• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antoni Piotrowski - fotograf  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Na mapach: 51°45′03,179″N 19°27′22,640″E/51,750883 19,456289 Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej – ul. Wólczańska 202 w Łodzi.Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – samorządowe, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu "tradycji niepodległościowych", przede wszystkim z Łodzi, regionu łódzkiego oraz wybiórczo Polski. Jego oddział "Radogoszcz" specjalizuje się w dziejach okupacji niemieckiej 1939–1945 w Łodzi i okręgu łódzkim. Jako spadkobierca Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi (1959–1990) posiada unikatowy zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z okresu PRL-u, z tego miasta i regionu.

  Antoni Piotrowski (Adam Leon) (ur. 1 października 1865 w Biekierzu Nawojewskim pow. Piotrków Trybunalski, zm. 2 marca 1928 w Radogoszczu (obecnie dzielnica Łodzi) – urzędnik magistracki: pisarz pism urzędowych, a około 1903 r. sekretarz w łódzkim magistracie. Założyciel zakładu fotograficznego w Łodzi czynnego od 1893 r. do ok. 1934 r.

  Radogoszcz - dawniej gmina i wieś pomiędzy Zgierzem a Łodzią, po II wojnie światowej ostatecznie - wraz z innymi przyległymi wsiami - włączona w granice administracyjne Łodzi; obecnie (jednostka pomocnicza gminy) w północnej części Łodzi, na Bałutach, zamieszkiwane przez 32 976 osób. Składa się głównie z bloków mieszkalnych wybudowanych głównie w latach 80. XX wieku. Poza tym w skład osiedla wchodzą też pobliskie obszary, m.in. dawnej podłódzkiej wsi Helenówek, leżące przy granicy ze Zgierzem.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Biogram[ | edytuj kod]

  Syn Wawrzyńca i Józefy z Tamborskich, żonaty z Marią Piotrowicz, (ur. 1863 w Woli Zycimskiej – zm. 26 września 1911 w Łodzi, córką Franciszka Bronisława i Marii z Szałowskich). Zakład fotograficzny został założony na podstawie zezwolenia wydanego przez władze gubernialne w Piotrkowie Tryb. 23 kwietnia 1893 r. na imię jego żony Marii z Piotrowiczów. Lokal na III piętrze istniejącej do dziś kamienicy przy Nowym Rynku 6 (obecnie Plac Wolności) poprzedni właściciel (Ludwik Zoner) przystosował dla potrzeb fotografii.

  Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.Muzeum Miasta Łodzi – muzeum w Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15 w Pałacu Izraela Poznańskiego. Do 2009 roku muzeum nosiło nazwę Muzeum Historii Miasta Łodzi.

  Zakład fotograficzny prowadziła jego żona wraz ze swoimi braćmi – fotografami. Oprócz zdjęć portretowych w atelier fotografowali budynki Łodzi i rejestrowali odbywające się w mieście imprezy, o których donosiła miejscowa prasa. Według ówczesnej prasy zakład zmieniał właścicieli, ale byli to członkowie rodzin Piotrowskich i Piotrowiczów. Brak dokumentów nie pozwala na dokładne prześledzenie owych zmian.

  Plac Wolności – centralny plac Łodzi, położony u północnego wylotu ul. Piotrkowskiej. Wytyczony został w 1823 roku jako rynek zakładanej wówczas osady sukienniczej "Nowe Miasto", na skrzyżowaniu traktu Piotrkowskiego biegnącego z północy na południe i ul. Średniej (obecnie Pomorska i Legionów) biegnącej ze wschodu na zachód. Nadano mu kształt regularnego ośmiokąta foremnego. Dla odróżnienia od pierwotnego rynku Łodzi, położonego ok. 450 m na północ, był nazywany Nowym Rynkiem.Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.

  16 grudnia 1898 złożył w Urzędzie Gubernialnym w Piotrkowie podanie o wydanie pozwolenia na prowadzenie przez swoją żonę Marię zakładu fotograficznego, dotąd należącego do jej brata Stanisława Z. Piotrowicza, w którym dotychczas pracowała jako fotograf, a całe wyposażenie zakładu stanowiło jej własność. Władze w Piotrkowie podejrzewały ich o ukrywanie rzeczywistego stanu i zażądały od prezydenta miasta informacji. Ten wyjaśnił, że Antoni Piotrowski pracuje w magistracie pisząc dla petentów pisma i nie ma nic wspólnego z fotografią. Władze zwlekały z wydaniem koncesji, i dopiero ponowne podanie, złożone 5 czerwca 1899 r. spowodowało wydanie zezwolenia 12 czerwca 1899. Zmiany własnościowe spowodowały wydanie 5 października 1899 kolejnego zezwolenia dla małżonków Piotrowskich. Byli właścicielami zakładu gdy zarząd nad nim 16 listopada 1900 r. objął brat Marii – fotograf Władysław Kazimierz Piotrowicz. 1 kwietnia 1903 r. zakład został aktem notarialnym wydzierżawiony drugiemu bratu żony Stanisławowi Zygmuntowi Piotrowiczowi, który przed 1898 r. miał zakład fotograficzny w Łodzi przy Piotrkowskiej 103 i filię w Pabianicach w „Hotelu Budzyńskiego”. Już przed 1903 r. kierował on zakładem Piotrowskich.

  Jak donosiła prasa był też wówczas współpracownikiem zakładów Angerera i Pitznera w Wiedniu oraz Maye w Peszcie (obecnie Budapeszcie).

  Firma „A. Piotrowski” w 1909 r. zatrudniała 8 pracowników, uzyskując roczny obrót 14 000 rubli. W spisie inwentarza sporządzonym w 1905 r. jako właścicielka firmy była wykazana Maria Piotrowska. Pomimo poszukiwań nie udało się odszukać spisu wyposażenia pracowni, jaki powinien być sporządzony na życzenie władz skarbowych po śmierci fotografa.

  Zakład przy Nowym Rynku 6 nosił dla odróżnienia od firmy przy Dzielnej 13 – nazwę „A. Piotrowski” lub „Piotrowski”. W 1924 r. obchodzono 30 rocznicę założenia firmy. Około 1934 r. zakład przejął Feliks Buchcar.

  W 1912 r. ukazała się seria drukowanych pocztówek z widokami miasta sygnowana „A. Piotrowski”. Opis poczekalni przed atelier: „Zachowane zdjęcie przedstawiające wnętrze salonu – poczekalni w zakładzie Piotrowicza z około 1910 r. przedstawia duży pokój z fotelami i kozetkami na którego ścianach są widoczne liczne wielkoformatowe fotografie w ozdobnych ramkach i mniejsze w ramach opartych o malarskie stelaże. W głębi za drzwiami widoczna jest altana ze stojącym na statywie aparatem. Obok atelier, względnie na innej kondygnacji znajdowała się pracownia z magazynem materiałów fotograficznych”.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.955 sek.