozległe terytoria ciągnące się pasem od Azji Mniejszej przez Kaukaz, Azję Środkową i południową Syberię (pas ten ogólnie pokrywa się z Wielkim Stepem) aż niemal po Czukotkę oraz liczne izolowane terytoria w Europie wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Chinach. Ludy tureckie liczą dziś około 150 milionów ludzi.Seldżukidzi (albo Seldżucy, od: Seldżuk – arab.: السلاجقة, tur: Selçuk) – dynastia panująca w różnych krajach Azji Zachodniej w okresie od XI do XIV wieku.
  Chorezm – historyczna kraina nad dolną Amu-darią, obejmująca obszar dzisiejszego Uzbekistanu, Turkmenistanu i Iranu.

  Anuszteginidzi - Turecka dynastia, panująca w Azji Środkowej i Iranie w latach 1077-1231.

  Jej założycielem był Anusztigin Gharcza'i, seldżucki gubernator Chorezmu w latach 1077-1097/1098. Jego następcy, noszący od roku 1098 tytuł chorezmszacha, a od 1166 także sułtana, stopniowo rozszerzyli swoją władze na kraje ościenne, tworząc rozległe, choć efemeryczne Imperium Chorezmijskie. Po upadku imperium na skutek najazdu mongolskiego w roku 1220, ostatni przedstawiciel dynastii, Dżalal ad-Din Manguberti kontynuował zaciekłą walkę przeciw najeźdźcom aż do swojej śmierci w roku 1231.

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach.

  Przedstawiciele dynastii :

 • Anusztigin Gharcza'i (1077-1098)
 • Kutb ad-Din Muhammad I (1098-1128)
 • 'Ala ad-Din Atsyz (1128-1156)
 • Tadż ad-Dunja Il Arslan (1156-1172)
 • Dżalal ad-Dunja Sultanszach (1172-1193, panował tylko w Chorasanie.)
 • 'Ala ad-Din Tekesz (1172-1200, do 1193 panował w Chorezmie, potem w całym państwie.)
 • 'Ala ad-Din Muhammad II (1200-1220, utracił władzę w wyniku najazdu Mongołów, wkrótce zmarł)
 • Dżalal ad-Din Manguberti (1220-1231, panował kolejno w różnych krajach)
 • Azja Środkowa, Azja Centralna – region o nie w pełni zdefiniowanych granicach, w swej swej najpopularniejszej definicji graniczący od zachodu z Morzem Kaspijskim, od wschodu z Chińską Republiką Ludową, od południa z Afganistanem a od północy z Rosją. Region ten obejmuje pięć państw, byłych członków ZSRR, tzw. „stanów” co nawiązuje do obecności w nazwie wszystkich pięciu poradzieckich republik perskiego sufiksu „-stan” oznaczającego „kraj”. Są to: Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan.Sułtan (tur. "władca", arab. as-sulṭān – "ten, który ma władzę") – tytuł władcy islamskiego, używany w wielu krajach muzułmańskich, m.in. w Turcji osmańskiej do 1922. Państwo rządzone przez sułtana to sułtanat.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dynastia (gr. dynasteia – władza) – szereg władców z jednego rodu (książąt, królów lub cesarzy), przynajmniej dwie osoby pochodzące z tej samej rodziny panujące bezpośrednio po sobie lub z niewielkimi przerwami. Zdarzały się też dynastie niespokrewnionych władców (np. dynastia Antoninów lub egipskich mameluków).
  Chorasan (pers: خراسان) – kraina historyczna w Azji Środkowej, położona na terenie dzisiejszego wschodniego Iranu, zachodniego i środkowego Afganistanu oraz częściowo na terytorium Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Nazwa krainy pochodzi od perskiego słowa oznaczającego "skąd słońce przybywa" i znana jest od czasów panowania Sassanidów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.621 sek.