• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antonin - imię

  Przeczytaj także...
  Antonin Pierozzi, łac. Antoninus, właśc. wł. Antonino Pierozzi (ur. 1 marca 1389 we Florencji w Toskanii, zm. 2 maja 1459 w Moncalvo w Piemoncie) – włoski dominikanin (OP), arcybiskup Florencji, święty Kościoła katolickiego.Saint-Antonin – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  Antonin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, licząca około 470 mieszkańców. Wieś pełni rolę ośrodka turystycznego na skraju Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy z kąpieliskiem i domkami kempingowymi. Przy pałacu zaczyna się teren rezerwatu przyrodniczego "Wydymacz".

  Antoninimię pochodzenia łacińskiego, powstałe od męskiego imienia Antoni. Jego żeńskim odpowiednikiem jest Antonina. Imię to nosili liczni święci.

  Antonin imieniny obchodzi 12 stycznia, 20 kwietnia, 10 maja, 7 lipca, 29 lipca, 1 sierpnia, 2 września, 24 października, 31 października i 13 listopada.

  Znane osoby o tym imieniu:

  Antonín Kasper (ur. 31 października 1932) – czechosłowacki żużlowiec, ojciec Antonína Kaspera juniora – również żużlowca.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
 • Antonin z Piacenzy - męczennik i święty katolicki, żołnierz Legii Tebańskiej
 • Antonin Pierozzi - święty katolicki, włoski dominikanin, arcybiskup Florencji
 • Antonín Dvořák
 • Antonín Hájek
 • Antonín Kasper – czeski żużlowiec
 • Antonín Kasper – czechosłowacki żużlowiec
 • Antonin Rouzier - francuski siatkarz
 • Zapoznaj się również z:

  Antonín Kasper junior (ur. 5 grudnia 1962, zm. 31 lipca 2006) – czechosłowacki i czeski żużlowiec, mistrz świata juniorów, jedyny uczestnik Grand Prix, który z dziką kartą wystąpił we wszystkich turniejach w danym sezonie. Jego ojciec, Antonín, również był żużlowcem.31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.
 • Antonin - polska wieś w powiecie ostrowskim
 • Nowy Antonin
 • Saint-Antonin (Alpy Nadmorskie) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antonin z Piacenzy, również Antoni, wł. Antonino (Antonio) di Piacenza (zm. ok. 303 w Travo koło Piacenzy) – rzymski żołnierz legendarnej Legii Tebańskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.
  Antoni – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Pochodzi od Antonii (Antoniuszów), znaczącego rodu w starożytnym Rzymie.
  Antonín Dvořák, właśc. Antonín Leopold Dvořák, czyt. Antonin Dworzak (ur. 8 września 1841 w Nelahosevsi, zm. 1 maja 1904 w Pradze) – czeski kompozytor i dyrygent okresu romantyzmu.
  Antonina — imię żeńskie; żeński odpowiednik imienia Antonin; uformowany przy użyciu przyrostka -inus, -ina, oznaczającego przynależność lub pochodzenie, przydomek od nazwy rodowej rodu Antoniuszów. W Polsce Antonina pojawiła się później niż obecna od średniowiecza Antonia; notowana jest co najmniej od 1637 roku. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Antonina w 2009 r. zajmowała 33. miejsce w grupie imion żeńskich.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  24 października jest 297. (w latach przestępnych 298.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 68 dni.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.