• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anton Mitow

  Przeczytaj także...
  Realizm – styl w malarstwie europejskim drugiej połowy XIX wieku; zapoczątkowany we Francji, szybko został podchwycony na całym kontynencie. Obrazy realistyczne to głównie sceny rodzajowe z życia prostych ludzi, namalowane przy pomocy uproszczonych środków wyrazu, o spokojnej palecie i kompozycji.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.

  Anton Mitow (ur. 1 kwietnia 1862 w Starej Zagorze, zm. 20 sierpnia 1930 w Sofii) – bułgarski malarz. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów realizmu w Bułgarii.

  Stara Zagora (bułg. Стара Загора) – miasto w środkowej Bułgarii, stolica obwodu Stara Zagora, u południowo-wschodniego podnóża Srednej Gory (Antybałkan).

  W latach 18811885 studiował w akademii sztuk pięknych we Florencji. Po powrocie do kraju zajmował się publicystyką, prowadził wykłady z historii sztuki w akademii sztuk pięknych z Sofii. Tworzył w plenerze, operując świetlistą paletą. Malował głównie sceny rodzajowe (Grupa chłopów z targu, Sprzedawca lemoniady na starozagorskim bazarze, Żyd na sofijskim targu, Sprzedawczynie sit), portrety (Portret Iwana Mrkwiczki) i pejzaże.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.