• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anton Ignaz Müntzer

  Przeczytaj także...
  Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Głogówek (dodatkowa nazwa w j. niem. Oberglogau, śl-niem. Kraut Glôge, cz. Horní Hlohov, łac. Glogovia minor) – miasto w Polsce położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głogówek. Leży nad rzeką Osobłogą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do dawnego województwa opolskiego.

  Anton Ignaz Müntzer (ur. 10 września 1659 w Głogówku, zm. 11 stycznia 1714 we Wrocławiu) – niemiecki duchowny katolicki, biskup pomocniczy wrocławski od 1708 roku.

  Życiorys[]

  Urodził się w 1659 roku w Głogówku. Jego rodzicami byli Paul i Hedwig Münzer. Jego brat wstąpił to zakonu Towarzystwa Jezusowego, był rektorem kolegium w Brnie.

  Anton Müntzer Uczył się w Carolinum w Nysie i Colegium Germanicum w Rzymie. Uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1685 r. Od 1692 roku był kanonikiem kapituły katedralnej we Wrocławiu. Był również dziekanem kolegiaty Św. Bartłomieja w Głogówku.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.

  W 1706 Anton Ignaz Müntzer został rektorem seminarium duchownego. Funkcję tę pełnił do śmierci. Papież Klemens XI w 1708 mianował go biskupem pomocniczym we Wrocławiu oraz biskupem tytularnym Madaura. Sakrę biskupią przyjął rok później we Wrocławiu. Zmarł w 1714 roku.

  Linki zewnętrzne[]

 • Krótka biografia na "Catholic-Hierarchy"
 • Bibliografia[]

 • Mandziuk Józef, Historia Kościoła katolickiego na Śląsku, t. 2, Warszawa 1995, s. 181-182.
 • Nitecki Piotr, Biskupi Kościoła w Polsce w latach 965 - 1999, ​ISBN 83-211-1311-7​, Warszawa 2000.
 • Ksiądz – współcześnie duchowny chrześcijański. W Kościele katolickim oraz Cerkwi prawosławnej potoczne określenie prezbitera, czyli osoby której udzielone zostały stosowne święcenia kapłańskie, albo osoba, której w Kościołach protestanckich powierzono urząd kościelny poprzez ordynację.Klemens XI (łac. Clemens XI, właśc. Giovanni Francesco Albani; ur. 23 lipca 1649 w Urbino, zm. 19 marca 1721 w Rzymie) – papież w okresie od 23 listopada 1700 do 19 marca 1721.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ks. Józef Mandziuk (ur. 10 sierpnia 1941 r. w Jackówce w ówczesnym woj. stanisławowskim) – duchowny katolicki, profesor, historyk Kościoła.
  Biskupi wrocławscy − biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a następnie (od 1930) archidiecezji wrocławskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.