• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antonio Fantini

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Chrześcijańska Demokracja (wł. Democrazia Cristiana, DC) – główne ugrupowanie włoskiej sceny politycznej po zakończeniu II wojny światowej. Była partią odwołującą się do ideologii chadeckiej, wyrosła z podziemnej działalności antyfaszystowskiej. Do pierwszej połowy lat 90. wielokrotnie współtworzyła rządy koalicyjne. Rozwiązaniu uległa w 1994 w okresie przemian politycznych wywołanych skandalami korupcyjnymi (tzw. Tangentopoli). Faktycznym liderem DC pozostawał jej aktualny sekretarz.

  Antonio Fantini (ur. 31 stycznia 1936 w Neapolu, zm. 11 sierpnia 2013 tamże) – włoski polityk i samorządowiec, w latach 1983–1989 prezydent Kampanii, poseł do Parlamentu Europejskiego III kadencji.

  Ludowcy UDEUR (wł. Popolari UDEUR) – włoska partia polityczna o profilu chadeckim, założona w 1999 i rozwiązana w 2013, występująca pod licznymi nazwami. Partia należał do Europejskiej Partii Ludowej. Jej liderem był Clemente Mastella. Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był wieloletnim działaczem Chrześcijańskiej Demokracji. Zasiadał we władzach Kampanii, w tym w latach 1983–1989 pełnił funkcję prezydenta tego regionu. Został później skazany na karę 2 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za niegospodarność w zakresie funduszy przeznaczonych na likwidację skutków trzęsienia ziemi z 1980. W latach 1989–1994 sprawował mandat eurodeputowanego III kadencji. W późniejszych latach był członkiem ugrupowania Popolari UDEUR, z którego został wykluczony w 2008.

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2017-05-04].
  2. Si è spento Antonio Fantini, era stato presidente della Regione negli anni '80 (wł.). corriereirpinia.it, 12 sierpnia 2013. [dostęp 2017-05-04].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.589 sek.