.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}
Antoni Marchewka (ur. 31 grudnia 1890 w Koziegłówkach, zm. 13 lutego 1973 w Częstochowie) – polski duchowny katolicki, dziennikarz katolicki, redaktor naczelny „Niedzieli”.
Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Parafia Chrystusa Króla w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat praski). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.
Urodził się w rodzinie rolniczej, jako syn Michała i Marianny Oleksiak. Kształcił się w szkole elementarnej i rozpoczął naukę w Polskim Gimnazjum Społecznym w Częstochowie, a po jego zamknięciu kontynuował naukę prywatnie i w 1912 uzyskał eksternistyczne świadectwo dojrzałości. Wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach, a 5 maja 1918 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp Augustyna Łosińskiego. Początkowo był wikariuszem w Jędrzejowie, a następnie kapelanem wojskowym na froncie polsko-bolszewickim. Po zakończeniu wojny przez 4 lata studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał stopień magistra prawa kanonicznego. Był kapelanem więziennym na Zamku Lubelskim. Następnie został wysłany na studia do Papieskiego Kolegium Międzynarodowego „Angelicum” w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie do diecezji kieleckiej został prefektem szkolnym na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Działał wśród inteligencji, publikował artykuły na łamach kieleckiej „Gazety Niedzielnej” i częstochowskiej „Niedzieli”, a także pracował w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Zorganizował i prowadził Uniwersytet Robotniczy w Sosnowcu.
Wikariusz (łac. vicarius) – zastępca w Kościele katolickim i Kościele ewangelickim. W Kościele baptystycznym jest to nieordynowany duchowny przygotowujący się do ordynacji pastorskiej WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
W 1938 został przeniesiony do Częstochowy na stanowisko prefekta w Gimnazjum Kupiecki, a także był kapelanem w Zakładzie dla Starców i Sierocińcu pw. św. Antoniego. Po wybuchu II wojny światowej był katechetą w tajnym nauczaniu w Instytucie Teologicznym Ojców Paulinów na Jasnej Górze. W obawie przed aresztowaniem w czerwcu 1942 wyjechał do Warszawy, gdzie pod zmienionym nazwiskiem (Jan Augustynowski) pracował w Sądzie Metropolitarnym i był duszpasterzem w parafii Chrystusa Króla na Targówku. Podczas Powstania Warszawskiego był kapelanem powstańców. 13 września 1944 powrócił do Częstochowy i został wikariuszem parafii św. Barbary w Częstochowie. Współpracował z Zofią Kossak-Szatkowską przy redagowaniu prasy podziemnej.
Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (znany także jako Angelicum) – papieska uczelnia mająca swoją siedzibę w Rzymie.Jędrzejów – miasto w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu jędrzejowskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jędrzejów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa kieleckiego.
W lutym 1945 został redaktorem naczelnym „Niedzieli”, a 8 kwietnia 1945 po przerwie okupacyjnej ukazał się pierwszy numer tygodnika. W lipcu 1947 został aresztowany przez UB i przewieziony do Świdnicy, skąd następnie przewieziono go do Warszawy. 6 czerwca 1948 został zwolniony z więzienia i powrócił do Częstochowy. W tym czasie więziony był także jego brat ks. Stanisław Marchewka proboszcz w Świdnicy. 15 marca 1953 ukazał się ostatni numer tygodnika, zlikwidowanego przez władze komunistyczne.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.

Zofia Kossak-Szczucka, później Zofia Kossak-Szatkowska, de domo Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska (ur. 10 sierpnia 1889 w Kośminie, zm. 9 kwietnia 1968 w Bielsku-Białej) – polska powieściopisarka, uczestniczka ruchu oporu organizacji Żegota.Parafia Świętej Barbary w Częstochowie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie Częstochowa - Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, archidiecezji częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1891.
Warto wiedzieć że... beta
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.