• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antoni Trusow

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Narodnoje dieło, ros. Народное дело - pismo rosyjskie wydawane w Genewie w latach 1868-1870. Początkowo anarchistyczne (Michaił Bakunin, Mikołaj Żukowski), później zwalczało anarchizm (Utin, Nietow, Antoni Trusow).
  Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników (Pierwsza Międzynarodówka) - międzynarodowa organizacja robotnicza założona 28 września 1864 roku w Londynie. Jej założycielami było 20 osób, m.in.: Henri Tolain, Friedrick Lessner, Hermann Jung, Karl Schapper, Konstanty Bobczyński, Ludwig Wolff. Za cel stawiała sobie koordynację działalności organizacji robotniczych z różnych krajów świata, miejsce wymiany doświadczeń i poglądów organizacji socjalistycznych oraz pomoc dla strajkujących i walczących o prawa robotnicze. Była forum, gdzie ścierały się osoby o bardzo zróżnicowanych poglądach od radykalnych działaczy anarchistycznych i komunistycznych do utopijnych socjalistów i umiarkowanych socjaldemokratów. Pierwszym przewodniczącym był Karol Marks a pierwszą siedzibą Londyn. Następnie siedziba została przeniesiona do Nowego Jorku.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  Antoni Trusow

  Antoni Trusow (ros. Антон Данилович Трусов) (ur. 15 maja/27 maja 1835 w Borysowie (Białoruś), zm. ok. 1886 w Mińsku Litewskim) – rewolucjonista rosyjski i białoruski, uczestnik powstania styczniowego 1863-1864. Uważał się za Polaka.

  Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa (ros. Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова, w skrócie МГУ, MGU) – największy i najbardziej znany uniwersytet w Rosji, otwarty 25 stycznia 1755, założony przez carycę Elżbietę Piotrowną, dzięki pomysłowi Michaiła Łomonosowa i aktywnym zabiegom Iwana Szuwałowa.Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

  Studiował w latach 1854-1860 na wydziale medycznym Uniwersytetu Moskiewskiego. Na początku lat 1860 zbliżył się do kręgu rewolucjonisty Piotra Zaiczniewskiego (1842-1896).

  W latach 1861-1862 uczestniczył w Mińsku w przygotowaniu Powstania Styczniowego. Podczas Powstania walczył po stronie polskiej dowodząc oddziałem, który przyłączył się do oddziału Stanisława Laskowskiego i wraz z nim brał udział w potyczce 10 maja 1863 pod Piotrowszczyzną.

  Po upadku powstania został zaocznie skazany na karę śmierci.

  Borysów (biał. Барысаў (Barysau); ros Борисов (Borisow)) – miasto na Białorusi położone nad rzeką Berezyną. Centrum administracyjne rejonu borysowskiego. W 2010 liczba mieszkańców wynosiła 147,1 tys.Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.

  Wyemigrował o Francji, gdzie pracował jako drukarz. W roku 1869 został sekretarzem redakcji emigracyjnej gazety „Narodnoje dieło” ukazującej się w Genewie, potem jej właścicielem. W jego drukarni powstało w ciągu dziesięciu lat ok. 150 pozycji książkowych. Wraz z Nikołajem Utinem przyłączył się 1870 do I. Międzynarodówki.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.

  W roku 1871 został członkiem genewskiego komitetu pomocy komunardom. W roku 1883 ciężko zachorował, powrócił na Białoruś, gdzie umarł.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Stanisław Zieliński (1880-1936): Bitwy i potyczki 1863-1864: na podstawie materiałów drukowanych i rękopiśmiennych Muzeum Narodowego w Rapperswilu / Muzeum Narodowe w Rapperswilu. Rapperswil: Fundusz Wydawniczy Muzeum Narodowego, 1913.
 • Wielka Encyklopedia Radziecka (ros.)
 • Wielka Encyklopedia Radziecka (ang.)
 • Powstanie styczniowe – lista uczestników powstańców, zesłańców, weteranów, osób wspierających powstanie
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.