• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antoinette Grimaldi - de Merode

  Przeczytaj także...
  Lady Mary Victoria Douglas Hamilton, hrabina Tolna (ur. 11 grudnia 1850 w Londynie, zm. 14 maja 1922 w Budapeszcie), brytyjska arystokratka, od 21 września 1869 do 3 stycznia 1880 żona księcia Monako, Alberta I Grimaldi, nigdy nie otrzymała tytułu księżnej Monako, gdyż rozwiodła się z księciem na dziewięć lat przed objęciem przez niego tronu.Cesarzowa Eugenia (Impératrice Eugénie) (pełne nazwisko panieńskie: Eugenia Maria Ignacia Augustina Palafox de Guzmán Portocarrero y Kirkpatrick de Closeburn), dziewiąta hrabina Teba, markiza Moya, zwana najczęściej Eugenia de Montijo (ur. 5 maja 1826 w Grenadzie, zm. 11 lipca 1920 w Madrycie) – ostatnia monarchini francuska (1853-1871), żona Napoleona III, arystokratka hiszpańsko-szkocka.
  Maria Adelajda Wilhelmina Elżbieta Hanowerska (ur. 27 listopada 1833 w Hanowerze, zm. 27 października 1897 w White Lodge, Richmond Park, Surrey) – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, księżniczka Cambridge, księżna Teck.

  Antoinette Grimaldi, z domu de Merode, księżna Monako, księżna Valentinois, hrabina Merode Westerloo (ur. 28 września 1828 w Brukseli, zm. 10 lutego 1864 w Paryżu), belgijska arystokratka, od 28 września 1846 do 10 lutego 1864 księżna Monako jako żona księcia Karola III.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Maria Wiktoria Charlotta Henrietta Joanna (ur. 9 sierpnia 1847 w Paryżu; zm. 8 listopada 1876 w Sanremo), księżniczka della Cisterna, królowa Hiszpanii.

  Dzieciństwo i młodość[]

  Antoinette urodziła się 28 września 1828 roku w Brukseli. Jej rodzicami byli Werner de Merode, hrabia Merode i jego żona, Wiktoria de Spangen d'Uyternesse. Miała siostrę Ludwikę (ur. 1819, zm. 1868), matkę Marii Wiktorii del Pozzo della Cisterna, królowej Hiszpanii.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Maria Caroline Grimaldi, z domu Gibert de Lametz, księżna Monako, księżna Valentinois (ur. 18 lipca 1793 w Paryżu, zm. 25 listopada 1879 w Monako), od 2 października 1841 do 20 czerwca 1856 księżna Monako jako żona księcia Florestana I, po jego śmierci nosząca tytuł księżnej wdowy, francuska aktorka.

  Małżeństwo i rodzina[]

  28 listopada 1846 roku w Brukseli poślubiła Karola III Grimaldi, następcę monakijskiego tronu, który został władcą państwa dziesięć lat później. Wniosła ogromny posag, który posłużył jej mężowi do rozwoju turystyki w księstwie. Otrzymała też tradycyjne tytuły księżnej Monako i księżnej Valentinois. 13 listopada 1848 urodziła przyszłego księcia Monako, Alberta I Grimaldi.

  Louis Honore Charles Antoine Grimaldi, książę Monako, książę Valentinois (ur. 12 lipca 1870 w Baden-Baden, zm. 9 maja 1949 w Monako), 12. książę Monako od 27 czerwca 1922 do 9 maja 1949, syn księcia Alberta I Grimaldi i Marii Wiktorii Hamilton.Albert Honore Charles Grimaldi, książę Monako, książę Valentinois (ur. 13 listopada 1848 w Paryżu, zm. 26 czerwca 1922 w Paryżu), 11. książę Monako od 10 września 1889 do 26 czerwca 1922, syn księcia Karola III Grimaldi i Antoinette de Merode.

  Na jej cześć imię Antoinette otrzymała jedna z jej dalekich prawnuczek, księżna Antoinette Grimaldi.

  Potomkowie[]

  Dzieci

 • książę Albert I Grimaldi (ur. 13 listopada 1848, zm. 26 czerwca 1922)
 • Wnuki

 • książę Ludwik II Grimaldi, syn Alberta (ur. 12 lipca 1870, zm. 9 maja 1949)
 • Prawnuki

 • księżna Charlotte Grimaldi, córka Ludwika (ur. 30 września 1898, zm. 15 listopada 1977)
 • Księżna Monako[]

  Antoinette miała w dniu ślubu z księciem Karolem osiemnaście lat. Obydwoje małżonkowie słynęli ze swojej nieprzeciętnej urody, czym wzbudzali zachwyt poddanych. Zamieszkali w Monako. W trakcie rządów księcia Karola III narastały problemy, które ostatecznie doprowadziły do utraty przez księstwo ponad połowy terytorium na rzecz Francji. Wkrótce przeprowadzili się do Paryża i tam przyszedł na świat ich syn Albert. Mieszkanie w stolicy Francji było tradycyjne w książęcej rodzinie Grimaldich, którzy dodatkowo mają własną posiadłość w niedalekim Marchais.

  Albert Sachsen-Coburg-Gotha, Franz August Carl Albert Emmanuel von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 26 sierpnia 1819 w Coburgu, Bawaria, zm. 14 grudnia 1861 w Windsorze, Berkshire, Wielka Brytania) – drugi syn Ernesta I Sachsen-Coburg-Gotha i jego pierwszej żony - Ludwiki Sachsen-Gotha-Altenburg. Książę, mąż oraz kuzyn królowej brytyjskiej, Wiktorii. Miał jednego brata Ernesta.Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

  Dzięki pomocy swojej teściowej, Marii Gibert de Lametz poznała cesarzową Francji Eugenię i stała się damą europejskich dworów. W 1855 roku w Wersalu razem z mężem uczestniczyła w specjalnym balu, wydanym przez cesarza Francji Napoleona III i jego żonę Eugenię z okazji wizyty we Francji brytyjskiej królowej Wiktorii i jej męża, księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Belgijska księżna była tak zachwycona, że zapragnęła, aby jej jedyny syn ożenił się z przedstawicielką brytyjskiej rodziny królewskiej. Ten plan poparła Maria Gibert de Lametz. Wybór padł na Marię Adelajdę Hanowerską, kuzynkę królowej Wiktorii w pierwszej linii. Okazało się jednak, że "matka Europy" nie życzyła sobie, by ktokolwiek z członków jej rodziny wiązał się z przedstawicielem dynastii Grimaldich. Do planowanego mariażu nie doszło, a książę Albert został mężem Marii Wiktorii Hamilton, innej brytyjskiej arystokratki i nie było to małżeństwo szczęśliwe.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Księżna Monako to tytuł żony panującego w Monako księcia Monako. Kobiety, będące małżonkami władców tego państwa, nosiły wcześniej tytuły Dama w Monako (ang. Lady in Monaco), przysługiwał on w XIII i XIV wieku żonom Franciszka Grimaldi i Rainiera I Grimaldi. Od czasów Karola I Grimaldi znane były one jako Dama Monako (ang. Lady of Monaco). Ostatnią kobietą noszącą ten tytuł była Maria Grimaldi, z domu Landi, żona Lorda Herkulesa Grimaldi. 21 listopada 1604 roku nowym Lordem Monako został Honoriusz II Grimaldi, po pewnym czasie uzyskał jednak tytuł Księcia Monako (ang. Prince of Monaco). Stało się to po tym, jak król Hiszpanii i Portugalii, Filip IV Habsburg określił Monako oficjalnie księstwem. Od tego momentu żony władców tego kraju znane są jako Księżne Monako (ang. Princess of Monaco, fr. Princesse de Monaco).

  Natomiast małżeństwo jego rodziców było nadzwyczaj udane. Księżna Antoinette była kobietą energiczną, która niemalże stale pracowała. Gdy okazało się, że jej mąż traci wzrok, troskliwie się nim zaopiekowała, pomimo że w 1862 roku zdiagnozowano u niej nowotwór. Wkrótce podjęła trudną decyzję o wyjeździe do Marchais, by tam odpocząć i nabrać sił. Nieustannie korespondowała ze swoim mężem, a po niedługim czasie zdecydowała się powrócić do Monako. Odbyła wyczerpującą podróż i w pałacu opiekowała się chorym księciem i jego matką. Zmarła 10 lutego 1864, niedługo po ponownym wyjeździe do Paryża. Miała zaledwie trzydzieści sześć lat. Jej śmierć zniszczyła kondycję księcia, który coraz bardziej chorował i praktycznie przestał opuszczać książęcy pałac.

  Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.Charlotte Grimaldi, wcześniej Louvet, księżna Valentinois (Charlotte Louise Juliette Grimaldi, ur. 30 września 1898 w Konstantynie, Algieria, zm. 15 listopada 1977 w Paryżu), członkini monakijskiej rodziny książęcej, nieślubna córka księcia Ludwika II Grimaldi i Marii Julietty Louvet.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Ludwik Napoleon Bonaparte, jako cesarz Napoleon III (ur. 20 kwietnia 1808 w Paryżu, zm. 9 stycznia 1873 w Chislehurst, Kent, obecnie dystrykt Londynu Bromley, Wielka Brytania) – prezydent Francji w latach 1848-1852, cesarz Francuzów (fr. Empereur des Français) w latach 1852-1870. Syn Ludwika, krótkotrwałego króla Holandii (brata Napoleona Bonaparte) i Hortensji de Beauharnais – córki Józefiny, z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Beauharnais.
  Charles Honoreé Grimaldi, książę Monako, książę Valentinois (ur. 8 grudnia 1818 w Paryżu, zm. 10 września 1889 w Marchais), 10. książę Monako od 20 czerwca 1856 do 10 września 1889, syn księcia Florestana I Grimaldi i księżnej Marii Grimaldi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.