Antoni Primaldo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Relikwie męczenników w katedrze w Otranto.

Antoni Primaldo (zm. 13 sierpnia 1480 w Otranto) – włoski święty Kościoła katolickiego, wierny świecki, męczennik chrześcijański, ofiara prześladowań na tle religijnym.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Świeccy Dominikanie, również Trzeci Zakon Dominikański zwany obecnie Zakonem Dominikanów Świeckich, OPs - jedna z gałęzi Zakonu Kaznodziejskiego, obok braci i mniszek dominikańskich. Żyją w codziennych warunkach osób świeckich, a życie dominikańskie prowadzą zgodnie z Regułą Fraterni Świeckich św. Dominika Guzmána.

Był krawcem w Otranto. Po zajęciu miasta przez tureckich muzułmanów, znany ze swojej pobożności Antoni Primaldo wystąpił w obronie wiary.

W dniu 13 sierpnia 1480 roku poniósł śmierć męczeńską, ścięty jako pierwszy z 813 mieszkańców miasta, ofiar antykatolickich prześladowań z rąk tureckich muzułmanów.

Według tradycji jego ciało miało pozostać w pozycji stojącej do śmierci ostatniej z ofiar masakry.

Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

Beatyfikował go papież Klemens XIV w dniu 14 grudnia 1771 roku.

6 lipca 2007 Benedykt XVI przyjął dekret o męczeństwie bł. Antonio Primaldo i jego towarzyszy i ustalił ich lokalne święto na 14 sierpnia. 20 grudnia 2012 papież Benedykt XVI podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem błogosławionych, zaś 11 lutego 2013 podczas konsystorza wyznaczył datę ich kanonizacji. 12 maja 2013 papież Franciszek dokonał na placu Świętego Piotra pierwszej kanonizacji wynosząc na ołtarze Kościoła katolickiego największą grupę świętych męczenników.

Wierni świeccy (laikat) – wszyscy wierni, którzy nie są kapłanami bądź zakonnikami, niemający święceń kapłańskich.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Od jutra kilkuset nowych świętych. Gość Niedzielny, 2013-05-11. [dostęp 2013-05-11].
  2. Kathy Schiffer: STANDING FOR THE FAITH: Blessed Antonio Primaldo, the Saint Who Stood to the End (ang.). Patheos, December 28, 2012. [dostęp 2013-01-15].
  3. W Rzymie 28 października 2007... III Zakon Dominikański, Fraternia bł. Imeldy, 2007. [dostęp 2013-01-19].
  4. Twenty-four decres promulgated. newsaints.faithweb.com. [dostęp 2021-02-11].
  5. Ordinary public consistory. newsaints.faithweb.com. [dostęp 2021-02-11].
  6. Pierwsza kanonizacja Franciszka, 800 świętych. deon.pl, 12.05.2013. [dostęp 2013-05-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Antony Primaldo na Saints.SQPN.com (ang.)
 • Męczennicy z Otranto, (wł.) Santi Martiri d’Otranto (Antonio Primaldo e compagni – Enciclopedia dei Santi (autor: Daniele Bolognin)

 • 13 sierpnia jest 225. (w latach przestępnych 226.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 140 dni. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Plac Świętego Piotra (wł. Piazza San Pietro) – plac przed bazyliką św. Piotra na Watykanie, należący do osi łączącej bazylikę i Via della Conciliazione. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej za pośrednictwem części w kształcie trapezu otwiera się na fasadę bazyliki, od strony wschodniej wychodzi na przebitą w latach 30. XX w. Via della Conciliazione.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Klemens XIV (łac. Clemens XIV), właściwie Lorenzo Ganganelli OFMConv (ur. 31 października 1705 w Santarcangelo di Romagna, zm. 22 września 1774 w Rzymie) – papież w okresie od 19 maja 1769 do 22 września 1774, franciszkanin konwentualny.
  Męczennik chrześcijański (z gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek”) – osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Do zaistnienia męczeństwa za Jezusa Chrystusa konieczny jest prześladowca, który zadaje śmierć ze względu na nienawiść do wiary. Prześladowca działa bezpośrednio sam lub zleca tę czynność innej osobie.
  Konsystorz (łac. consistorium – zgromadzenie) – zebranie, zgromadzenie określonego gremium w celu rozwiązania ważnych spraw:
  Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.
  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).

  Reklama