• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anton Diabelli

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Anton Diabelli (1841)

  Anton Diabelli (6 września 1781 w Mattsee, 7 kwietnia 1858 w Wiedniu) – austriacki wydawca i kompozytor muzyki.

  Urodził się w Mattsee koło Salzburga. Pobierał lekcje muzyki u Michała Haydna. Uczył się w Wiedniu gry na fortepianie i na gitarze. W 1818 razem ze wspólnikiem założył firmę wydawniczą Cappi & Diabelli (zmieniła nazwę na Diabelli & Co. w roku 1824). Firma zajmowała się aranżacją popularnych utworów, dzięki czemu mogły być grane przez amatorów muzyki. Jako pierwsza opublikowała utwory Franza Schuberta.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

  Diabelli nie komponował wiele, ponieważ zajmował się działalnością wydawniczą. Jest autorem operetki Adam in der Klemme, mszy, pieśni, utworów przeznaczonych do grania na pianinie i gitarze klasycznej. Wśród nich można wyróżnić tzw. utwory na cztery ręce, przeznaczonych dla pianistów amatorów. Słynną kompozycją Diabelliego był tom wariacji na temat walca. Zawierał on po jednej wariacji każdego znanego w ówczesnych czasach kompozytora austriackiego oraz wielu spoza Austrii. Skomponować te utwory, zdecydowało się pięćdziesięciu kompozytorów między innymi Franz Schubert, jedenastoletni Ferenc Liszt, Carl Czerny, Friedrich Kalkbrenner, Ignaz Moscheles oraz Johann Nepomuk Hummel. Tom ten opublikowano pod nazwą Vaterländische Künstlerverein. Beethoven zamiast skomponować jedną wariację do tomu, zdecydował się dodać 33, które opublikowano w osobnym tomie w roku 1824.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Ludwig van Beethoven (wymowa niemiecka: luːtvɪç fan ˈbeːthoːfn, ur. 15-17 grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu) – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

  Diabelli zajmował się wydawnictwem do 1851 roku, które oddał pod kontrolę Carla Antona Spiny. Spina kontynuował działalność, publikując twórczość takich muzyków jak Johann Strauss syn i Josef Strauss.

  Zmarł w Wiedniu w wieku 76 lat.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Anton Diabelli w AllMusic (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Anton Diabelli- nuty w serwisie Polona.pl
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mattsee – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Salzburg-Umgebung. Liczy 3118 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Franciszek Liszt (ur. 22 października 1811, zm. 31 lipca 1886) – węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci romantyzmu w muzyce, wolnomularz.
  Johann Michael Haydn (ochrzczony 14 września 1737 roku w Rohrau, zmarł 10 sierpnia 1806 roku w Salzburgu) – kompozytor austriacki, młodszy brat Josepha Haydna. Od 1757 był kapelmistrzem biskupa w Wielkim Waradynie (obecnie Oradea), w 1763 otrzymał tytuł muzyka dworskiego i koncertmistrza kapeli arcybiskupiej w Salzburgu, był także organistą tamtejszej katedry.
  Carl Czerny (również Karl; właściwie, Karel; ur. 21 lutego 1791, zm. 15 lipca 1857) – austriacki pianista, kompozytor i nauczyciel pochodzenia czeskiego. Do dziś jest pamiętany za swoje etiudy na fortepian.
  Ignaz Moscheles (ur. 23 maja 1794 w Pradze, zm. 10 marca 1870 w Lipsku) − pianista, dyrygent i kompozytor niemiecki czeskiego pochodzenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.151 sek.