• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antoni Höhne

  Przeczytaj także...
  Kościół Wszystkich Świętych w Poznaniu – znajdujący się na posesji ul. Grobla 1 (w sąsiedztwie placu Międzymoście) został wzniesiony w latach 1777-1783 według projektu i pod kierownictwem Antoniego Höhne jako ewangelicki kościół Świętego Krzyża.Libouchec – gmina w Czechach, w powiecie Uście nad Łabą, w kraju usteckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2013 liczyła 1 820 mieszkańców.
  Józef Maria Hoene-Wroński (ur. 24 sierpnia 1776 w Wolsztynie, zm. 9 sierpnia 1853 w Neuilly-sur-Seine) – polski matematyk, fizyk, filozof, ekonomista i prawnik; służył jako oficer w armii Kościuszki, a następnie w armii rosyjskiej. Przedstawiciel polskiej filozofii mesjanistycznej. Wprowadził pojęcie mesjanizmu, które potem często wykorzystywał Adam Mickiewicz, co było przyczyną wielu kłótni tych dwóch wybitnych Polaków.

  Antoni Höhne (ur. ok. 1745, zm. 21 czerwca 1795) – budowniczy i architekt.

  Antoni Höhne urodził się w Leukersdorf (dziś Čermná w gminie Libouchec) w północnych Czechach (powiat Ústí nad Labem). Miał przybyć do Polski (według tradycji rodzinnej) w związku z budową pałacu w Rogalinie (ok. 1768–1770).

  Sądząc z jego późniejszej działalności, odebrał staranne wykształcenie w zawodzie architekta i budowniczego. Przyjął prawo miejskie w Wolsztynie, gdzie posiadał dom, przed 1773. Występował tam jako „architekt” przy budowie kościoła parafialnego (ukończona w 1779), zatrudniony wraz z grupą podległych mu murarzy i polierów z Czech. W tym samym roku uzyskał tytuł królewskiego architekta przywilejem Stanisława Augusta.

  Wolsztyn– miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolsztyn, położony w zachodniej części województwa nad rzeką Dojcą, 72 km na południowy zachód od Poznania. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego.Cech (z niem. Zunft), w języku staropolskim Gilda, słowo pochodzące z języka dolnoniemieckiego "die Gilde", ta ze staro skandynawskiego gildi - nazwa oznaczająca zebranie, stowarzyszenie, następnie cech rzemieślniczy – organizacja samorządu rzemieślniczego o charakterze społeczno-zawodowym, częściowo również gospodarczym, zrzeszająca rzemieślników jednego lub kilku pokrewnych zawodów, mająca na celu:

  W 1777 przyjął prawo miejskie Poznania (z rekomendacją rzeźbiarza Augustyna Schöpsa) i tam zapewne osiadł na stałe w związku z ożywieniem się ruchu budowlanego pod auspicjami Komisji Dobrego Porządku. Od 1779 do końca życia regularnie wybierano go seniorem cechu murarzy. Będąc jedynym w tym okresie wybitnym architektem w Poznaniu był angażowany przy wszystkich poważniejszych pracach budowlanych w mieście oraz powoływany dla dokonywania wizji i kosztorysów renowacji wielu kamienic. Założył w mieście dobrze prosperujące przedsiębiorstwo budowlane („Czeladź Pana Heynego”) i rozwinął w nim oraz na terenie Wielkopolski ruchliwą działalność jako budowniczy i projektujący architekt. Zmarł nagle w Poznaniu 21 czerwca 1795.

  Rogalin - wieś w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim, gminie Mosina, położona 20 km na południe od Poznania nad rzeką Wartą.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Był od około 1773 żonaty z Elżbietą Pernicką, a powtórnie z Franciszką Kruger. Jego pozostawiony znaczny majątek rozdzielono między jego drugą żonę i sześcioro żyjących dzieci z obu małżeństw. Józef Hoene-Wroński, filozof i matematyk był jego synem.

  Był to typowy przedstawiciel tzw. „zimnego baroku” w architekturze drugiej połowy XVIII w. Wśród budowli sakralnych Höhna zwraca uwagę kościół Św. Krzyża w Poznaniu przy ul. Grobla. Poza tym wzniósł w Poznaniu według własnych projektów: nieistniejący dziś gmach sądu na Zamku (ok. 1778–1783), pałac Gurowskiego zwany Działyńskich (1785–1787), szereg kamienic oraz budynki przemysłowo-gospodarcze.

  Komisje Dobrego Porządku (Komisje Boni Ordinis) – kolegialne instytucje administracji miejskiej, powołane w wyniku decyzji sejmu konwokacyjnego z 1764, znoszących niektóre jurydyki miejskie i serwitoriaty.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Bibliografia[]

 • Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 255-256. ISBN 83-01-02722-3. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław August Poniatowski, właściwie Stanisław Antoni Poniatowski herbu Ciołek, (ur. 17 stycznia 1732 w Wołczynie, zm. 12 lutego 1798 w Petersburgu) – król Polski w latach 1764–1795 jako Stanisław II August; wcześniej stolnik wielki litewski od 1755, starosta przemyski od 1753. Od 1777 należał do masonerii. Ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Powiat Uście nad Łabą (czes. Okres Ústí nad Labem) to powiat w kraju ujskiego (okręg terytorialny: kraj północnoczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Uście nad Łabą. Powierzchnia powiatu wynosi 404,45 km², zamieszkuje go 117 594 osób (gęstość zaludnienia wynosi 291,07 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 23 miejscowości, w tym 3 miast.
  Wielkopolska (łac. Polonia Maior) – kraina historyczna w środkowej i zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej i dolnej Warty; dzielnica historyczna Polski.
  Pałac Działyńskich w Poznaniu – znajduje się na posesji Stary Rynek 78. Powstał w latach 1773 - 1776 w miejscu dwóch istniejących tu poprzednio kamienic. Jego pierwszym właścicielem był Władysław Roch Gurowski - marszałek wielki litewski. W 1808 znalazł się w posiadaniu rodu Działyńskich, których własnością pozostawał do 1880 roku, gdy zmarł bezpotomnie Jan Kanty Działyński. Następnym właścicielem był Władysław Zamoyski, który włączył pałac w stworzoną przez siebie Fundację Zakłady Kórnickie przekazaną w 1924 narodowi polskiemu. Podczas walk w 1945 budynek doszczętnie spłonął. Odbudowano go w latach 1953 - 1957 zaniechano jednak odtworzenia skrzydła zachodniego i ogrodu francuskiego twierdząc, że były one wyrazem "kaprysu możnego właściciela" stanowiącego "wsteczny układ urbanistyczny".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.