• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antybiotyki polienowe

  Przeczytaj także...
  Amfoterycyna B – organiczny związek chemiczny pochodzenia naturalnego, antybiotyk przeciwgrzybiczy wytwarzany przez bakterie z rodzaju Streptomyces. Zawiera pierścień makrocykliczny zbudowany z fragmentu polienowego oraz polihydroksylowego. Skuteczny lek w walce z zakażeniami, pochodzącymi od Candida albicans (np. drożdżyca amerykańska), a także w niektórych grzybicach (np. histoplazmoza, kryptokokoza czy grzybica układu pokarmowego).Antybiotyki (z greki anti – przeciw, bios – życie) – naturalne wtórne produkty metabolizmu drobnoustrojów, które działając wybiórczo w niskich stężeniach wpływają na struktury komórkowe lub procesy metaboliczne innych drobnoustrojów hamując ich wzrost i podziały. Antybiotyki są przedmiotem badań auksanografii, stosuje się je jako leki w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Bywają także używane profilaktycznie w zapobieganiu zakażeniom bakteryjnym w przypadku osłabienia odporności, np. neutropenii, a także w profilaktyce bakteryjnego zapalenia wsierdzia.
  Nystatyna – antybiotyk polienowy o działaniu przeciwgrzybiczym, wyodrębnionym z hodowli promieniowców Streptomyces nursei. Nystatyna działa przez wiązanie się z błonami komórkowymi, zwiększa się przepuszczalność między innymi dla K, co prowadzi do zaburzeń metabolicznych w komórkach grzybów i ich śmierci.

  Antybiotyki polienoweantybiotyki z grupy leków przeciwgrzybiczych. Ich mechanizm działania opiera się na tworzeniu kompleksów z lipidami błon komórkowych grzybów co prowadzi do uszkodzenia tych błon.

  Są stosowane do leczenia zakażeń grzybiczych zarówno układowych (amfoterycyna B), jak i miejscowych, takich jak stomatopatie protetyczne czy kandydoza jamy ustnej (nystatyna, amfoterycyna B).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Claudie Dellas, Last minute Farmakologia, Dagmara Mirowska-Guzel (red.), wyd. Wyd. pol., Wrocław: Edra Urban & Partner, [cop. 2017], ISBN 978-83-65625-68-7, OCLC 989752970 [dostęp 2019-06-18].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.