• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antoni Kostanecki

  Przeczytaj także...
  Zagórów (niem. Hinterberg) – miasto w województwie wielkopolskim, powiecie słupeckim, położone nad rzeką Wartą, 16 kilometrów od Słupcy. Miasto jest siedzibą władz gminy Zagórów.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.

  Antoni Paweł Kostanecki (ur. 9 stycznia 1866 w Myszakowie, zm. 4 stycznia 1941 w Dąbrowie Zielonej) – polski ekonomista, profesor uniwersytetów, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

  Brat Kazimierza i Stanisława. Studiował na Uniwersytecie Berlińskim zdobywając w 1889 stopień doktora filozofii. W 1901 został powołany na stanowisko profesora ekonomii na Uniwersytecie we Fryburgu

  Profesor, wykładowca na Politechnice Lwowskiej i Uniwersytecie Warszawskim. Był pracownikiem Rady Departamentu Skarbu Tymczasowej Rady Stanu.

  Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W latach 1917–1919 rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

  Członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz prezes Towarzystwa Ekonomistów i Statystyków.

  Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 198-5-20/21).

  Imię Braci Kostaneckich nosi Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie.

  Prace[ | edytuj kod]

 • Der öffentiliche Kredit im Mittelalter. Leipzig: Verlag von Duncker & Humblot, 1889.
 • Das Aktienindossament. Berlin: Carl Heymanns Verlag, 1900;
 • Der wirthschaftliche Werth vom Standpunkt der geschichtlichen Forschung: Versuch einer Morphologie des wirthschaftlichen Werthes. Berlin: Puttkammer und Mühlbrecht, 1900.
 • Arbeit und Armut: ein Beitrag zur Entwicklungsgeschichte sozialer Ideen. Freiburg im Breisgau: Herder, 1909;
 • Historia socjalizmu: oprac. na podstawie wykładów uniwersyteckich Antoniego Kostaneckiego. Warszawa: "Bratnia Pomoc" studentów Uniwersytetu Warszawskiego, 1926;
 • Problem ekonomii: myśl gospodarcza a myśl kulturalna. Warszawa: Księgarnia F. Hoesicka, 1929.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu. Warszawa 1998, s. 221.
  2. Cmentarz Stare Powązki: MARCIN ERNST, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-02].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  biogram zamieszczony na stronie szkoły w Zagórowie

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.
  Kazimierz Telesfor Kostanecki (ur. 25 grudnia 1863 w Myszakowie, gmina Zagórów, zm. 11 stycznia 1940 w niemieckim obozie Sachsenhausen) – polski lekarz, anatom, cytolog.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Stanisław Kostanecki (ur. 16 kwietnia 1860 w Myszakowie, gmina Zagórów, zm. 15 listopada 1910 w Würzburgu) – polski chemik, profesor Uniwersytetu Berlińskiego, twórca chemii flawonoidów, badacz barwników roślinnych.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Dąbrowa Zielona – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Dąbrowa Zielona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.856 sek.