• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antonov Airlines

  Przeczytaj także...
  An-124 Rusłan (kod NATO: Condor) – czterosilnikowy, odrzutowy, strategiczny samolot transportowy produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Antonowa. Wielkością ustępuje obecnie jedynie maszynie opartej na jego konstrukcji - An-225 Mrija oraz Airbusowi A380. W chwili oblotu 26 grudnia 1982 i późniejszej oficjalnej prezentacji podczas paryskiego salonu lotniczego (Paris Air Show) 28 maja 1985 był największym produkowanym samolotem transportowym świata, odbierając palmę pierwszeństwa amerykańskiemu Lockheed C-5 Galaxy.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

  Antonov Airlines - ukraińskie linie lotnicze specjalizujące się w transporcie cargo (towarowym). Główną bazą jest port lotniczy Kijów-Hostomel, a siedzibą - stolica Ukrainy, Kijów. Antonov Airlines oferuje swoje usługi na rynku międzynarodowym, głównie w oparciu o ciężki samolot transportowy An-124, dobrze sprawdzający się w transporcie ładunków ponadgabarytowych i niestandardowych. Dzięki posiadanej flocie "Rusłanów" oraz jedynemu na świecie, latającemu An-225 Mrija, firma zajmuje liczącą się pozycję pośród przewoźników tego segmentu rynku cargo.

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).An-225 Mrija (ukr. Мрiя – "marzenie", kod NATO – Cossack) – sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, pochodzący z biura konstrukcyjnego Antonowa. Jest to największy obecnie używany i najcięższy w historii samolot. Zbudowano tylko 1 egzemplarz (budowy drugiego nigdy nie zakończono).

  Na początek 2018 roku przedsiębiorstwo zapewnia około 35% światowej objętości rynku transportu lotniczego dużych i bardzo ciężkich ładunków.

  Historia[ | edytuj kod]

  Antonov Airlines założono w 1989 roku m.in. z zamiarem współpracy z liniami lotniczymi Air Foyle HeavyLift, które miały wspierać je (także marketingowo) na rynkach międzynarodowych. Współpraca zakończyła się w roku 2006. Firma utworzyła wspólnie z Volga-Dnepr Airlines spółkę pod nazwą Ruslan International, w której objęła 50% udziałów.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Volga-Dnepr Airlines - pierwsze prywatne rosyjskie towarowe linie lotnicze z siedzibą w Uljanowsku (Rosja), utworzone w sierpniu 1990 roku jako spółka firm Aviastar, Biura Konstrukcyjnego Antonowa i Motor Sich. Działalność operacyjną rozpoczęły w październiku 1991 roku. Firma była pierwszą w Rosji spółką i linią lotniczą nienależącą do Aerofłotu. Wyspecjalizowane w czarterowym transporcie ładunków nietypowych i wielkogabarytowych, m.in. przy użyciu trzeciego, co do wielkości na świecie, samolotu transportowego An-124 "Rusłan". Główne bazy to rosyjskie porty lotnicze Wostocznij w Uljanowsku (ULY) i Jemieljanowo w Krasnojarsku (KJA).

  Flota[ | edytuj kod]

  An-124 w barwach Antonov Airlines
  An-225 w barwach Antonov Airlines

  Lista samolotów wchodzących w skład Antonov Airlines (stan na styczeń 2014)

 • 2 An-12
 • 1 An-22
 • 1 An-26
 • 1 An-28/38
 • 1 An-30/32
 • 1 An-225 Mrija
 • 2 An-148
 • 3 An-140
 • 7 An-124 Rusłan
 • 1 An-178
 • Średni wiek samolotów to 18,4 lat.

  Trasy podróży[ | edytuj kod]

  Linie lotnicze Antonov Airlines posiadają cztery stałe połączenia lotnicze z następującymi miastami:

  An-22 (ros. Aн-22) "Anteusz" - radziecki samolot transportowy zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa. Samolot przewidziany do transportu wojska i ładunków oraz poszukiwania złóż minerałów. Wyposażony w silniki turbośmigłowe Kuzniecow NK-12, które napędzały również samoloty Tu-95 i Tu-142 z rodziny samolotów bombardujących i patrolujących. NK-12 był najpotężniejszym wówczas używanym turbinowym silnikiem śmigłowym. Pierwszy lot samolotu miał miejsce 27 lutego 1965 roku. A pierwszy publiczny pokaz odbył się podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Paryżu rok później. W swoim czasie An-22 był największym samolotem transportowym na świecie. W 1975 roku produkcja została zakończona. Wyprodukowano 68 maszyn.An-178 (ukr. Ан-178) – projektowany, ukraiński samolot transportowy powstający na bazie pasażerskiej maszyny An-148.
 • Calgary, Kanada
 • Stambuł, Turcja
 • Amsterdam, Holandia
 • Luksemburg
 • Lipsk, Niemcy
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Air Foyle - nieistniejąca już, brytyjska linia lotnicza założona w 1978 roku, działalność zakończyła w roku 2006. W latach 1989 - 2006 główny przedstawiciel linii lotniczych Antonowa w Europie.
  An-148 (ukr. Ан-148) – ukraiński dwusilnikowy odrzutowy samolot pasażerski regionalnego zasięgu, skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa. Jego pierwszy lot odbył się 17 grudnia 2004. Samolot wyposażony jest w dwa silniki odrzutowe turbowentylatorowe Progress D-436. An-148 jest obecnie produkowany w dwóch fabrykach, pierwszą z nich jest kijowska fabryka Awiant, zaś druga fabryka, gdzie są wytwarzane An-148 mieści się w rosyjskim mieście – Woroneż. Produkcja odbywa się w obu fabrykach, gdyż kijowski Awiant, oprócz produkcji An-148 zajmuje się m.in. budową skrzydeł do An-148, które są wysyłane do Woroneża, ponadto zakład podjął się dokończenia kilku sztuk samolotów An-70. 2 czerwca 2009 An-148 wykonał swój pierwszy krajowy komercyjny lot w barwach Aeroswitu, zaś pierwszy komercyjny lot międzynarodowy 13 grudnia 2009 z Odessy do Moskwy. 24 grudnia 2009 odbyła się oficjalna prezentacja samolotu w Rosji, który będzie wykonywał rejsy na trasie z Petersburga do Moskwy w barwach linii Rossiya.
  Port lotniczy Kijów-Hostomel (en. Hostomel Airport, Gostomel Airport uk. Аеропорт „Антонов") jest to lotnisko międzynarodowe specjalizujące się w obsłudze samolotów cargo. Port lotniczy jest położony w mieście Hostomel, położonym na przedmieściach Kijowa.
  An-12 (ros. Ан-12) kod NATO: Cub - średni samolot transportowy produkcji ZSRR, zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne Olega Antonowa. Pierwszy prototyp, wystartował 16 grudnia 1957 r. W roku 1958 rozpoczęto produkcję seryjną. Na potrzeby ZSRR i krajów zależnych wyprodukowano 1248 sztuk tego samolotu, z czego część służy po dziś dzień. W Chinach w latach 1974-2006 wyprodukowano ponad 650 samolotów Y-8, skopiowanych z An-12 bez praw licencyjnych.
  An-28 (ros.Ан-28) (oznaczenie NATO – Cash) – radziecki samolot transportowo-pasażerski opracowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa, a produkowany w Polsce w zakładach WSK Mielec
  An-30 (ros. Ан-30) – radziecki samolot fotogrametryczny zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa, będący modyfikacją samolotu transportowego An-24T. Różnił się przekonstruowaną przednią częścią kadłuba, mieszczącą oddzielną kabinę nawigatora w oszklonym dziobie, kabinę pilotów przeniesiono na grzbiet kadłuba. Zmieniono konstrukcję dolnej części kadłuba mieszczącej pięć komór na aparaty fotograficzne osłonięte mechanicznymi pokrywami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.876 sek.