• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anton Sicharulidze  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jedna Rosja (także Jednolita Rosja, Jedyna Rosja lub Zjednoczona Rosja, ros Единая Россия) – największa partia polityczna w Federacji Rosyjskiej, obecnie w posiadaniu 238 z 445 miejsc w Dumie Państwowej. Określa się jako partia konserwatywna i popiera politykę administracji premiera Dmitrija Miedwiediewa, jest także zapleczem politycznym prezydenta Rosji, Władimira Putina. Partia została założona 2 grudnia 2001 na zjeździe scalającym trzy organizacje partyjne: Jedność (z liderem Siergiejem Szojgu), Ojczyzna (z liderem Jurijem Łużkowem) i Cała Rosja (z liderem Mintimerem Szajmijewem), powstała z niej nowa Wszechrosyjska Polityczna Partia Jedność i Ojczyzna – Jedna Rosja.Jamie Rae Salé (ur. 21 kwietnia 1977 w Calgary) – kanadyjska łyżwiarka figurowa, startująca w parach sportowych z Davidem Pelletierem. Mistrzyni olimpijska z Salt Lake City (2002), mistrzyni świata (2001), dwukrotna mistrzyni czterech kontynentów (2000, 2001), dwukrotna zwyciężczyni finału Grand Prix (2000, 2001) oraz 3-krotna mistrzyni Kanady (2000–2002). Zakończyła karierę amatorską w 2002 r.

  Anton Tarieljewicz Sicharulidze, ros. Антон Тариэльевич Сихарулидзе (ur. 25 października 1976 w Leningradzie) – rosyjski łyżwiarz figurowy startujący w parach sportowych z Jeleną Bierieżną. Mistrz olimpijski z Salt Lake City (2002), wicemistrz olimpijski z Nagano (1998), dwukrotny mistrz (1998, 1999) i wicemistrz świata (2001), dwukrotny mistrz Europy (1999, 2001), multimedalista finału Grand Prix (zwycięstwo w 1997 roku), dwukrotny mistrz świata juniorów (1994, 1995) oraz czterokrotny mistrz Rosji (1999–2002). Zakończył karierę amatorską w 2002 roku.

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Pseudoefedryna – organiczny związek chemiczny, pochodna fenyloetyloaminy. Syntetyczny analog występującej naturalnie efedryny. Pseudoefedryna jest substancją sympatykomimetyczną, powszechnie stosowaną w zapaleniach górnych dróg oddechowych w lekach bez recepty w postaci chlorowodorku lub siarczanu. Pseudoefedryna może być wyłącznym składnikiem terapeutycznym leku, lub w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi i przeciwbólowymi.

  W 2000 roku, dzień przed rozpoczęciem mistrzostw świata ogłoszono, że podczas testów dopingowych przeprowadzonych na mistrzostwach Europy u Bierieżnej wykryto pseudoefedrynę. Bierieżna zrzekła się możliwości przeprowadzenia badania próbki B i przyznała się do przyjęcia leków na zapalenie oskrzeli. Parze odebrano złoty medal mistrzostw Europy 2000 i wykluczono ze startu w mistrzostwach świata. W tym samym czasie wykryto również doping u Jewgienija Swiridowa reprezentującego Uzbekistan, który także zrzekł się prawa do badania próbki B.

  Wybory parlamentarne w Federacji Rosyjskiej odbyły się 4 grudnia 2011. Do podziału było 450 miejsc w Dumie Państwowej, izbie niższej Zgromadzenia Federalnego (rosyjskiego Parlamentu).Pary sportowe to jedna z konkurencji w łyżwiarstwie figurowym, w ramach której duet damsko-męski musi wykonać dwa układy tzw. program krótki i program dowolny.

  Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 w Salt Lake City w związku z ujawnieniem skandalu sędziowskiego, Bierieżna i Sicharulidze zostali mistrzami olimpijskimi ex-aeque z kanadyjską parą Jamie Salé i Davidem Pelletierem.

  W latach 1996–2002 Bierieżna i Sicharulidze mieli romans, ale pomimo zerwania romantycznej relacji pozostali przyjaciółmi i po zakończeniu kariery amatorskiej występowali wspólnie w rewiach łyżwiarskich m.in. Stars On Ice w latach 2002–2006. W 2010 roku został ojcem chrzestnym Tristana, syna Jeleny Bierieżnej.

  W 2010 roku kandydował na prezydenta Rosyjskiej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego, ale wycofał się po zmianie konstytucji, stwierdzając, że zmiany spowodowały, że prezydent stał się tylko figurantem. 4 grudnia 2011 wystartował w wyborach parlamentarnych zdobywając mandat z listy partii Jedna Rosja.

  Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.

  W 2011 roku Sicharulidze poślubił Janę Lebiediewą, córkę rosyjskiego miliardera Leonida Lebiediewa.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Z Jeleną Bierieżną[ | edytuj kod]

  Z Mariją Pietrową[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Skandal w łyżwiarstwie figurowym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 – skandal związany ze zmową sędziowską podczas oceniania konkurencji par sportowych w łyżwiarstwie figurowym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 w Salt Lake City. Skandal doprowadził do przyznania dwóch złotych medali: Rosjanom Jelenie Bierieżnej i Antonowi Sicharulidze oraz Kanadyjczykom Jamie Salé i Davidowi Pelletierowi.
  Jelena Wiktorowna Bierieżna, ros. Елена Викторовна Бережная (ur. 21 października 1977 w Niewinnomyssku) – rosyjska łyżwiarka figurowa startująca w parach sportowych z Antonem Sicharulidzem. Mistrzyni olimpijska z Salt Lake City (2002), wicemistrzyni olimpijska z Nagano (1998) oraz uczestniczka igrzysk olimpijskich (1994), dwukrotna mistrzyni świata (1998, 1999), dwukrotna mistrzyni Europy (1998, 2001), multimedalistka finału Grand Prix (zwycięstwo w 1997 r.) oraz czterokrotna mistrzyni Rosji (1999–2002). Zakończyła karierę amatorską w 2002 roku.
  David Pelletier (ur. 22 listopada 1974) - kanadyjski łyżwiarz figurowy, startujący wraz z Jamie Salé w kategorii par sportowych. Pelletier z partnerką byli jednymi z bohaterów Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City (2002), gdzie po skandalu sędziowskim doszło do bezprecedensowej w historii igrzysk decyzji. Pierwotny, krzywdzący werdykt, przyznający Kanadyjczykom drugie miejsce zmieniono; ostatecznie zdobyli oni złoty medal ex aequo z parą rosyjską Jelena Bierieżnaja - Anton Sicharulidze.
  25 października jest 298. (w latach przestępnych 299.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 67 dni.
  Łyżwiarstwo figurowe – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.